Προς το περιεχόμενο

VHT Special 6 vs Ampeg GVT5-110


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιον ενισχυτή για αρχάριο ροκά κιθαρίστα (skynyrd, zeppelin, rory, rhcp, metallica, acdc κλπ) για:

 

1. Εξάσκηση στο σπίτι

2. Πρόβα

3. Ίσως και κάποιο μικρό gig (αν και όταν...)

 

Με χαρακτηριστικά:

1. Λαμπάτος

2. Λίγα Watt και ελαφρύς

3. 200€ και κάτω

 

Ανάμεσα στους δύο (ή κάποια άλλη λύση που προτείνετε):

 

VHT Special 6 (159 €)

 

Ampeg GVT5-110 (179 €)

 

(θα συνδυαστεί με squier strat και πενταλιέρα)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς να τους έχω ακούσει αλλά από παλιότερο σχετικό ψάξιμο

βρήκα αυτούς με καλά χαρακτηριστικά

 

σε λαμπάτο αυτό το σετ

http://www.musicstore.de/en_EN/EUR/Guitars/Head-cabinet-sets/_SET_-Fame-Studio-Tube-15-Head-Fame-GN112-Cabinet-Kabel/art-GIT459

222 ευρώ

 

σε solid state

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hb80r.htm

129 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1. Λαμπάτος

2. Λίγα Watt και ελαφρύς

3. 200€ και κάτω

 

Προς Insectus: Αν θέλουμε να βοηθήσουμε, καλό είναι οι απαντήσεις μας να είναι στα πλαίσια που οριοθέτησε ο OP.

 

Προς baseliner10: Ο VHT και ο Ampeg έχουν το πλεονέκτημα ότι είναι από τους πολύ λίγους στα λεφτά αυτά με 10άρι μεγάφωνο. Προσωπικώς τον Ampeg δεν τον έχω ακούσει. Παρόλα αυτά προτείνω τον VHT ο οποίος συγκεντρώνει τα χαρακτηριστικά που ζητάς και έχει και ωραιότατο, για τα λεφτά του, ήχο.

 

Μια άλλη περίπτωση, βάσει των απαιτήσεών σου και 10άρι μεγάφωνο είναι ο Ibanez TSA5 Tubescreamer ο οποίος απ' ό,τι βλέπω είναι και σημαντικά πιο ελαφρύς από τους άλλους δύο.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε έχω το VHT είναι πολύ καλός  έχει γκάζια και τώρα που άλαξα και τις λάμπες,τσιτώμένος με ένα ντράιβ σε χαμηλό γκειν το σαστέιν είναι ατελείωτο.Πολύ καλός και με πολύ καλό μεγάφωνο.Αυριο θα τον πάω στούντιο και θα τον κουμπώσω σε μια καμπίνα χαρλει μπεντον να δώ αν βγάζει πρόβα με ντραμερ,αν και πιστέυω πως θα τα βγάλει πέρα.Οσο για τον ampeg μου αρέσει και αυτός,από κάποια βίντεο που έιδα.Αλλά γενικά με τον VHT θα μείνεις ευχαριστημένος και να θύμασαι ότι δεν μπόρεις να το σκάσεις σε οικοδομή και να μην στην πουν .έχει γκάζια

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς Insectus: Αν θέλουμε να βοηθήσουμε, καλό είναι οι απαντήσεις μας να είναι στα πλαίσια που οριοθέτησε ο OP.

 

έχεις δίκιο δεν πρόσεξα το λαμπάτος βλακεία μου,τον 15άρη πάντως σετ τον έβαλα διότι νομίζω αξίζει τα 20 ευρώ παραπάνω.

Άσχετη ερώτηση

αν είναι  να χρησιμοποιήσεις έναν λαμπάτο ενισχυτή μόνο για τα καθαρά του με πολυεφέ

έχει καμία επίπτωση ο αριθμός των λυχνίων προενίσχυσης στον τελικό ήχο .πχ αν έχει τρεις λυχνίες χρησιμοποιούνται και οι τρεiς  ή μόνο η μία είναι του καθαρού καναλιού ;

 

Υ.Γ στην περίπτωση βέβαια που δεν βάλεις το πολυεφέ στο fx loop .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιον ενισχυτή για αρχάριο ροκά κιθαρίστα (skynyrd, zeppelin, rory, rhcp, metallica, acdc κλπ) για:

 

1. Εξάσκηση στο σπίτι

2. Πρόβα

3. Ίσως και κάποιο μικρό gig (αν και όταν...)

 

Με χαρακτηριστικά:

1. Λαμπάτος

2. Λίγα Watt και ελαφρύς

3. 200€ και κάτω

 

Ανάμεσα στους δύο (ή κάποια άλλη λύση που προτείνετε):

 

VHT Special 6 (159 €)

 

Ampeg GVT5-110 (179 €)

 

(θα συνδυαστεί με squier strat και πενταλιέρα)

 

 

Γεια και χαρα!

 

Κοιτα, αξιπρεπες drive για πχ slayer απο μονοι τους..ξεχνα το...βασικα εχω τον VHT x 2..ο ενας στοκ και o αλλος modded με τελικη EL34. Η 6v6 απο την φυση της δεν είναι για γκάζια..

 

Το καλο με τον συγκεκριμένο είναι οτι είναι αρκετα δυνατός όσον αφορα την ενταση του γενικά ..ισως λογο μεγαφώνου..που και πάλι μετα απο λιγο καιρο θα ψαχνεσαι να αλλάξεις..plus ειναι μικρος και οικονομικός..

 

Εχει μιονεκτιματάκια..οπως για παράδειγμα έλλειψη λουπας..Και χαμηλο headroom..Το μεγάφωνο του είναι λιγο μουφα..δεν εχει master GAIN! (και φωραει KAI λαθος τελική  ;D )

 

Αμα θές μια πραγματικά καλη συμβουλή...βρες κατι μεταχειρισμένο και ισως transistor-άτο..που θα μπορέσει να σηκώσει το boost της πεταλιερας καθως και να μπορει να αναπαράγει καλα τα delays κτλ..

 

http://www.alexisgearstuff.com/vht-special-6.html

 

Ο ampeg είναι σχεδον το ιδιο πραγμα στα χαρτιά...εκτος απο το eq του που σιγα ας πουμε...

 

 

 

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες αυτούς

http://www.thomann.de/gb/laney_cub12r.htm

και

http://www.thomann.de/gb/blackstar_ht_5cr_combo.htm

 

για να έχεις 12ρι ηχείο για μικρά λάιβ και καλά γκάζια

(με τον blackstar) παίζεις και μέταλ άνετα.

Θα τους βρεις μεταχ. 200-250 ευρω. Αξίζουν τα παραπάνω φράγκα.

 

here it is

http://smart.noiz.gr/details.php?id=157204

 

και μίλάμε και για το τέλειο μηχάνημα για ηχογράφηση ;) καρφί με το emulated output.

τσίμπα τον μην τον τσιμπήσω εγώ και στο τέλος μας διώξει η γυναίκα απο το σπίτι που το έχω κάνει στούντιο ;D ;D ;D

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ψάξεις στο forum θα βρεις πάρα πολλές πληροφορίες για τον vht από κάτοχους, όπως εγώ καθώς κι ένα φανταστικό θέμα του SUPERFUNK αποκλειστικά για τον εν λόγω ενισχυτή. Για τον ampeg δεν έχω γνώμη, αλλά ο vht είναι πραγματικά απίθανος για τα λεφτά του, εγώ τον είχα πάρει όταν πρωτοβγήκε 130 ευρώ, τώρα έχει ανέβει λίγο. Πάντως ο συγκεκριμένος πληρεί όλες τις προϋποθέσεις που έχεις θέσει, εκτός ίσως από το μικρό live, αλλά και πάλι με μια μεγάλη καμπίνα πιστεύω θα ακούγεται αρκετά μεγαλύτερος απ' ότι είναι. Όσο για το ελλιπές equalizer που μπορεί να πουν μερικοί, μην αγχώνεσαι, το tone που έχει κάνει μια χαρά την δουλειά του, εμένα προσωπικά κάτι πιο σύνθετο θα με μπέρδευε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα το ταβάνι είναι αυστηρά τα 200€ και valve combo.

 

degdekis, το 12" ηχείο και το fx loop πολύ θα τα ήθελα αλλά ξεφεύγουμε.

Jazzjoker, ο Ibanez TSA5 μπαίνει στις υποψηφιότητες και μάλλον είναι και το φαβορί πλέον (μέχρι τώρα ήμουν 90% για VHT)

 

Αυτό όμως που βοηθάει περισσότερο είναι οι προσωπικές απόψεις όπως του Johnny.T, του alexi και του ekim.

 

ekim, έχω διαβάσει όλες τις σχετικές αναφορές στο forum. Πέρασαν και 3 χρόνια όμως από το θέμα που αναφέρεις. Επίσης δεν προβλέπεται οποιαδήποτε αναβάθμιση μετά την αγορά.

 

Ίσως θα έπρεπε να βάλω τίτλο "Καλύτερος λαμπάτος μέχρι 200€ για το 2013", για τη χρήση που προανέφερα (συμπεριλαμβανομένων των μεταφορικών αν είναι εκτός thomann).

 

thx all, λίγες μέρες αναμονή ακόμα και μετά αγορά.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου