Προς το περιεχόμενο

eyes (AOR φορ εβερ!)


greg+9

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η άλλη εκδοχή είναι "Adult Oriented Rock", το βασικό ...πράγμα που ένα ροκ που σέβεται τον εαυτό του δεν πρέπει να είναι.

Αν αρέσει στους γονείς σου, είναι για τα μπάζα! ;)

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άλλη εκδοχή είναι "Adult Oriented Rock", το βασικό ...πράγμα που ένα ροκ που σέβεται τον εαυτό του δεν πρέπει να είναι.

Αν αρέσει στους γονείς σου, είναι για τα μπάζα! ;)

 

 

+100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά έχω την εντύπωση ότι σημαίνει Album Oriented Rock...

 

 

 

Συμφωνώ και εγώ όταν το έψαξα πριν κανα δυό χρόνια έτσι το είδα. Δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο δώθηκε αυτή η ετικέτα σε αυτό που για χρόνια ήξερα ως hard rock. Γενικότερα έχουμε την τάση εμείς οι άνθρωποι, οτι δεν καταλαβαίνουμε να το ετικετοποιούμε για να του βάζουμε όρια.

Το πιθανότερο είναι αυτές τις ετικέτες να τις έβγαλαν οι ακροατές και όχι οι μουσικοί.

 

Album Oriented Rock σημαίνει στα απλά "αγλυκά" οτι όταν τα παλουκάρια έφτιαχναν τον δίσκο είχαν στο μυαλό τους το σύνολο να έχει κοινή θεματογραφία ή κοινό δρόμο και όχι σκόρπια τραγούδια τα οποία θα τα πετάξουν ως σίνγκλ. Κάτι αντίστοιχο που έχουν κάνει πολλά συγκροτήματα εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Με την ίδια λογική θα πρέπει και οι ρόκ όπερες όπως Jesus Christ Superstar, Rocky Horor, Tommy ή και Genius να είναι AOR.  ???

 

Μπορεί έμενα να μου πεί κανείς τι είναι η μουσική Stoner? Αν την λέω και σωστά. Μάλλον σπατάλισα τόσα χρόνια να διαβάζω και να παίζω μουσική που πραγματικά έχασα και το δέντρο και το δάσος. Ευτυχώς που για να παίξω κιθάρα δεν χρειάζεται να την προγραμματίσω στο κατάλληλο πρόγραμμα για να βγάλω αντίστοιχες μελωδίες/καφρίλες.    ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "Album Oriented Rock" έχει να κάνει με τη φιλοσοφία κάποιων αμερικάνικων ραδιοφωνικών σταθμών, η οποία συνοψίζεται στο ότι "δεν παίζουμε μόνο το top 40 των singles, αλλά ψάχνουμε και άλλα πράγματα".

 

Για κάποιο (μάλλον ηλίθιο) λόγο τα αρχικά AOR άρχισαν να χαρακτηρίζουν ένα συγκεκριμένο είδος, αυτό που τη δεκαετία του '80 λέγαμε μελωδικό ροκ (ή metal). Το "Adult Oriented Rock" είναι παράφραση αυτού του όρου, μια και όπως και να το κάνουμε, οι μεγαλύτεροι ήταν μάλλον πιθανότερο να ακούνε Toto και Bon Jovi, παρά Hüsker Dü και Black Flag...

 

Το stoner rock - από ότι έχω καταλάβει, μη σε πάρω και στο λαιμό μου - είναι μία ετικέτα που κολλήθηκε σε μία αναβίωση του "σκληρού" ήχου των δεκαετιών 60 και 70 (Blue Cheer, MC5, Stooges, Cream κ.λπ.), η οποία εμφανίστηκε γύρω στα μέσα των 90s. Μπούρδες! Απλό παλιομοδίτικο (άρα καλό...) hard rock είναι, άντε και με ολίγη από metal.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Album Oriented Rock σημαίνει στα απλά "αγλυκά" οτι όταν τα παλουκάρια έφτιαχναν τον δίσκο είχαν στο μυαλό τους το σύνολο να έχει κοινή θεματογραφία

Mην τα μπερδευεις αυτο ειναι το concept album (Operation Mindcrime, Wall κλπ)

 

Το stoner rock - από ότι έχω καταλάβει, μη σε πάρω και στο λαιμό μου - είναι μία ετικέτα που κολλήθηκε σε μία αναβίωση του "σκληρού" ήχου των δεκαετιών 60 και 70 (Blue Cheer, MC5, Stooges, Cream κ.λπ.), η οποία εμφανίστηκε γύρω στα μέσα των 90s. Μπούρδες! Απλό παλιομοδίτικο (άρα καλό...) hard rock είναι, άντε και με ολίγη από metal.

 

Μμμμμ εγω θα ελεγα οτι εχει ΠΟΛΛΗ απο μεταλ καθοτι οταν λενε stoner αναφερονται σε μπαντες τυπου Monster Magnet, Black Label Society, Firebird. Κυριως βαρια κομματια επηρεασμενα ΚΑΙ απο παλιο ηχο, κυριως Black Sabbath

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mην τα μπερδευεις αυτο ειναι το concept album (Operation Mindcrime, Wall κλπ)

 

 

Δεν τα μπερδεύω καθόλου με τα concept album όπως αυτά που και οι δύο προαναφέραμε. Απλά η λογική που είχα μέχρι να γίνει ξεκάθαρο τι είναι το AOR ήταν Album Oriented Rock. Album oriented σημαίνει ότι υπάρχει μια ιδέα για το σύνολο της θεματολογίας του άλμπουμ ή απλά την διήγηση μιας ολόκληρης ιστορίας μέσα στο σύνολο του άλμπουμ δηλαδή αυτό που ούτως ή άλλως είναι και τα concept album. Μήπως όμως και αυτό δεν είναι ακόμα μια ετικέτα?

 

Εγώ άρχισα να παίζω μουσική και συνέχισα επειδή γούσταρα τρελά, αρρώστησα με αυτή και όχι γιατί ήθελα να παίξω κάποια κατηγορία. Μην μου πείτε ότι όλοι οι μεταλάδες εδώ δεν θέλετε να παίξετε ή έστω οτι δεν θαυμάζετε ιερά τέρατα της τζάζ και μπλούζ. Και εγώ μπορεί να γουστάρω να παίζω μπλούζ αλλά κάποιες στιγμές θέλω (αλλά δεν μπορώ) να τσακίσω την κιθάρα στις νεοκλασικομαλμστινιές.

 

Για μένα ετικέτες βάζουν οι άνθρωποι οι οποίοι δεν ξέρουν να κάνουν οτιδήποτε, σε ανθρώπους και πράγματα που δεν μπορούν να καταλάβουν. Ναι αυτό που μόλις διαβάσατε ήταν βαρύγδουπη δήλωση  :o  :o  :o  :o  :o 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου