Προς το περιεχόμενο

βελτιωση ηχου σε drums


vvaassiilliiss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας ειμαι νεο μελος και σαν νεο μελος εχω μερικες αποριουλες...

λοιπων παω σε ωδειο 4 χρονια και μαθενω drums οι γονεις μου μετα απο τοσα χρονια αοφασισαν να μου αγορασουν ενα σετακι ΑλλΑ αντι να με ρωτισουν τι θα ηθελσα πηγαν και πηραν οτι τουσ πασαρανε απο το μαγαζι :o :o :o

το κιτ που πηρανε ειναι ενα Stagg http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_13_1301&products_id=4650 idio με αυτο πρεπει ναναι....

δεν ξωρο αν ειναι κατι καλο αλλα αυτο μου πειραν με αυτο θα βολεφτω....

λοιπων για αρχη θα ηθελα να αλαξω τα δερματα αν αυτο βελτιωσει τον ηχω...

εχετε να που προτινεται καποια συγκεκτιμενα??

και καποιο σετ πιατινια...

αυτα.. ευχαριστω

αν ειναι ευκολο τα links να ειναι απο ελληνικά e-shops

 

 

και παλι thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες παλιότερα θέματα. Θα καλυφθείς πλήρως. Τόσο δέρματα όσο και πιατίνια που έχουν προταθεί για την περίπτωση σου τα βρίσκεις εύκολα σε ελληνικά μαγαζιά.

Τώρα για το set, επειδή το έχω και εγώ, ανήκει στα πιο φθηνά ακουστικά sets οπότε μην περιμένεις πολύ καλό (ή έστω σκέτο καλό) ήχο καθώς και καλό hardware. Παρ' όλα αυτά στον 1 χρόνο που το ταλαιπωρώ τακτικά δεν είχα κάποιο σοβαρό πρόβλημα.

Καλή συνέχεια  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν καλωσήρθες

 

+1 και από μενα στον senti, αν και σκέφτομαι σιγά σιγά το ενδεχόμενο αντικατάστασης του.

 

Μην ρίξεις πολλά λεφτά σε αυτό το σετ, δεν αξίζει. Κάνε αγορές που θα σου μείνουν (πχ ένα καλό διπέταλλο όταν και αν το χρειαστείς -δεν ξέρω τι είδος παίζεις γι αυτό λέω το αν-)

 

Για πιατίνια τσέκαρε τα sabian b8 (το hihat και το crash που σου έχει μέσα λίγο θα αντέξουν, θα ακουγονται σαν τηγάνια μετά) ή τα paiste 3

 

Επιπλέον καλά πιατίνια έχει και η stagg δες τη σειρές Myra και sh γι' αυτά τα λεφτά (κάπου 150-200 ευρώ) Προς θεου μην πας σε φτηνά zildjan ή στη φτηνή σειρά της sabian (solar)

 

Αν θές να πάς για κάτι ακριβότερο σου προτείνω αυτά με κλειστά μάτια.

 

Βέβαια τα πιατίνια είναι κάτι υποκειμενικό, αν δεν τα ακούσεις δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα, μπορεί κάτι που αρέσει εμένα να μην αρέσει σε σενα  ;)

 

Γνωμη μου είναι να μην αλλάξεις ακόμα δέρματα, πειραματίσου με τα stock, εξάσκησε το κουρδισμα σου και μετά άλλαξε δέρματα.

 

Αυτό πάντως που θα σου βγάλει την πίστη σε αυτό το σέτ είναι το ταμπουρο  ;D ;D

 

Άντε καλά παιξίματα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

eyxaristv polyγια την βλήθεια!!! οκ δερματα δεν θα αλαξω ακομα αλλα μηπως μπορειτε να μου πειτε πως μπορω να κανω τον ηχω στα toms λιγο ποιο  μουντο και ποιο μπασο (παιζω ποιο πολυ rock και metal) ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε το άρθρο του rockdrum για το κουρδισμα

 

http://www.noiz.gr/index.php?page=14

 

Μελέτησε το και θα σου φύγουν όλες οι απορίες σχετικα με αυτο ;)

 

Επίσης πάρε και muffle rings (σουρτίνες) (εγώ προτιμώ τα evans) για να κόψουν τις αρμονικές του τυμπάνου. Απλά τα τοποθετείς πάνω στο τύμπανο, κάνουν 2-3 ευρώ έκαστο. Nα ένα παράδειγμα http://www.thomann.de/gr/millenium_14_sound_control_ring_snare.htm

 

EDIT: Ναι λάθος μου, του rockdrum ειναι

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Επίσης πάρε και muffle rings (σουρτίνες) (εγώ προτιμώ τα evans) για να κόψουν τις αρμονικές του τυμπάνου. Απλά τα τοποθετείς πάνω στο τύμπανο, κάνουν 2-3 ευρώ έκαστο.

 

γιατι εγω νομιζα οτι η σουρντινες ειναι οι χορδες κατω απο το ταμπουρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αναφέρει πχ εδώ ως δαχτυλίδι-σουρτίνες http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=4_42_4203&products_id=477

 

Και εγώ όταν τα αγορασα σαν σουρτίνες μου τα έδωσε  ???

 

Δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά ίσως να έχετε και δίκιο.

 

Το μόνο σίγουρο είναι οτι οι χορδές κάτω από το ταμπουρο λέγονται χορδιέρα  :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου