Προς το περιεχόμενο

Μεγάφωνο με στραβωμένο το εξωτερικό στεφάνι


spiegate7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.. Παραλαμβάνω που λέτε την παραγγελιά που με ανυπομονεσια περίμενα, τα βλέπω, και όλα έδειχναν ΟΚ.. Στην εν λόγω παραγγελία όπως καταλάβατε είχα και το παραπάνω μεγάφωνο.. Και αφού ξεβιδώνω τον hrd μου, και βγάζω το παλιό μεγάφωνο κοιτάω και τι να δω.. Το "στεφάνι" του μεγαφώνου ήταν σε ένα σημείο λυγισμένο (φωτογραφίες πιό κάτω).. Τρώω ένα ξενέρωμα αρχικά από το γεγονός καθεαυτό, μετά τρώω ένα μεγαλύτερο επειδή σκέφτομαι πως πρέπει να το επιστρέψω και να περιμένω αρκετές μέρες τον ερχομό του καινούριου (θα μου το αλλάξουν, έτσι δεν είναι; ) και τρώω και το τελικό ξενέρωμα επειδή πρέπει να επανασυναρμολογήσω τον ενισχυτή (τες πα..)..

Μετά ήρθα και έγραψα αυτό το post πρώτον για να το μοιραστώ μαζί σας, και δεύτερον για να ρωτίσω αν ξέρει κανείς, θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω έτσι, ή είναι μονόδρομος η επιστροφή;

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε φαίνεται στην εικόνα πολύ καλά, αλλά δείχνει σαν να είναι στραβωμένο το εξωτερικό στεφάνι μόνο. Αν το στράβωμα δεν έχει φτάσει και ως μέσα (εκεί που το στεφάνι εφάπτεται με τον κώνο του μεγαφώνου) δεν έχεις κανένα πρόβλημα... και με το βίδωμα στον ενισχυτή θα ψιλοϊσιώσει και το στεφάνι.

 

Αν είναι ως μέσα και δεν έχει σχιστεί ο κώνος, μάλλον δεν έχεις πρόβλημα- αν δεν έχει μετατοπιστεί o κώνος και "βρίσκει" το voice coil.

 

Όπως και να΄χει, καλύτερα θα ήταν να επιστραφεί... δεν μπορείς να ξέρεις τι πρόβλημα θα σου εμφανίσει μακροπρόθεσμα αυτό το προβληματάκι...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx για την απάντηση!! Το στράβωμα στο στεφάνι έχει τραβήξει λίγο το χαρτόνι του κώνου με αποτέλεσμα να στραβώνει λίγο στο σημείο που λες (εκεί που το στεφάνι εφάπτεται με τον κώνο του μεγαφώνου).. Αυτό θα έχει κάποια επίδραση στον ήχο; Λες να το επιστρέψω για να χω το κεφάλι μου ήσυχο; Το κακό είναι πως θα είναι χρονοβόρα διαδικασία ρε γμτ..

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουνα το προσεχτικα με το χερι, να δεις αν σκαλωνει οταν το κανεις μεσα εξω. Αμα δε σκαλωνει, θα δουλευει κομπλε. Οποτε αμα το βιδωσεις και προσεχτικα, θα ισιωσει και θα εισαι μαλλον κομπλε.

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ιδιο προβλημα ειχα κ εγω με ενα tonker αλλα επειδη δεν ''διεγνωσα'' αλλη βλαβη το ισιωσα προσεκτικα κ το βιδωσα κ ολα οκ ενα χρονο τωρα ;). Κανονικα επρεπε να το επιστρεψω αλλα δεν ειχα υπομονη με ολη την διαδικασια κ βιαζομουν να το χρησιμοποιησω κ ετσι το κρατησα με ρισκο βεβαια. Γενικα φαινεται να ειναι μονο μια μηχανικη παραμορφωση.

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα βιδωσε το στον ενισχυτη σου, δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ευγενική αλλά σαφέστατη υπενθύμιση στον πωλητή ότι "το ότι το αποδέχτηκα δεν σημαίνει ότι μου άρεσε που ήταν στραβωμένο". Ασχετα από το αν υπάρχει αποτέλεσμα. Υπάρχει λόγος. Τα δικαιώματα ως καταναλωτής δεν πρέπει να αναιρούνται λόγω υποχώρησης.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ευγενική αλλά σαφέστατη υπενθύμιση στον πωλητή ότι "το ότι το αποδέχτηκα δεν σημαίνει ότι μου άρεσε που ήταν στραβωμένο". Ασχετα από το αν υπάρχει αποτέλεσμα. Υπάρχει λόγος. Τα δικαιώματα ως καταναλωτής δεν πρέπει να αναιρούνται λόγω υποχώρησης.

Απο thomann το πήρα, να στείλω email στον Αγγελόπουλο;

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου