Προς το περιεχόμενο

Moog Moogerfooger MF-102 Ring Modulator Pedal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέχρι ενός βαθμού ναι (μπορεί πχ. να αποδώσει το square wave tremolo), αλλά είναι σχεδιασμένο για άλλες χρήσεις, και με χιλιάδες επιπλέον ήχους - υπερβολικά πολλούς για να το χαραμίσεις για μια τόσο απλή λειτουργία. Η γνώμη μου είναι να το πάρεις μονάχα αν επιθυμείς να κάνεις μια μεγάλη βουτιά στο... σύμπαν των ήχων που βγάζει. Στο κανονικό τρέμολο (όπως το ξέρεις) θα σε φέρει περισσότερο το κορυφαίο εκ της σειράς των Moogerfoogers, το MuRF:

 

MF-105_Front.jpg

 

... αλλά αν θες μόνο τρέμολο, καλύτερα να πάρεις ένα φτηνότερο και πιο εξειδικευμένο πετάλι.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι πολυ κριμα να αγορασεις το modulator και να το χρησιμοποιεις μονο για τρεμολο ... αλλα αμα το παρεις αποκλειεται να μη πειραματιστεις.

το εχω απο το 99 και ειναι βασικο πεταλι μου απο τοτε, στο προτεινω ανεπιφυλακτα  :D

παρε και expression !

www.myspace.com/selastheband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, εννοείται οτι δε θα το ήθελα μόνο για τρέμολο! Με ενδιαφέρουν τα περισσότερα πετάλια moog. Το θέμα έχει ως εξής: τώρα κάπου κοντά θέλω να πάρω ενα πετάλι τρέμολο, αν το MF-102 ή το MuRF μπορούν να μου δώσουν ο,τι θα μου έδινε ενα μεν απλό αλλα αμιγώς τρεμολο πετάλι (tr2,pulsar,tc tremolo κλπ) θα με έψηνε πολύ. Εννοείται οτι με ενδιαφέρουν και οι υπόλοιποι ήχοι που μπορούν να δώσουν γι`αυτό και διαθέτω και τα εξτρα χρήματα. Οπότε γίνεται κάτι τέτοιο; Θα κάλυπταν απόλυτα τους ήχους ενος απλού πεταλιού τρέμολο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλους όχι, από ότι θυμάμαι. To Μurf είναι πολύ πιο κατάλληλο από το ring modulator για αυτήν τη δουλειά...

 

http://www.youtube.com/watch?v=4fmO8UPRfm8

 

...αλλά και πάλι όχι τόσο ευέλικτο όπως πχ. το κορυφαίο Seymour Duncan Shape Shifter. Χωρίς να πηγαίνουμε τόσο μακριά, και το πάμφθηνο Danelectro Τunamelt θα σε βοηθήσει εκεί που το MurF ίσως δεν φτάνει (αν και το ίδιο το MurF βεβαίως είναι ένα πετάλι-χάος).

 

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις Τremolo πάρε αυτό:

274_01.jpg

Tο ring modulator το χρησιμοιποιώ ως tremolo μόνο σε συνδιασμό με το expression pedal...κατα τα άλλα, είναι σκόπιμο  να μπορείς να περνάς απο tremolo τον ήχο σου, αφού πρώτα έχει υποστεί treatment απο το ring modulator( το ίδιο φυσικά ισχύει και για το Murf )...σκέψου το και αυτό... , οπότε ίσως θα ήταν καλύτερο να προτιμήσεις ξεχωριστά πετάλια...

 

 

 

 

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aς μείνουμε στο τόπικ του θρεντ... έχουν συζητηθεί και στο παρελθόν τα τρέμολο, ένα ψαξιματάκι θα σας πείσει. Αν θέλετε ανοίγουμε & καινούργιο θέμα, κανένα πρόβλημα.

 

 

(Παρεπιπτόντως το Catalinbread δεν πλησιάζει καν την ευελιξία του Seymour Duncan που πρότεινα προηγουμένως... επίσης δεν είναι ανάγκη να πας σε τόσο μπουτίκ λύσεις όσο το Empress, εκτός κι αν αγαπάς τα mojo των εξωτικών πεταλιών, οπότε πάω πάσο μιας και είμαι ομοιοπαθής)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

μια που μιλαμε για Moog πεταλια κ λεω να χτυπισω αυτο

http://www.moogmusic.com/moogerfooger/?section=product&product_id=5

 

με αυτο το footswitch

http://www.moogmusic.com/moogerfooger/?section=product&product_id=122&back_id=5

που προτεινει η Moog θα μπορω να κανω τις καμενιες μου με το ποδι ανετα ε?

 

η καλυτερα να χτυπησω αυτο?

http://www.thomann.de/gr/moog_ep2.htm

 

μπορει καποιος να βοηθησει  ???

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις Τremolo πάρε αυτό:

274_01.jpg

Tο ring modulator το χρησιμοιποιώ ως tremolo μόνο σε συνδιασμό με το expression pedal...κατα τα άλλα, είναι σκόπιμο  να μπορείς να περνάς απο tremolo τον ήχο σου, αφού πρώτα έχει υποστεί treatment απο το ring modulator( το ίδιο φυσικά ισχύει και για το Murf )...σκέψου το και αυτό... , οπότε ίσως θα ήταν καλύτερο να προτιμήσεις ξεχωριστά πετάλια...

 

 

 

 

 

 

+1 τo εχω και ειναι απιστευτο!

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου