Προς το περιεχόμενο

Warwick or Ashdown??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello Earthlings!

 

Θα ήθελα τα φώτα σας, μιας και έιμαι ένας drummer που ξέρει και λίγα από βέσπα.....sorry μπάσο  :)!

 

Θέλω να αγοράσω ενισχυτή μπάσου και είμαι μεταξύ των 2 παρακάτω:

 

1. WARWICK SWEET 15.2

    http://www.thomann.de/gr/warwick_sweet_152.htm

 

2. ASHDOWN T15-180S

    http://www.thomann.de/gr/ashdown_t15180s.htm

 

Ο λόγος που κατέληξα σε αυτούς τους 2 amps είναι φυσικά το χρηματικό (πορτοφόλι<300 Eur)!

Παρ' όλα αυτά θέλω ένα αξιόπιστο και ποιοτικό ενισχυτή που να έχει ικανοποιητικό ήχο και δύναμη

(πιστεύω οτι 180 Watt και 15" ηχείο αρκούν!)

 

Ευχαριστώ Πολύ!!

 

Υ.Γ: Παρακαλώ μη μου στείλετε απάντηση που να λέει "Βάλε λίγα παραπάνω και πάρε τον AMPEG BA115"!!

Μην παίζεται με τον πόνο μου...κλαψ :'( :'(!!!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει δυνατότητα να τους ακούσεις; (εγώ δεν τους έχω ακούσει)

Ο Τρίμης έχει τους Ashdown και ο Λογοθέτης τα Warwick. Και τα δύο καλά και εξυπηρετικά μαγαζιά με ενίοτε εξίσου καλές τιμές με τον Γερμανό .

Και οι δύο φαίνονται "πολύ" ενισχυτές για τα λεφτά τους.

Τα βατ φτάνουν και περισσεύουν όχι απλώς για πρόβα αλλά και για μικρό λάιβ.

Το soft spot που έχω για τους Warwick (και ακόμα ποιο soft για τους Elliot) δεν λέει απολύτως τίποτα.

Τις διαφοροποιήσεις στα tech specs θα τις αξιολογήσεις σύμφωνα με την βαρύτητά τους (28,5Kg !!) εσύ.

Και μην ξεχάσεις να μας πεις την γνώμη σου.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για τις απαντήσεις!

 

audiokosta

Ο Τρίμης έχει τους Ashdown

Δυστυχώς ο συγκεκριμένος είναι ένα special edition του Thomann, οπότε δεν θα τον έχει ο Τρίμης (δεν υπάρχει καν στο site της Ashdown!)

 

ο Λογοθέτης τα Warwick

...Εκεί θα πάω!!

 

Βέβαια, καλό θα ήταν να τούς έχω ακούσει και τους 2 για να μπορέσω να συγκρίνω...

 

 

jmone

μόνο για το HF horn (switchable) θα προτιμούσα τον warwick

 

Sorry (είπαμε ειμαι drummer!), αλλά τί είναι αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

audiokostaΔυστυχώς ο συγκεκριμένος είναι ένα special edition του Thomann, οπότε δεν θα τον έχει ο Τρίμης (δεν υπάρχει καν στο site της Ashdown!)

 

Χωρίς να βάζω το χέρι στη φωτιά, μοιάζει καταπληκτικά με τον MAG C115-300 EVO II Combo και βλέποντας ότι είναι τα διπλά watt υποθέτω ότι θα έχει μόνο το ένα ολοκληρωμένο ισχύος και όχι δεύτερο σε παράλληλη σύνδεση και κατά πάσα πιθανότητα μικρότερο τροφοδοτικό. Πιστεύω όμως ότι ο ήχος δεν θα διαφέρει.

 

Οσο για την (κατ' επιλογή) κόρνα, σου δίνει καλύτερη ευκρίνεια στα ψηλά, πράγμα αρκετά καλό αν παίζεις slap.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε astroman εγω εχω τον warwick sweet 15.2...Η αληθεια ειναι πως δεν εχω ακουσει τον αλλο αλλα παντως σου λεω οτι με εχει βγαλει ασπροπρωσοπο σε οτι και αν εχω κανει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Hello Again!!

 

Αν και εχει περάσει καιρός από το τελευταίο post θα ήθελα να ενημερώσω όλους όσους ενδιαφέρονται να αγοράσουν bass amp <300 Eur οτι ο Warwick Sweet 15.2 ....ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ!!!!!

 

Είναι κατάλληλος για πρόβες και για live, ενώ σου δίνει αρκετές επιλογές για να παίξεις με τον ήχο σου (κάτι που δεν ισχύει με τον Ashdown)!

 

Το μπάσσο μου είναι ένα FENDER SQUIER VINT. MOD. JAZZ 

 

Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο!

 

Thanks!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τον Sweet 25.1 που ουσιαστικα φοραει τα ιδια με τον 15.2

Συγκριτικα με τον Ashdown (τον συγκεκριμενο δεν τον εχω δοκιμασει μιας και τον εχει μονο ο Thomann ) αλλα εχω δοκιμασει τον http://www.thomann.de/gr/ashdown_magc115300.htm χαλαρα πας για τον Warwick.

Εκτος κι αν... με τα 300 παρεις τον δικο μου! ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου