Προς το περιεχόμενο

Κάρτα ήχου


busted

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψαχνω καρτα ηχου... Οσο γινεται πιο φθηνη (οχι πανω απο 180€)...

Τη χρειαζομαι για να εχω κυριως οσο καλυτερη αποδοση ηχου γινεται και για να λειτουργω ενα synth μ αυτη... Οποτε θελω να εχει και midi υποδοχη... Σκεφτομαι την Creative X-Fi Fatal1ty Champion series (Μπορειτε να τη δειτε εδω) που απ οσα εχω διαβασει ειναι κτηνος και θα μεινω ικανοποιημενος... Επειδη δεν ειμαι σιγουρος ομως εκανα και το ποστ.

 

Ακουω σχολια και προτασεις.. :D

-- eLectRicitY --

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για τη δουλειά που θέλεις είναι μια χαρά και η M-Audio αλλά και η Tascam. Η καθεμία έχει τα δικά της καλά, αν ψάχνεις κάτι πολύ φτηνό και δοκιμασμένο μέχρι αηδίας, πας σε M-Audio. Αν θέλεις κάτι πιο καινούριο, ολοκληρωμένο και ευέλικτο, φουλ για Tascam.

 

Τη Soundblaster δεν θα την προτιμούσα προσωπικά. Φαίνεται καλή αλλά σίγουρα δεν θα σου δώσει τα αποτελέσματα των άλλων δύο καρτών. Εκτός κι αν σε ενδιαφέρει να παίζεις και παιχνίδια ή να βλέπεις ταινίες με την κάρτα που θα πάρεις, οπότε η Creative αποκτά σοβαρό προβάδισμα...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη δουλειά που θέλεις είναι μια χαρά και η M-Audio αλλά και η Tascam. Η καθεμία έχει τα δικά της καλά, αν ψάχνεις κάτι πολύ φτηνό και δοκιμασμένο μέχρι αηδίας, πας σε M-Audio. Αν θέλεις κάτι πιο καινούριο, ολοκληρωμένο και ευέλικτο, φουλ για Tascam.

 

Δηλαδη η Creative δεν ειναι καλη για να παιζω synth και να μη μου μειωνει τον ηχο...? Μονο αυτο θελω...

Απ οτι βλεπω η συγκεκριμενη καρτα ειναι κτηνος...

-- eLectRicitY --

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη Soundblaster δεν θα την προτιμούσα προσωπικά. Φαίνεται καλή αλλά σίγουρα δεν θα σου δώσει τα αποτελέσματα των άλλων δύο καρτών. Εκτός κι αν σε ενδιαφέρει να παίζεις και παιχνίδια ή να βλέπεις ταινίες με την κάρτα που θα πάρεις, οπότε η Creative αποκτά σοβαρό προβάδισμα...

 

Οπως τα λέει είναι.

Αν σε ενδιαφέρει κυρίως να ηχογραφείς και να χρησιμοποιείς VST instruments κτλ καλύτερα να επιλέξεις μια κάρτα σαν την Tascam η Μ-audio,

άν πάλι θές να παίζεις παιχνίδια και να βλέπεις ταινίες και το μόνο που θες είναι να συνδέεις το synth σου μέσω line in και να το ακούς από τα ηχεία σου

πας για την soundblaster

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω στο desktop την m audio delta 44 και εχει βγει "σκυλι".

καλη ποιοτητα , κανενα conflict και αψογη εξυπηρετηση στο site τους απο πλευρας πληροφοριων και drivers update.

 

την εχω δουλεψει με finale-sonar-cubase-nuendo και ειναι απολυτα συμβατη.

δεν εχει ομως midi in-out , και ετσι χρησιμοποιω το midisport uno της ιδιας εταιρειας.

επισης πολυ καλο και ειναι χαλαρα plug & play.

 

+1000 στους προλαλησαντες για m audio - tascam

 

;)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ τη στιγμη που δεν χρησιμοποιεις την ηχογραφηση και απλα το μιντι για τα πλαγκινς ειναι κουλ κ η creative.

Αν εχεις μονιτορς στουντιακα και χωρο σωστο και και και και μην την παιρνεις.]

 

Γενικα δεν θα σε οφελησει η διαφορα τους γιατι ειναι στους κωδι-αποκωδικοποιητες και εκει αν δεν ηχογραφεις η δεν εχεις ποιοτητα στούντιο σε ηχειο και επιπλεον δεν εχεις σκοπο να εξοπλιστεις ποτε με αυτα τα πραγματα παρε και τπτ πιο φτηνο.

 

Αλλη καρτα στο eshop με μιντι δεν βλεπω αλλα αν ισχυει κατι απο αυτα που σου λεω πιο πανω ψαξε κ παρε την πιο φτηνη εσωτερικη pci h pci-e καρτα ηχου που θα βρει με μιντι και εισαι κομπλε.Και asio να μην εχει υπαρχει το asio4all να κανεις τη δουλεια σου.

 

Ειχα παλια την audigy 2 και πηγα σε m-audio 24/96.ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ για τους λογους που σου αναφερω.Δεν εχω τα ουαυο ηχεια, δεν εχω αναγκη τον και καλα ουαου ηχο και παει λεγοντας.Η μονη διαφορα ηταν οτι εκανα ηχογραφηση σε οργανα και φωνες....εκει τη χρειαστηκα την maudio.

 

Αυτα

 

Εντιτ:Αν παιζεις μονο για να ακους ή να βαζεις και τα πλαγκινς κ μεσω του συνθ να τα λειτουργεις υπαρχει και η περιπτωση της μετατροπης σε usb του μιντι απο το οργανο σου.Γυρω στα 50 ευρω παει η συσκευη αυτη και ειναι μια ακομη λύση ωστε να δουλεψεις και ετσι οπως εισαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ τη στιγμη που δεν χρησιμοποιεις την ηχογραφηση και απλα το μιντι για τα πλαγκινς ειναι κουλ κ η creative.

Αν εχεις μονιτορς στουντιακα και χωρο σωστο και και και και μην την παιρνεις.

 

Μπορει να χρησιμοποιω ηχογραφηση για να φτιαξω κατι στο reason πχ αλλα μεχρι εκει... τιποτα παραπανω... αυτο μετραει; Ακομα και σε τετοια περιπτωση χρειαζομαι κατι σε Μ-Αudio; Δεν εχω τπτ απο αυτα τα στουντιακα ουτε και θα παρω... Εχω πολυ απλα ηχεια 5.1 τα οποια μεχρι τωρα με εχουν βολεψει μια χαρα.. Τωρα με το συνθ δεν ξερω... Δεν κανουν γι αυτη τη δουλεια ειναι σιγουρο αυτο... Γι αυτο σκεφτομαι να παρω ενα ζευγαρι καλα ακουστικα, ωστε να τα παρακαμπτω τελειως και ελπιζω απο κει να εχω καλυτερο ηχο..

-- eLectRicitY --

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να χρησιμοποιω ηχογραφηση για να φτιαξω κατι στο reason πχ αλλα μεχρι εκει... τιποτα παραπανω... αυτο μετραει; Ακομα και σε τετοια περιπτωση χρειαζομαι κατι σε Μ-Αudio; Δεν εχω τπτ απο αυτα τα στουντιακα ουτε και θα παρω... Εχω πολυ απλα ηχεια 5.1 τα οποια μεχρι τωρα με εχουν βολεψει μια χαρα.. Τωρα με το συνθ δεν ξερω... Δεν κανουν γι αυτη τη δουλεια ειναι σιγουρο αυτο... Γι αυτο σκεφτομαι να παρω ενα ζευγαρι καλα ακουστικα, ωστε να τα παρακαμπτω τελειως και ελπιζω απο κει να εχω καλυτερο ηχο..

 

Μην πετας τσαμπα το λεφτό τοτες φιλε.Αν δεν εχεις σκοπο εξωτερικης ηχογραφησης με μικροφωνα-κιθαρες-μπουζουκια-κλαρινα και φαρφίσες ασε κ τα maudio και τα malakaudio για αλλη φαση.Συνδεσε αν θες το συνθ σου για να παιζεις ή δωσε γυρω στα 100-150 κ παρε ενα usb midi keyboard ωστε μετα αν δεν γουσταρεις να μπορεσεις να το δωσεις καπου.Το ανταπτορακι που λεω πιο πανω μπορει να εχει κ προβληματα αλλα μετα.Δεν το χω δοκιμασει αλλα γνωριζω την υπαρξη του.

 

Εντιτ:Τωρα που το ξανασκεφτομαι αν φτασεις σε αγορα midi klavie ισως να παιρνες μια καρτα ηχου απ αυτες που αναφερονται γιατι με +καποια ευρω τις φτανεις ολες απο τα 100-150.Εκει μετα θες μονο καλωδιο για το συνθ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου