Προς το περιεχόμενο

Πετάλι για mute - unmute σε κιθάρα με piezo


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε, έχω αυτή την κιθάρα

 

http://www.thomann.de/gr/godin_xtsa.htm

 

η οποία έχει έξοδο για piezo, οπότε ένα καλώδιο φεύγει στο input του ενισχυτή μου (ηχος ηλεκτρικης) και ενα στην κονσόλα, μεσω DI (ηχος piezo). Αυτό που ψάχνω είναι ένας γρήγορος τρόπος να ενεργοποιώ και να απενεργοποιώ το piezo την ώρα του live. Όπως φαντάζεστε το να ανοιγοκλείνω το volume από το preamp της κιθάρας (είναι όπως στις ακουστικές), είναι πολύ αργός τρόπος άσε που πρέπει να απασχολώ το ένα χέρι. Σκεφτόμουν κανα volume pedal η κανένα switcher αλλά φοβάμαι μήπως χειροτερέψει ο ήχος του piezo, που ήδη από τη φύση του δεν "πείθει" και τρελά.

 

Δηλαδή: Εστω ενα κομματι που θελει να παιξεις ηλεκτρικη και σε καποια φαση να αλλαξεις σε ακουστικη. Θέλω λοιπον να mut-άρω την ηλεκτρικη και να ξε-mut-αρω το piezo, και μετά αντίστροφα. Οπότε σκεφτόμουνα κάτι με δύο input και δύο output η τεσπα δύο ξεχωριστά.

 

Έχετε καμιά ιδέα  ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνα κουρδιστηρακι Boss και καθαρισες.

 

http://www.thomann.de/gr/boss_tu2.htm

 

Να κουρδιζεις κιολας μην παιζεις και ξεκουρδιστος

 

H το Line Selector να κανεις πολλες φασεις

http://www.thomann.de/gr/boss_ls2_line_selector.htm

 

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάρε το MORLEY QUAD

εχω ακουσει οτι βγαζει ποοοοοοοολυ θορυβο το συγκεκριμενο, ειναι tone sucking κτλπ...

αλλα βεβαια αυτα τα εχω ακουσει, αν το εχει καποιος και ειναι οκ, ή εχετε ακουσει κατι αλλο be my guest ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω το ABC και ούτε θόρυβο έχει ούτε επηρεάζει το σήμα

το quad δεν το έχω δοκιμάσει αλλά φαίνεται ωραίο  ;D 

 

για πιο λόγο να βγάζει θόρυβο? το δικό μου το έχω ανοίξει

(όχι που θα το άφηνα) και έχει ένα πάρα πολύ απλό κύκλωμα

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πήγαινε σε έναν ηλεκτρονικό να σου φτιάξει ενα τέτοιο "πεταλακι", είναι εύκολο να γίνει

κάτι τέτοιο (αν δεν υπάρχει κάτι έτυμο και φθηνό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Επαναφέρω το thread γιατί τελικά αποφάσισα να πάρω το Boss LS-2, αλλά έχω μια απορία που δεν έχω ξεκαθαρίσει: Mε το LS 2 μπορώ να επιλέξω INPUTS? Δηλαδή με ένα πάτημα να επιλέγω είτε την ηλεκτρική στον ενισχυτή είτε την ακουστική στην κονσόλα? Γιατί βλέπω πως έχει ένα Input. Οπότε η ακουστική που θα συνδεθεί? Στο Return? Όποιος ξέρει κάτι ας απαντήσει

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε σε ένα μαγαζάκι με ηλεκτρονικά και πάρε 2 θυληκά τζακ, ένα μικρό κουτάκι και ένα διακοπτάκι μπουτόν βαρέου τύπου και φτιαχτο μόνος σου. Θα σου πάει το πολύ 10 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου