Προς το περιεχόμενο

Αγορά κάρτας ήχου για laptop για χρηση με cubase και plug ins


johnfistikis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για σας

 

Λέω να πάρω ένα toshiba laptop και κάποιo dsp firewire interface γύρω στα 800. Επειδη θα παίζω με cubase και plug-ins/samples κυριως και λιγότερο θα ηχογραφώ/συνδεσω εξωτερικα οργανα στο interface για να τα ακουω real time (με αλλα λογια το θελω για sequensing περισσοτερο). Θα βόλευε κάτι σαν το RME FIREFACE 400 που σιγουρα εχει inputs που χρειαζονται αλλα δεν ξερω πως τα παει σαν κανονικη καρτα ηχου (να στελνει προς τα εξω samples και wavs και midi κτλ ενω ταυτοχρονα θα μπορει να λαμβανει σηματα απο εξωτερικα synth ας πουμε και να ακουγοντε ολα ωραια και καλα real time) ή μηπως θα ηταν καλυτερο κατι ποιο DSP οπως PowerCore Compact σε συνδυασμο με ενα εξτρα interface σαν το konnekt24D ας πουμε; Σημειωνω οτι θέλω να είμαι κινούμενος και γι αυτό δεν θέλω desktop.

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η RME είναι απλά κορυφή και θα σε καλύψει πλήρως και για τώρα αλλά και μελλοντικά. Δεν ξέρω τώρα στον τομέα φορητότητα αν θα σε βολέψει εφόσον λες πως θα είσαι "on the run". Αλλά και η Konnekt24D ακόμα και χωρίς την PowerCore Compact,  εφόσον δεν θέλεις να συνδέσεις πολλά εξωτερικά όργανα είναι επίσης καλή κάρτα και κάνει αυτά που (προς το παρόν) θέλεις και πιο οικονομικά. Μία καλή ιδέα για μένα θα είναι τα χρήματα που θα περισσέψουν αγοράζοντας μόνο την Konnekt να τα επενδύσεις σε ένα πιο δυνατό laptop της Toshiba μιας και θα χρειαστείς επεξεργαστική δύναμη χρησιμοποιώντας plugins... Εξαρτάται πάντα βέβαια από τις δικές σου απαιτήσεις!

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου, εαν θα παιζεις με VSTI θα εχεις προβλημα με την Konnekt24D

Και γενικα, το laptop εχει HD στις 5200 στροφες,ειναι και αυτο αρνητικο,

Εκτος και εαν βρεις με HD 7200.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks. Δεν το ειχα σκευτει αυτο με τον σκληρο. Ας πουμε οτι μπορω να βρω laptop με 7200rpm σκληρο (η εστω αγοραζω εξτρα εσωτερικο στις 7200). Ποια ειναι η λυση απο αποψη καρτας ηχου για vst χρηση περισσοτερο(plug-ins, virtual synths κτλ) και λιγοτερο για recording απο εξωτερικες πηγες; firewire audio interface οπως RME, ΤC; η κατι ποιο dsp οπως UAD-xpander express, powercore compact;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω ότι είναι και λίγο παραπλανητικό αυτό με τα rpm (εννοώντας όχι αξιοποιήσιμο,),καθότι στο pc μου έχω wd raptor στις 10.000 και στον φορητό στις μισές στροφές.Δεν βλέπω την τραγική διαφορα,ίσως και καμία..Το μονο που χρειάζονται τα Vst ειναι πολύ μνήμη και αξιοπρεπή επεξεργαστική ισχύει.Οι στροφές του δίσκου είναι το τελευταίο στην αλυσίδα που θα αποτελούσε πρόβλημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμαζοντας και κανοντας εγω λεω, αν εχv προβλματα θα κανω αναβαθμηση σε 7200. Το θεμα ειναι ποια καρτα ηχου να παρω για χρηση VST περισοττερο με φρεσκο toshiba laptop; firewire audio interface για να εχω και τα extra inputs που γενικα χρειαζονται ή pure dsp;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Υπάρχουν κάποια VSTi και πιο συγκεκριμένα sample players με τεράστιο όγκο δειγμάτων (όπως πχ τα BFD, Vienna Ensemble )τα οποία όντως δεν μπορούν να λειτουργήσουν σωστά σε "χαμηλές στροφές"....πολύ περισσότερο όταν τρέχουν 2-3 ταυτόχρονα από τον ίδιο δίσκο...και δυστυχώς, πολλές φορές τα δείγματα είναι τεράστια για να φορτωθούν εξ'ολοκλήρου στην ram...το πράγμα βέβαια αλλάζει όταν μιλάμε για vsti synths (που "συνθέτουν"δηλαδή ήχους από το μηδέν ή έστω βασίζονται σε μικρότερα, απλά και χωρίς άπειρα layers samples) όπου όντως η ram και το cpu έχουν τον πρώτο και πιο καθοριστικό λόγο.

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

RME. οκ ξερω και γω οτι δεν μασαει και οτι τα παλικαρια που την φτιαχνουν εχουν στο νου τους τα κακομοιρα τα pc, σε αντιθεση με MOTU ας πουμε που κολαει περισσοτερο σε mac. Οποτε καταληγουμε οτι με ενα σοβαρο firewire audio interface καθαριζω απο καρτα ηχου για laptop και μπορο με αυτο να δουλευω με cubase, virtual synths και plugins χωρις προβληματα αν εχω καποιο δυνατο laptop;

 

Εχει δοκιμασει κανεις το RME FIREFACE 400 με toshiba laptop για σοβαρη vst χρηση και οχι για recording;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου