Προς το περιεχόμενο

Κατοχύρωσης συμβουλές


ex-jimmy boy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΧΟΧΛΑ ΤΑ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΙ ΣΤΟ NOIZ CAFE ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΚΙ ΕΔΩ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΙ ΕΙΣΑΣΤΕ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ...ΑΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΟΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΙ...

 

Λοιπόν...

 

ΚΑΤΟΧΥΡΩΣΗΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ

 

Εδώ επιτρέψτε μου να μιλήσω εκ προσωπικής πείρας

 

Στον 2ο δίσκο του συγκροτήματος Δυτικές Συνοικίες συμμετείχα με 2 τραγούδια ως συνθέτης και στιχουργός

 

 

βεβαίως και οι έλληνες δημιουργοί κατοχυρώνουν τις δημιουργίες του οποιασδήποτε μορφής

Για να μην χανόμαστε με βλακείες που ακούγονται όπως ...συστημένο γράμμα στον εαυτό μου και συναυλίες σε κινητό κλπ

 

ΑΚΟΥΣΤΕ ΟΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΙ ΠΩΣ ΕΧΕΙ Η ΟΡΘΗ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ

 

1)η μόνη σήμερα αδιάβλητη και ισχύουσα κατωχήρωση στίχων τραγουδιών klp. σε οποιοδήποτε μέσο (χαρτί, βιβλίο , cd, dvd klp)

είναι με πράξη κατοχύρωσης σε συμβολαιογράφο.

Για να μην ανχώνεστε σας αναφέρω σχετικά ότι για 2 τραγούδια έφτιαξα 2 τέτοια έγγραφα στην θεσσαλονίκη το 2002 για 15 ε η κάθε πράξη....Οι τιμές μετά από 6 χρόνια και μάλλιστα στην Αθήνα δεν έχουν ανέβει δραματικά αλλά σκεφτείτε ότι αν έχεις 100 τραγούδια να κατοχυρώσεις πχ σε στίχους όπως μου πε τότε η συμβολαιογράφος μου, καταθέτεις πχ ενα βιβλίο που τα περιέχει όλα με γενικό τίτλο πχ..ροδανθός...κάνεις μία μία μόνο πράξη για όλη τη συλλογή...προς θεού όχι 100, 1 για κάθε τραγούδι, και έχουν κατοχυρωθεί αυτόματα όλα στο όνομά σου.

Η πράξη αυτή στέκεται παντού.

2) Αμέσως μετά και αφού πρόκειται πχ να κυκλοφορήσουν η μουσική ή οι στίχοι ή τα τραγούδια σε κάποιο cd  περιμένετε για το τελικό master το οποίο καταθέτετε δωρεάν στην ΑΕΠΙ με αντίγραφο της παραπάνω πράξης που αποδεικνύει ότι είναι δικάσας

3) Η αεπι εκκαθαρίζει 2 φορές το χρόνο τα πνευματικά δικαιώματα για τη δουλειά σας από λίστες ραδιοφωνικών σταθμών τηλεόρασης , συναυλίες κλπ και σας πληρώνει τα ανάλογα

 

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ ΚΑΠΩΣ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

 

υ.γ.

θεωρώ διαβλητή και επικίνδυνη για την τύχη της δουλειά σας οποιαδήποτε κουλή ενέργεια δεν συμφωνεί με τα παραπάνω.

Αναφορικά σας λέω ότι τα μεγαλύτερα ονόματα στον χώρο της μουσικής στη χώρα μας τα συναντώ πολλάκις στους παραπάνω χώρους

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Πριν απο περίπου δυο χρόνια φτιάξαμε με τον Γιώργο Σπυριδάκη, αυτό το κομμάτι:

Έκτοτε δεν συνεργαστήκαμε σε άλλο κομμάτι και χαθήκαμε μεταξύ μας. Προχτές, εντελώς τυχαία, ανακάλυψα ότι το κομμάτι αυτό πωλείται http://www.music-bazaar.com/main.php?page=artist&id=18279&lfs=gr και μάλιστα χωρίς εγώ να γνωρίζω τίποτα! Στη συνέχεια το βρήκα και σε άλλο site, πάλι σε συλλογή! Δεν έχω καν το email του Σπυριδάκη πια, αλλά δε θα έπρεπε να υπάρχει και η δική μου συναίνεση, ως στιχουργού, για κάτι τέτοιο; :( Έχω επικοινωνήσει με το site για να ρωτήσω ποιός έδωσε την άδεια να πωλούν το κομμάτι, αλλά απάντηση δεν έχω πάρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι στίχοι είναι πνευματική σου ιδιοκτησία και σαφώς σου ανήκουν όλα τα δικαιώματα που απορρέουν από αυτή εκτός αν έχεις υπογράψει κάποιο χαρτί για εκχώρηση πνευματικών δικαιωμάτων. Το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι ζητήσεις από κάποιον αρμόδιο φορέα (πχ Εθνική Βιβλιοθήκη) να σου κατοχυρώσει τα δικαιώματά σου. Αν πρόκειται για βιβλίο, τους στέλνεις 3 αντίγραφα και σου δίνουν ένα ειδικό αριθμό το γνωστό ISBN. Ξεκίνα από εκεί. Πάρε κάποια τηλέφωνα και μίλα και με κάποιον δικηγόρο. Νομίζω πως ο δικός μας ο LΚ θα σε συμβουλέψει κατάλληλα. Φαίνεται πολύ αξιόλογο παιδί. Στείλτου ένα πμ

I was baptized in Muddy Waters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν απο περίπου δυο χρόνια φτιάξαμε με τον Γιώργο Σπυριδάκη, αυτό το κομμάτι:

Έκτοτε δεν συνεργαστήκαμε σε άλλο κομμάτι και χαθήκαμε μεταξύ μας. Προχτές, εντελώς τυχαία, ανακάλυψα ότι το κομμάτι αυτό πωλείται http://www.music-bazaar.com/main.php?page=artist&id=18279&lfs=gr και μάλιστα χωρίς εγώ να γνωρίζω τίποτα! Στη συνέχεια το βρήκα και σε άλλο site, πάλι σε συλλογή! Δεν έχω καν το email του Σπυριδάκη πια, αλλά δε θα έπρεπε να υπάρχει και η δική μου συναίνεση, ως στιχουργού, για κάτι τέτοιο; :( Έχω επικοινωνήσει με το site για να ρωτήσω ποιός έδωσε την άδεια να πωλούν το κομμάτι, αλλά απάντηση δεν έχω πάρει...

 

ξαναδιαβασε αυτα που εγραψε ο jimmy boy,αν ΔΕΝ τα εχεις κανει δεν μπορεις να κανεις ΤΙΠΟΤΑ  (εκτος απο το να μπλεχτεις σε μια πολυεξοδη και μακρα δικη που μαλλον τελικα θα χασεις)

 

απο εδω και περα λοιπον θα κανεις ΜΟΝΟ αυτα που πολυ σωστα λεει ο jimmy boy ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

. Νομίζω πως ο δικός μας ο LΚ θα σε συμβουλέψει κατάλληλα. Φαίνεται πολύ αξιόλογο παιδί.

Μπα μην το λες.... ;D ;D

 

Έγω θα κάνω λίγο τον αντίλογο, διότι δεν μου αρέσουν οι τυφλοσούρτες. Ξανα είπαμε (περίπου 200 φορές μέχρι τώρα) ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει πανηγυρικός τρόπος κατοχύρωσης του copyright.  Υπάρχουν μόνον ενέργειες που θα μας βοηθήσουν στην απόδειξη. Τα cd , dvd, χειρόγραφα κ.λ.π, έιναι ιδιωτικά έγγραφα.

Πως θα  αποκτήσουν αυτά (τα ιδιωτικά έγγραφα) βέβαιη χρονολογία (άρα απόδειξη ότι προϋπήρχαν ) ορίζεται στο άρθρ. 446 Κ.Πολ.Δ :

 

Αρθρο 446.- Το ιδιωτικό έγγραφο αποκτά βέβαιη χρονολογία ως προς τους

τρίτους μόνον όταν το θεωρήσει συμβολαιογράφος ή άλλος δημόσιος

υπάλληλος, αρμόδιος κατά το νόμο ή όταν πεθάνει ένας από εκείνους που

το υπέγραψαν ή όταν το ουσιώδες περιεχόμενό του αναφερθεί σε δημόσιο

έγγραφο ή όταν υπάρξει άλλο γεγονός που κάνει με ανάλογο τρόπο βέβαιη

τη χρονολογία. Η θεώρηση γίνεται με σημείωση επάνω στο έγγραφο της

λέξης "θεωρήθηκε" και της χρονολογίας.

 

Ο συμβολαιογράφος (για απόκτηση βεβαίας χρονολογίας) είναι μια σχετικά ασφαλής λύση αλλά όχι η μόνη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα... :(  Παρόλα αυτά θα προβώ σε κάποιες ενέργειες για αρχή .Το σίγουρο είναι από τώρα κι έπειτα θα κατοχυρώνω τα πάντα σε συμβολαιογράφο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα αν ειχες γραφτει στην ΑΕΠΙ μολις κυκλοφορησε ο δισκος δεν θα χρειαζοσουν ουτε συμβολαιογραφο ουτε τιποτα... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ, και για ορχηστρικά κομμάτια τι γίνεται;

έχω καταλάβει κάτι λάθος ή όντως για να κατοχυρώσεις το μαστερινγκ πρέπει να δώσεις το συμβόλαιο κατοχύρωσης στίχων;

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

οκ, και για ορχηστρικά κομμάτια τι γίνεται;

Το ίδιο.

 

έχω καταλάβει κάτι λάθος ή όντως για να κατοχυρώσεις το μαστερινγκ πρέπει να δώσεις το συμβόλαιο κατοχύρωσης στίχων;

Σε ποιόν να το δώσεις; Δεν κατάλαβα τι θες να πείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Πάντως ο op πρέπει να έχει φάει τα σταυρόλεξα με το κουτάλι... Λόγω τίτλου το λέω...)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου