Προς το περιεχόμενο

black metal


fotio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραία δεν ήξερα για το live!Θα πάω.

Ρε παιδιά δεν ρώτησα αν σας αρέσει το ακρέο metal κ το black....

Ρώτησα κάποια τεχνηκά πράγματα που θα με βοηθούσαν στις αγορές μου.

Ευχαρηστώ τα παιδιά που βοήθησαν (Vredesbyrd,boukas).Οι υπόλοιποι ας ανοίξουν καινούριο θέμα για να κράξουν  >:(

Vredesbyrd τον παλιό παγωμένο ήχο ενοούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

φίλε fotio πρέπει να συνηθίσεις την αερολογία στο noiz, κουβέντα κάνουμε, πλάκα κάνουμε, και σίγουρα μαθαίνεις πολύ περισσότερα από τέτοιες συζητήσεις απ'ότι θα μάθαινες αν ο καθένας απαντούσε ξερά σε μιά ερώτηση,άσε που θα υπήρχαν ΠΟΛΥ περισσότερα topics. Εάν δεν διίστανται οι απόψεις, δε γίνεται και κουβέντα!  ;)

 

 

(που τα βρήκα όλα αυτά και τα πα πάντως, ακόμα το ερευνώ..)

μπλε ιζ δι ονλι γουεϊ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως δηλωμένος χεβιμεταλάς (από την εποχή που οι Venom τα έπαιζαν όλα στη χορδή μι του μπάσου, γιατί απλά οι υπόλοιπες χορδές δεν υπήρχαν) το ακραίο το δέχομαι μετά από δική μου ψυχανάληση. Όμως θα επιμείνω. Επειδή έχει συμβεί και σε μένα πολλές φορές άλλα να ακούν τα αυτιά μου και άλλα οι υπόλοιποι στο γκρούπ, κάθίστε όλοι μαζί σε μια πρόβα και βρείτε άκρη. Φαντάσου σε αυτές τις ταχύτητες και τις περιορισμένες συχνότητες που μερικές φορές καταφεύγει το είδος, να παίζετε μεταξύ σας ΜΟΝΟ φασαρία. Ε στο τέλος μένει μόνο ο πονοκέφαλος.

 

Αν και νομίζω πως και ελαφρολαικά να παίζει μια ορχήστρα, αν δεν έχουν καθίσει να ταιριάξουν γιατί παίζονται κάποια πράγματα και κάποια όχι, πάλι στο τέλος μένει μόνο ο πονοκέφαλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σας πώ ρε παιδιά, ο ήχος των Darkthrone και των παλιών Satyricon ήταν ο ήχος που πάντα μου άρεσε στο black. Ωμός και πρωτόγονος ήχος με ξερά φωνητικά και reverb εκεί που πρέπει. Αυτές ήταν εποχές......όταν το black ήταν.........black. Κασσέτες και 7'' με ασπρόμαυρες φωτοτυπίες. ;D

αχ......γέρασα.   :'(.........................................''too old to cold''... ;)

 

Πραγματικά ποτέ δεν κατάλαβα γιατί το ονόμασαν Black ''Metal'' τουλάχιστον τον ήχο της παλιάς σχολής, από την στιγμή που το γνήσιο black έχει περισσότερες επιρροές από punk και ελάχιστες απο μεταλ. ''εγώ το αποκαλούσα πάντα σκέτο ''black''. 8)

 

Θυμάται κανείς το δισκάδικο της unisound στην Ακαδημίας;; ;)

 

Αυτά τα βινύλια τα είχα λιώσει κάποτε....όπως και πολλά άλλα φυσικά....

2975.jpg

Under%20a%20Funeral%20Moon.jpg

mayhem-de_mysteriis_dom_sathanas-cd.jpg

1993_dark_medieval_times.jpg

1994_the_shadowthrone.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

αααααχχχχχ αυτοι οι Gorgoroth γιατι να μαλωνουν σαν κατινες τωρα???

 

μα επειδη ειναι κατινες...δεν ακουσατε το black metal κουτσομπολιο πoυ ο gaal ειναι ομοφυλοφιλος και με τον γκομενο του (σχεδιαστης μοδας) θα ανοιξουν μπουτικ ρουχων ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

από την στιγμή που το γνήσιο black έχει περισσότερες επιρροές από punk και ελάχιστες απο μεταλ. ''εγώ το αποκαλούσα πάντα σκέτο ''black''. 8)

 

 

 

οπως εχουν πει και οι abbath nattefrost silenoz και varg vikernes το μπλακ προερχεται απο 3 διαφορετικες "κουλτουρες"

κλασσικη μουσικη( ως προς την μονοτονια της και οτι για να ακουσεις πρεπει πρωτα να εχεις εξασκησει το αυτι σου)

pagan/folk/viking (πολεμος,κατα καποιων θρησκειων κτλπ)

και ροκ (venom)

 

και μετα απο λιγα χρονια ειδαμε και την καταντια των Darkthrone

 

οσο για τον gaahl , και οι γκει ειναι αναγκαιοι (αν και προπαγανδα του infernus μου μυριζει για να διαστρεβλωσει την αλλη πλευρα των Gorgoroth)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το heavy metal οταν ειχε βγει παλι φασαρια και πονοκεφαλο το αποκαλουσαν, το ιδιοι κανεις και εσυ με το black metal...

Για εσενα μπορει να ειναι απλα φασαρια , για αλους ομως??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σας πώ ρε παιδιά, ο ήχος των Darkthrone και των παλιών Satyricon ήταν ο ήχος που πάντα μου άρεσε στο black. Ωμός και πρωτόγονος ήχος με ξερά φωνητικά και reverb εκεί που πρέπει. Αυτές ήταν εποχές......όταν το black ήταν.........black. Κασσέτες και 7'' με ασπρόμαυρες φωτοτυπίες. ;D

αχ......γέρασα.  :'(.........................................''too old to cold''... ;)

 

Πραγματικά ποτέ δεν κατάλαβα γιατί το ονόμασαν Black ''Metal'' τουλάχιστον τον ήχο της παλιάς σχολής, από την στιγμή που το γνήσιο black έχει περισσότερες επιρροές από punk και ελάχιστες απο μεταλ. ''εγώ το αποκαλούσα πάντα σκέτο ''black''. 8)

 

+1.

 

 

Θυμάται κανείς το δισκάδικο της unisound στην Ακαδημίας;; ;)

 

 

Ξεχνιέται αυτό; Jim Patsouris for president ρε.

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχνιέται αυτό; Jim Patsouris for president ρε.

 

Ιστορικές εποχές!!  ;D

 

 

και μετα απο λιγα χρονια ειδαμε και  την καταντια των Darkthrone

 

Τι εννοείς; σε ρωτάω γιατί ηχητικά τουλάχιστον είναι από τους λίγους να μην πω οι μοναδικοί που κράτησαν τον underground επιτηδευμένο υπέροχα-κακό ''demo'' ήχο. :)

 

Να σου πω την αλήθεια δεν με ενθουσιάζουν πλέoν τόσο πολύ (εντάξει πέρασαν και τα χρόνια και έχω ξεφύγει εδώ και κάτι αιώνες από την black φάση – μεταλ γενικότερα) αλλά η ποιο ''ροκο-πάνκικη'' γραμμή που τραβάνε έχει ενδιαφέρον. Πάει σε εποχές venom. Οι satyricon για παράδειγμα που ήταν η μεγάλη μου πόροση απο black, τώρα με αφήνουν αδιάφορο. Δεν μου λένε τίποτα απολύτως. Έχασαν την μαγεία και την ''ΨΧ'' που είχαν κάποτε. Και ηχητικά αλλά και συνθετικά.  Ο ήχος τους είναι εντελώς βιομηχανικός - ψηφιακός και άψυχος. Όπως δηλαδή και των περισσότερον πλέον αποκαλούμενων metal-death klp klp – CORE συγκροτημάτων.  Αχ....που είναι οι παλιές καλές μέρες των σκοτεινών και ατμοσφαιρικών ''shadowthrone'' και ''dark medieval times''.... πάνε....(και όπως άλλοτε έλεγαν οι mayhem... 8)) Buried by time and dust... :P

 

τέλος πάντων. Γιαυτό υπάρχει το παρελθόν, για να προχωράμε στο μέλλον. 8)

Πάω να ακούσω Anthony Rother.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου