Προς το περιεχόμενο

Σετ κιθάρα-ενισχυτή με 600 ευρώ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

χωρις παρεξηγηση, αλλα εχω την αισθηση οτι σ'αυτον τον ενισχυτη ακομα και gibson les paul του 58 να καρφωσεις, θα ακουγεσαι σαν αυτα τα λαμπακια στα χριστουγεννιατικα δεντρα που βγαζουν παραξενους ηχους  :-[

 

:) δεν διαφωνώ! ...αλλά εγώ θα διάθετα τα περισσότερα (όλα) τα χρήματα για την κιθάρα και ένα ενισχυτάκι το ποιο μικρό και φτηνό για αρχή μπορεί και μπαταρίας για εξάσκηση οπουδήποτε βρίσκομαι και αργότερα θα αγόραζα ένα καλό ενισχυτή!...αφού δεν θα την πάλευα με τον ήχο απο το χριστουγεννιάτικο δέντρο!!! :)

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το να πάρεις καλή κιθάρα και κακό ενισχυτή στην αρχή είναι μέγα λάθος, και αυτό το λέω απο προσωπική εμπειρία. απλά σας λέω πως το στερεοφωνικό μου με ένα μέτριο πεταλάκι παραμόρφωσης ακούγεται καλύτερα από τον ενισχυτή μου, και χρισιμοποιώ αυτό αντί του ενισχυτή.

 

α και, το παιδί ήθελε Les Paul, γιατί λοιπόν όλοι εδω μέσα το πρήζετε με τις στρατ και τις τέλε σας? σε αυτά τα λεφτά, είναι όλες για τα σκουπίδια... (όχι πως μετά γίνονται καλύτερες δηλαδή)

 

επίσης, έχοντας ψάξει πάρα πολύ το θέμα modelling amps αφού εσείς οι ίδιοι μου τους προτείνατε αντί για φτηνή λάμπα σε ένα άλλο τόπικ, έχω καταλήξει πως η VOX προσφέρει τα περισσότερα σε λιγότερα λεφτά. Για όσους δεν ξέρουν τι πάει να πει Valvetronix:

 

http://www.voxamps.com/valvetronix/

 

το point μου είναι, τον έχετε στείλει σε λάθος πορεία...

Gibson Les Paul Goth: Dream guitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την πρωτη κιθαρα μας πρεπει να την γουσταρουμε πολυ!

 

Δεν είπαμε να μην την γουστάρουμε πολύ, αρκεί να μην δώσουμε τα μαλλιοκέφαλά μας για αυτήν... και στο κάτω κάτω, αν δεν ακούγεται όμορφα μέσω του ενισχυτή (που μπορεί κάλλιστα να την ΘΑΨΕΙ), ΠΩΣ θα την γουστάρουμε; Ηλεκτρική είναι φορκραισσέικς!!!!!!!!!

 

 

επίσης, έχοντας ψάξει πάρα πολύ το θέμα modelling amps αφού εσείς οι ίδιοι μου τους προτείνατε αντί για φτηνή λάμπα σε ένα άλλο τόπικ

 

Μη με βάζεις σε παρακαλώ μέσα σε αυτούς, ποτέ δεν θα έλεγα κάτι τέτοιο...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μη με βάζεις σε παρακαλώ μέσα σε αυτούς, ποτέ δεν θα έλεγα κάτι τέτοιο...

 

μιλάμε για τιμές γύρω στα 200 - 300 ευρώ και για death metal τώρα έτσι... ;D ;D ;D

 

νομίζω είναι λογικό πως δεν υπάρχει λαμπάτος που να ανταποκρίνεται καλύτερα από modelling σε αυτά τα λεφτά... και στο κάτω κάτω, ο Valvetronix χρησιμοποιεί μία (φτηνή μεν) λάμπα για να βγάλει αυτόν τον υπέροχο ήχο που τον βάζει στην κορυφή της κατηγορίας του...

Gibson Les Paul Goth: Dream guitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

α και, το παιδί ήθελε Les Paul, γιατί λοιπόν όλοι εδω μέσα το πρήζετε με τις στρατ και τις τέλε σας? σε αυτά τα λεφτά, είναι όλες για τα σκουπίδια... (όχι πως μετά γίνονται καλύτερες δηλαδή)

 

 

 

οι λογοι που προτεινα να παρει μια φθηνη στρατ (λχ squier affinity ) αντι για φθηνη les paul ειναι οι εξης:

 

1. "Θα παίζει rock (στύλ rhcp, incubus, james, radiohead κλπ)"

 

στο παιξιμο αυτο θεωρω οτι ταιριαζει καλυτερα μια κιθαρα που εχει τουλαχιστον εναν single coil. ιδανικη θεωρω τη fat strat για να εχει και το εκαστοτε πιο βαρυ βρωμικο

 

2. η στρατ ειναι σαφως πιο ευκολη κιθαρα (και πιο οικονομικη) να αλλαξεις ενα μαγνητη και δυο καλωδια και να την μετατρεψεις σε αξιολογο οργανο. αν εισαι.. μερακλης, μπορεις σταδιακα να αλλαξεις.. ο,τι υπαρχει (ελεω lego κατασκευης) και να την κανεις αξιολογοτατη.  ;)

 

3. γιατι οπως και να το κανουμε ειναι η default επιλογη σε τετοιες περιπτωσεις.

 

4. εφοσον του αρεσουν οι les paul, ενας λογος παραπανω: οταν μαζεψει χρηματα, θα αποκτησει μια πραγματικη les paul, αντι να παρει κατι που μοιαζει με les paul αλλα δεν ειναι.

 

 

τελος, δυο ακομα σχολια:

 

α. απλα τιποτα δε συγκρινεται στη ροκ μουσικη με τον ηχο της λαμπας.-

 

β.  διαφωνω στο "μετα δε γινονται καλυτερες", στα 500-600 ευρω υπαρχουν αξιολογοτατες κιθαρες, τοσο ετοιμες οσο και... φτιαξ'το μονος σου (partscaster)

φιλικα παντα  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To: orbital

 

οκ συμφωνώ πως η λάμπα είναι το απόλυτο, αλλά σε αυτά τα λεφτά πολύ απλά δεν μπορείς να έχεις το απόλυτο...

 

όσο για το θέμα με τις στρατ και τις τέλε, πάλι είναι προσωπικό του καθενός, έπιασα φεντερ στρατ των 1200 ευρώ και κόντεψα να σιχαθώ την κιθάρα... η Epi Les Paul που έχω είναι μίλια μπροστά σε όλα... ειδικά στο μανίκι...

 

πάντως αυτό που όντως είναι αλήθεια είναι πως η κατασκευή της στρατ επιτρέπει να ξαναφτιάξεις την κιθάρα σχεδόν από το 0.

 

πάντως, δεν μπορώ να πω πως έχεις άδικο πουθενά  ;D ;D ;D απλά οι δικές μου εμπειρίες θα με απέτρεπαν με 1000 από όσα του προτείνετε... και γιατί άλλωστε να δώσει λεφτά κανείς για να κωλοφτιάξει μια φτηνή στρατ??? δεν θα κερδίσει τίποτα...

 

επίσης φιλικά...  ;D

Gibson Les Paul Goth: Dream guitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά κατέληξε σε roland http://www.thomann.de/gr/roland_cube_60_modelling_gitarrencombo.htm και σε αυτήν εδώ την στρατοκαστερούλα http://www.thomann.de/gr/fender_squier_affinity_mn_bsb.htm + καλώδια ακουστικά πένες κλπ

 

Ευχαριστούμε όσους βοήθησαν  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά κατέληξε σε roland http://www.thomann.de/gr/roland_cube_60_modelling_gitarrencombo.htm και σε αυτήν εδώ την στρατοκαστερούλα http://www.thomann.de/gr/fender_squier_affinity_mn_bsb.htm + καλώδια ακουστικά πένες κλπ

 

Ευχαριστούμε όσους βοήθησαν  :)

 

Αν δεν έχεις κάνει ακόμα την αγορά, και με τον κίνδυνο να γίνω κουραστικός, θα σε παρότρυνα να κοιτάξεις μια Classic Vibe Strat αντί για την Affinity. Είναι πολύ καλύτερη κιθάρα και θα σου κοστίσει "μόλις" 150 ευρώ παραπάνω.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει κάνει ακόμα την παραγγελεία (ο ξαδερφος μου ενδιαφέρεται, εγώ δεν τα πάω καλά με τα έγχορδα  ;D ;D) Θα του πω να το κοιτάξει και βλέπουμε, ευχαριστώ  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά κατέληξε σε roland http://www.thomann.de/gr/roland_cube_60_modelling_gitarrencombo.htm και σε αυτήν εδώ την στρατοκαστερούλα http://www.thomann.de/gr/fender_squier_affinity_mn_bsb.htm + καλώδια ακουστικά πένες κλπ

 

Ευχαριστούμε όσους βοήθησαν  :)

 

Θα σου πρότεινα και εγώ να πας προς την σειρά Standard ή την Vintage Modified της Squier και όχι στην Affinity. Έχει αρκετές διαφορές που αξίζουν την μικρή διαφορά στην τιμή.

 

Επίσης, αντί για τον συγκεκριμένο Roland θα σου πρότεινα στην ίδια τιμή τον Fender Super Champ XD. Έχουν περάσει από τα χέρια μου και οι δύο και ο Fender είναι πολύ καλλίτερος, ζεστός (τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά) και με αρκετά μεγάλη ποικιλία ήχων για περάσει καιρός πρίν τον βαρεθεί ο ξάδερφος σου.

 

Ακόμα οι δύο παραπάνω επιλογές έχουν καλλίτερη μεταπωλητική αξία ... (χτύπα ξύλο)  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου