Προς το περιεχόμενο

My DIY tube amp...


Babtua

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπραβο ρε Babtua!  Εξαιρετικη δουλεια!

 

Βλεπω το DIYλικι καλα κρατει!...   ;)

 

ερωτησεις:

 

ειπες MDF ειναι η καμπινα?...  βαρος?

 

Το solid state κυκλωμα οδηγησης του reverb τι λεει?  (εγω ως πιο παραδοσιακος θα το προτιμουσα tube...)

 

Τους film πυκνωτες Illinois που τους βρηκες?  Ειναι Metalised Poly σαν τους Mallory κλπ?

 

 

η Cure cover band τι εγινε? εκανες τιποτα?

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Thanks alderbody!

 

Η καμπίνα είναι από 18άρι MDF, ναι. Σε συνδυασμό και με το σιδερένιο σασί (όχι αλουμινένιο) βγάζει μεγάλο βάρος, το είχα ζυγίσει κάποτε αλλά δε θυμάμαι το νούμερο. Είναι βαρύς πάντως (κακό για τις μετακινήσεις, καλό για την αίσθηση στιβαρότητας και αντοχής που δίνει ;) )

 

Επειδή τον ήθελα combo, έκανα solid state το reverb για εξοικονόμηση χώρου (και βάρους και κόστους). Αν το έκανα head με ξεχωριστή καμπίνα, θα έβαζα tube reverb. Πάντως ακόμα κι έτσι, μια χαρά κάνει δουλειά. Έτσι κι αλλιώς, ποιος ανεβάζει το reverb πάνω από το 2-3;  ;D  (όχι ότι αν το βάλεις παραπάνω χαλάει ο ήχος...)

 

Υλικά είχα αγοράσει από διάφορα ιντερνετικά μέρη... Κυρίως από tubes.it (ιταλία) και από madamp.de (Γερμανία - τότε δεν είχε musikding, πουλούσε μόνος του τα υλικά και τα κιτ). Oι Illinois πυκνωτές είναι φιλμ πολυπροπυλενίου, από tubes.it αν θυμάμαι καλά.

 

Κάποια στιγμή λέω να φτιάξω και έναν μικρό, αλά Blues Jr., με ένα κανάλι και χωρίς πολλά πολλά για να μεταφέρεται και εύκολα. Να δω μόνο πότε θα ξεμπερδέψω με τα άλλα 5-6 (χιλιάδες  ;D ) πρότζεκτ που έχω αρχίσει ταυτόχρονα και δεν τελειώνουν ούτε σε 5 χρόνια... Μάλλον θα μπει κι αυτό μέσα σε αυτά (ή θα παρατήσω my dayjob και θα φτιάχνω μόνο ενισχυτές και stomp boxes  ;) )

 

είχα κάποια ανταπόκριση για την cover band, αλλά λόγω καλοκαιριού και γενικής ραστώνης (και projects), δεν έκανα τίποτα... θα δούμε τώρα από φθινόπωρο

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστος!  μπραβο και παλι!

 

εγω ακομα το "μεγαλο βημα" δεν το εκανα, και εννοω να ασχοληθω με πειραγματα σε "λαμπατερ".

 

Λογικα καποια στιγμη θα ξεκινησω να πειραζω τον twin μου και σιγουρα θα ηθελα καποτε να φτιαξω κι εγω εναν ενισχυτη.

 

θα μου πεις, εδω δεν εχω χρονο να ασχοληθω με το OCD μου...

 

τελικα η μονη λυση ειναι να παρατησουμε τις dayjobs οπως ειπες κι εσυ....  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην παρούσα φάση, το καλύτερο που μπορεί να κάνει κάποιος είναι να πάρει κάναν Harley Benton λαμπάτο και να τον ξεκοιλιάσει. Αλλαγή εξαρτημάτων, voicing, σασί, καμπίνα για να τον φέρει στα μέτρα του. Γλιτώνει έτσι πολλή δουλειά και είναι και αρκετά failsafe.

 

Άσε που τους δίνουν πλέον τζάμπα σχεδόν...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως κάποια στιγμή πρέπει να παρω και κάνα μικρόφωνο της προκοπής (έστω και SM57άρι) για τέτοιες δουλειές...

 

Πολύ σωστός :)

Εννοείται ότι θέλουμε clips από όλες τις δυνατές "γωνίες".  :)

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην παρούσα φάση, το καλύτερο που μπορεί να κάνει κάποιος είναι να πάρει κάναν Harley Benton λαμπάτο και να τον ξεκοιλιάσει. Αλλαγή εξαρτημάτων, voicing, σασί, καμπίνα για να τον φέρει στα μέτρα του. Γλιτώνει έτσι πολλή δουλειά και είναι και αρκετά failsafe.

 

Άσε που τους δίνουν πλέον τζάμπα σχεδόν...

 

ναι, αυτο το ειχα σκευτει και ειναι μια πολυ καλη λυση-πεδιο δοκιμων...

 

ενας HB με π.χ. ...paper in oil coupling και τρελα mods....

 

αλλα θελω να "βελτιωσω" και τον twin μου...

 

θα δειξει...   :-\

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο, μπράβο ΜΠΡΑΒΟ babtua.

Καθαρή όμορφη ΚΑΙ λειτοργική δουλειά.

Σου είπα συγχαρητήρια ;

Αριστα έπραξες για το Reverb.

Το τρύπημα του σασσί έχεις απόλυτο δίκιο. Και εμένα μου βγαλε τη ψυχή (τρυπανάκι και λίμα !!!)

Πρέπει να είναι λίγο ξεμέσιασμα η μεταφορά.

Αλλά χαλάλι.

Μπράβο !!!

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να είναι λίγο ξεμέσιασμα η μεταφορά.

Αλλά χαλάλι.

 

Όπως είπα και παραπάνω, ευτυχώς (  ;D ) είμαι μπασίστας, οπότε δε χρειάστηκε να το βγάλω ποτέ από το home studio μου...

 

(και κάπου εδώ όσοι με ξέρουν πέφτουν κάτω και γελάνε γιατί έχω φτιάξει κι ένα θηρίο κεφαλή-καμπίνα 4χ12 τρανζιστοράτο 300 Watt για μπάσο που είναι σίγουρα βαρύτερο, ογκωδέστερο και δυστυχώς το έχω βγάλει on the road  ;D ;D ;D )

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε και εγώ μπασίστας. Και το ενισχυτάκι μου που φτιαξα το χαίρονται οι εξάχορδοι.

Τι να τους κάνεις μωρέ.

Κι αυτοί χρειάζονται.........

 

Για λέγε για τον 300άρι (αν και υπερβολή αλλά ....ε και; )....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου