Προς το περιεχόμενο

Επιλογή μπάσου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε παίδες.

 

Το μπασάκι μου (απομίμιση Ibanez GSR190 - maple neck/plywood body) μετά από 6 χρόνια δείχνει σημεία κόπωσης και σκοπεύω να μαζέψω λεφτά για αγορά νέου που θα μου αντέξει για περίπου 8-10 χρόνια. Οι επιλογές μου είναι οι εξής:

 

1.Ibanez Iceman ICD300EX: 480E

2.Epiphone LP Special Bass: 215E

3.Fender Mexican Deluxe J-Bass:666E

 

Παίζω αποκλειστικά hard rock και metal, και χρειάζεται να αποδίδει καλά σε live και ηχογραφήσεις για 10 χρόνια. Τα πρώτα 2 είναι κινέζικης κατασκευής. Τείνω περισσότερο προς το Ibanez αλλά θέλω και άλλες γνώμες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eσυ θα το παιζεις, τις γνωμες μας τι τις θελεις?  ;)

Εγω θα επελεγα 1, 3, 2. Ειδικα για το ειδος που θελεις το 1 θα σε βολευε πιο πολυ ισως, το 2 δεν με βολευει προσωπικα και πολυ το μπραστο του. Το 2 δεν το εχω παιξει, αλλα δεν μου κανει κατι... ειδικα για μεταλ που ειπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτά τα τρία θα επέλεγα το Ibanez με κλειστά μάτια. Το epiphone το βρήκα επειικώς απαραδεκτο γενικώς, και τα μεξικάνικα fender δεν μου αρέσουν μια. Ακόμα και οι vintage modified και οι νέες classic vibe σειρές της squier είναι καλύτερες για μένα. Το ibanez μια χαρά φαίνεται, οι μαγνήτες σ'αυτά τα χρήματα δεν είναι και οι καλύτεροι, αλλά τη δουλειά την κάνουν μια χαρά, και σαν κατασκευές τα ibanez (όσα έχω δοκιμάσει τέλος πάντων), ήταν αρκετά καλά, ίσως λίγο πιο πάνω από διάφορα άλλα σ'αυτή την κατηγορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eσυ θα το παιζεις, τις γνωμες μας τι τις θελεις?  ;)

Εγω θα επελεγα 1, 3, 2. Ειδικα για το ειδος που θελεις το 1 θα σε βολευε πιο πολυ ισως, το 2 δεν με βολευει προσωπικα και πολυ το μπραστο του. Το 3 δεν το εχω παιξει, αλλα δεν μου κανει κατι... ειδικα για μεταλ που ειπες.

 

Γνώμες από κάποιους που τα έχουν δει ή χρησιμοποιήσει θέλω να μάθω κυρίως.

 

Από αυτά τα τρία θα επέλεγα το Ibanez με κλειστά μάτια. Το epiphone το βρήκα επειικώς απαραδεκτο γενικώς, και τα μεξικάνικα fender δεν μου αρέσουν μια. Ακόμα και οι vintage modified και οι νέες classic vibe σειρές της squier είναι καλύτερες για μένα. Το ibanez μια χαρά φαίνεται, οι μαγνήτες σ'αυτά τα χρήματα δεν είναι και οι καλύτεροι, αλλά τη δουλειά την κάνουν μια χαρά, και σαν κατασκευές τα ibanez (όσα έχω δοκιμάσει τέλος πάντων), ήταν αρκετά καλά, ίσως λίγο πιο πάνω από διάφορα άλλα σ'αυτή την κατηγορία.

 

Κατατοπιστικός... Μήπως υπάρχει περίπτωση να βρω το Iceman με λιγότερα από 480Ε (μαζί με σκληρή θήκη και ζώνη ώμου όπως στον Thomann);

 

Γενικά, αυτά τα μπάσα υπάρχουν στην Αθήνα σε κανένα μαγαζί για δοκιμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε και φθηνότερο.

 

http://guitare.playback-europe.com/ibanez-icb300ex_bk-12548.html

 

Το μπάσσο απ'όσο ξέρω έρχεται με σκληρή θήκη ούτως ή άλλως, οπότε δεν νομίζω να'χεις πρόβλημα. Το playback τελευταία φορά που'χα πάρει πάντως είχε στείλει μαζί και μια μαλακή θήκη (της πλάκας βέβαια), ζώνη, χορδές (επίσης της πλάκας), κι ένα σακουλάκι πένες. Οπότε θα'σαι μια χαρά.

 

Για το αν υπάρχουν στην αθήνα δεν γνωρίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, δοκίμασα το Fender J-Bass Deluxe και δεν μου ταιριάζει στο παίξιμο... Επίσης και το LP μάλλον δεν θα κάνει. Δοκίμασα όμως ένα Squire Vintage Modified P-Bass και εντυπωσιάστηκα πρέπει να ομολογήσω. Όσο για το Iceman θα έρθει σε 1-2 μήνες στην Ελλάδα οπότε αναμονή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου