Προς το περιεχόμενο

Τι μαγνητες για strat?


petersp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οκ, ειδήμων δεν είμαι και λάθος μπορεί να κάνω, αλλά ανεξάρτητα τον ήχο που ψάχνεις, αν θέλεις στρατ πρέπει να έχεις αυτό που "αρχέγονα" θεωρείται strat. Διπλοί, ημίδιπλοι, τριπλοί μαγνήτες, καθ' όλα θεμιτοί στην αναζήτηση του Holy Sound δεν κάνουν μια strat. Άφού έρθεις στο αρχέτυπο ναναι καλά ο καλός ενισχυτής και τα επιθυμητά πεταλάκια. Αλλιώς, δεν ψάχνειs strat.

Επί του προκειμένου. Ημουν ευνοϊκά διακείμενος λόγω τίτλου στους Blues, μου άρεσαν πολύ περισσότερο τελικά οι Vintage.

Οι Texas δεν μου κάνουν ιδιαίτερη αίσθηση. But that's just me.

 

Αγόρασα πρόσφατα. καθαρά λόγω budget, τους GFS '64 Stagger Greybottom. Δεν το μετάνοιωσα καθόλου.

 

Το σιχαίνομαι όταν ρωτάω για τρείς εναλλακτικές και μου απαντούν για δεκατρεις

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

No link. Μήπως δεν πάει το aged look με την ασπρίλα του μπράτσου...;

 

Περιμενω tinted μανικι... ;)

 

Α, το λινκ βγάζει error... ::)

 

http://www.pickersparts.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέτρο επειδή με το group παίζετε Pink Floyd, θα σου πρότεινα να πάρεις ένα low output σετ και όχι ένα blues (πού είναι λιγάκι πιο hot).

Τους Tonerider pure vintage τους είχα, αλλά μου φάνηκαν κάπως μεσαίοι για τα γούστα μου...

 

Ένα σετ που λατρεύουν πολλοί (μεταξύ τους βέβαια δεν ανήκω εγώ, αν και το είχα 2 φορές!!!) είναι οι Fender Custom Shop 69.Αν ψάξεις στο noiz θα βρεις πολλές αναφορές, μεταξύ των οποίων και δικές μου...

Αυτούς προτείνει και ο τύπος που έχει το Gilmourish.com για ήχο David ;D

 

Μια καλή all-around επιλογή σε Fender μαγνήτες είναι οι Custom Shop 54.

Άκουσέ τους εδώ σε μια Squier:

 

ΥΓ: αν θυμάμαι καλά από όταν είχατε παίξει στα Γιάννενα, παίζεις με Behringer πετάλια.

Θα σου πρότεινα σιγά-σιγά να αρχίσεις να σκέφτεσαι να κάνεις κι εκεί μια αναβάθμιση... :-\

 

 

 

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιοι οι custom Shop αλλα πολυ ακριβοι! Αν ημουν κιθαριστας ισως να τους επαιρνα! BTW εγω ειμαι ο μπασιστας που επαιξε στα Γιαννενα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BTW εγω ειμαι ο μπασιστας που επαιξε στα Γιαννενα!

 

Sorry...σε μπέρδεμα με τον κιθαρίστα που έπαιζε με τη μαύρη strat...;D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιοι οι custom Shop αλλα πολυ ακριβοι! Αν ημουν κιθαριστας ισως να τους επαιρνα! BTW εγω ειμαι ο μπασιστας που επαιξε στα Γιαννενα!

Ebay λεβέντη μου

http://cgi.ebay.com/Fender-Custom-Shop-54-Strat-Pickup-Set_W0QQitemZ180292412823QQcmdZViewItem?hash=item180292412823&_trkparms=72%3A1156%7C39%3A1%7C66%3A2%7C65%3A12%7C240%3A1318&_trksid=p3286.c0.m14

Το δολάριο είναι ακόμα 1,45

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε ένα άκουσμα κι εδώ, για να ακούσεις ότι διαφορές μπορείς να καταλάβεις ανάμεσα στους 54άρηδες και τους 69άρηδες, γιατί μάλλον εκεί ανάμεσα είσαι...

 

Είναι και τα δύο σετ καταπληκτικά, πάντως... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δολάριο είναι ακόμα 1,45

 

και σε λιγο....2,45 ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου