Προς το περιεχόμενο

αλλαγη των ποντεσιομετρων


Skirwn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαβαζω πολλες κριτικες στο ιντερνετ οσο αφορα την αλλαγη των ποντεσιομετρων της κιθαρας (volume - tone)  απο 250 (k?) σε 500.

 

τι εξυπηρετει αυτη η αλλαγη?

ειναι αναγκαια σε καποια οργανα?

 

www.myspace.com/selastheband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν η κιθαρα σου ειναι πολυ μπασα χωρις καθαρα πριμα καντο αν φοραει κλασσικους μονους αστην ησυχη.Το κανουν συνηθως στα μεξικανικα 72 reissue τα οποια εχουν "λαθος" ποντεσιομετρα (δηλ.250αρια και οχι 1000αρια οπως οι original) και οι humbucker τους ειναι μουντοι.Για καλυτερα αποτελεσματα βαλε 1000αρια.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν η κιθαρα σου ειναι πολυ μπασα χωρις καθαρα πριμα καντο αν φοραει κλασσικους μονους αστην ησυχη.Το κανουν συνηθως στα μεξικανικα 72 reissue τα οποια εχουν "λαθος" ποντεσιομετρα (δηλ.250αρια και οχι 1000αρια οπως οι original) και οι humbucker τους ειναι μουντοι.Για καλυτερα αποτελεσματα βαλε 1000αρια.

 

σε ευχαριστω που ασχολήθηκες "Δάσκαλε".

Είσαι ακριβώς μεσα στο θεμα!!

πηρα προσφατα την 72 reissue και της εβαλα 500ρια. ειναι πιο ζεστός ο ηχος πιο ισσοροπημενος όσο αφορα τα καθαρα, αλλα όσο αφορα τις βρωμες, μου φαινεται λιιιιιιγο μουντη ...

λες να βαλω 1000ρια ε?

 

και κατι άλλο..

εγω που δε ξερω, ετσι όπως το ακουω, (αλλαγη ποντεσιομετρων απο 250ρια σε 1000ρια), καταλαβαινω οτι εχει να κανει με το οτι τα ποντεσιομετρα στελνουν πιο ισχυρο/δυνατο σημα. (σωστό η λαθος?)

 

Άν ισχυει το προηγούμενο η ερωτηση ειναι η εξής:

 

Παίζοντας με πολλα πεταλια, όπως κανω εγω, μηπως ειναι κατι που πρεπει να το κανω, ούτως η άλλως, με γνωμονα οτι κερδιζω περισσοτερο σημα, δεδομενου 

οτι εχω μεγαλες απωλειες σηματος?

www.myspace.com/selastheband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ακριβως,τα μεγαλα σε τιμες ποντεσιομετρα αφηνουν να περασουν περισσοτερα πριμα (οσο πιο μεγαλη η τιμη τους τοσο περισσοτερο πριμο ηχο επιτρεπουν να βγαλουν οι μαγνητες),για αυτο και καποιοι αλλαζουν τα 1000αρια απο τις 70αρες τελε (τις κανονικες οχι αυτες σαν τη δικη σου) με 250αρια για να τις "ηρεμησουν" (εμενα παλι δεν με ενοχλουν καθολου) ;)

 

Παντως ειδικα η δικη σου θελει 1000αρια κατα την ταπεινη μου γνωμη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου