Προς το περιεχόμενο

Βασικές ερωτήσεις για keyboards


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά,είμαι κιθαρίστας και δεν έχω ιδέα από keyboards,όμως πρέπει να κατατοπίσω τον πληκτρά του συγκροτηματος μου ο οποίος γνωρίζει απο πιάνο μόνο.

 

Λοιπόν όποιος μπορεί ας με βοηθήσει σε κάποια βασικά θέματα να πάρω μπρος.

1ον παίζουμε metal στυλ Nightwish,within temptation και άρα θέλουμε κάτι τέτοιο σε ήχους.Όχι λαϊκά δλδ.

2ον πήγα σε ένα μουσικο μαγαζί στη Λιβαδεια όπου και κατάγομαι και έχω φιλικές σχέσεις με τον μαγαζάτορα, και εκεί είδα ένα Korg Tr(δεν θυμάμαι ποιο ακριβώς). Τον ρώτησα και μου είπε ότι χρειαζομαστε synth και όχι keyboard.

 

Τι μπορώ να πω στον πληκτρά να πάρει?τι να κοιτάξει γι αυτο που χρειαζόμαστε?κάποια μοντέλα μπορείτε να μου προτείνετε?

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Korg η Kurzweil φιλος δεν σου κανει τιποτα αλλο

 

Απο το πιο φθηνο στο πιο ακριβο..

 

Κοrg TR-61

Korg M3

Kurzweil PC-3X

Kurzweil K 2661

 

και για hammond ,Rhodes , και synth Clavia

 

Γνωμη μου

Ας παρει το Μ3

η αν 8ελει 88αρι (ως πιανιστας) το PC-3X

 

Νικος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ας κάνει(ς) μια ανάγνωση:

http://www.tweakheadz.com/tips_on_buying_a_keyboard.html

 

Επίσης, Ο Holopainen των Nightwish παίζει με korg

http://en.wikipedia.org/wiki/Tuomas_Holopainen#Equipment

 

Το TR θα καλύψει τις ανάγκες σας,ίσως προτιμότερο το korg x50 λόγω καλύτερης τιμής (ίδιες ηχητικές δυνατότητες, αλλά χωρίς sequencer).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sequencer είναι το μαραφέτι που σου ηχογραφεί τα πατήματα των πλήκτρων ωστε σε ένα λάιβ ή πρόβα ο πληκτράς μπορει να πάει στο μέρος του ή να στέλνει μήνυμα στο αίσθημα ή να την πεσει για ύπνο και το σύνθι του να συνεχίζει να παίζει αυτά που είχε γράψει(σαν πλέιμπακ δηλαδη...)

βέβαια μπορει να το χρησιμοποιεί και για δημιουργία δεύτερων "γραμμών" ήχου π.χ. να έχει γράψει τα ατμοσφαιρικά του και να συγκεντρωθει-καεί στα σόλο του...

...αυτά στα απλά Ελληνικά...για περαιτέρω πληροφορίες ρίξε και καμιά ματιά στο φορουμ ή περίμενε κανα πιο ειδικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαιζα το over the hills προσφατα , και μονο το triton tr η le , μπορει να βγάλει τετοια ατμόσφαιρα, στα λεφτα αυτά, θα ψαξω να βρώ μια ηχογραφηση απο demo που έχω να στην στείλω κάπως.

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο φιλος σου ειναι πιανίστας τοτε πρεπει να ακουσει οπωσδηποτε τα πιανα των Korg για να δει αν τον ικανοποιουν...

 

Και εγω πριν απο 2 χρονια ετσι ξεκινησα.Επαιζα 9 χρονια πιανο αλλα φτιαξαμε ενα συγκροτηματάκι με τους φιλους μου και επρεπε να μπω στον κόσμο των synth. Μονο που τα αλλα γουστα (ειμαι Porcupine Tree/Opeth φάση καθως και λιγο doom :P) με κανανε να αποφύγω τα Korg :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

και αυτο το στυλ των opeth σε τι ειδους πληκτρα σε οδηγησε;

Επίσης, τι έχετε να πειτε για το yamaha ΜΜ6 που ειναι πιο προσιτο και διαθετει και sequencer;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αυτο το στυλ των opeth σε τι ειδους πληκτρα σε οδηγησε;

Επίσης, τι έχετε να πειτε για το yamaha ΜΜ6 που ειναι πιο προσιτο και διαθετει και sequencer;

Δεν ξέρω για Opeth, πάντως για το MM6 τα έχουμε πει πολλές φορές. Ψάξε λίγο στο forum και θα βρεις πολλά threads στα οποία το συζητάμε.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου