Προς το περιεχόμενο

Aγορά κιθάρας για 8χρονο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί κιθαρίστες του noiz, ζητώ τη βοήθειά σας!

Θέλω να κάνω δώρο μια κιθάρα στην αδελφή μου,η οποία είναι 8 ετών..και θέλει απεγνωσμένα να μάθει παίζει!!!

Το θέμα είναι...ότι εγώ είμαι άσχετη απο κιθάρες!!!(παίζω πλήκτρα και σαξόφωνο)

χρειάζομαι λοιπόν μια κιθάρα όχι ιδιαίτερα ακριβή-αφου τώρα ξεκιναει,έχετε να προτείνετε κάτι???(να έχω μια ιδέα..μη με πιάσουν στον ύπνο) ??? ;)

Across the Universe....!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάς για ηλεκτρική, νομίζω μια squier stratocaster είναι ότι πρέπει... ;)

 

Να μια φτηνή: http://www.thomann.de/gr/fender_squier_bullet_strat_rw_bk.htm

 

Και να και μια πιο ακριβούτσικη: http://www.thomann.de/gr/fender_squier_classic_vibe_strat_50s.htm

 

(Όταν λες όχι ιδιαίτερα ακριβή δεν ξέρω για τι ποσό ακριβώς μιλάς)

 

Edit: Ξεκίνησα να γράφω πριν ποστάρει ο Εαρενδίλος, αλλά έχει δίκιο, είσαι αόριστη, για να μην κάνουν όλοι υποθέσεις σαν κι εμένα, δώσε λίγα στοιχεία παραπάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

800 ευρώ νομίζω ότι φτάνουν για μια Αλάμπρα 5P, (αν όχι, σίγουρα φτάνουν για την 4P) η οποία δεν είναι μόνο για αρχή, αλλά μια αξιπρεπέστατη κιθάρα, που θα κρατήσει μιά ζωή! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάς για ηλεκτρική, νομίζω μια squier stratocaster είναι ότι πρέπει... ;)

 

Να μια φτηνή: http://www.thomann.de/gr/fender_squier_bullet_strat_rw_bk.htm

 

Και να και μια πιο ακριβούτσικη: http://www.thomann.de/gr/fender_squier_classic_vibe_strat_50s.htm

 

(Όταν λες όχι ιδιαίτερα ακριβή δεν ξέρω για τι ποσό ακριβώς μιλάς)

 

Edit: Ξεκίνησα να γράφω πριν ποστάρει ο Εαρενδίλος, αλλά έχει δίκιο, είσαι αόριστη, για να μην κάνουν όλοι υποθέσεις σαν κι εμένα, δώσε λίγα στοιχεία παραπάνω...

τώρα είδα τις κιθάρες!!Μήπως υπερβάλλω στην τιμή???έχω συνηθίσει απο τα σαξόφωνα που γενικά είναι ακριβά ,και ακόμη περισσότερο εαν πρόκειτε για κάτι κάπως καλήτερο!

Across the Universe....!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά,συγγνώμη!!Κλασική υποθέτω.όλοι με κλασικη δεν ξεκινάνε??? ε??

όσο για χρήματα μέχρι 800 το πολύ....

 

:o

 

Ναι, οι περισσότεροι με κλασσική ξεκινήσαμε...αλλά όχι των 800 €! :D

 

Η αδερφούλα είναι πολύ μικρή για να είσαι σίγουρη ότι μια τόσο δαπανηρή επένδυση δεν θα πάει άκλαφτη μόλις της περάσει η φούρια... :-\

 

Θα πρότεινα, εάν υπάρχει στο οικογενειακό/φιλικό περιβάλλον καμιά κλασική, να την "παιδέψει" λίγο, ίσα-ίσα για να δει κατά πόσον μπορεί να κουμαντάρει μια κιθάρα 4/4.

 

Εφόσον λυθεί το ζήτημα μεγέθους, το πιό βασικό είναι να μην τρίζει/ταστάρει/ξεκουρδίζει το όργανο. Πράγματα που δύσκολα θα βρεις στις περισσότερες κλασσικές μέχρι €100. Από κει και πάνω, υπάρχουν λύσεις πολύ πριν τα...800. ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:o

 

Ναι, οι περισσότεροι με κλασσική ξεκινήσαμε...αλλά όχι των 800 €! :D

 

Η αδερφούλα είναι πολύ μικρή για να είσαι σίγουρη ότι μια τόσο δαπανηρή επένδυση δεν θα πάει άκλαφτη μόλις της περάσει η φούρια... :-\

 

Θα πρότεινα, εάν υπάρχει στο οικογενειακό/φιλικό περιβάλλον καμιά κλασική, να την "παιδέψει" λίγο, ίσα-ίσα για να δει κατά πόσον μπορεί να κουμαντάρει μια κιθάρα 4/4.

 

 

+1

 

πολυ σωστά. ισως μια κιθαρα των 3/4 να ειναι καλυτερη, μια δοκιμη θα δειξει. αυτες κοστιζουν ελαχιστα. υπαρχουν λιγα μοντελα (ο Νακας ειχε 2 τελευταια φορα που κοιταξα) και δεν χρειαζεται πολυ σκεψη εκει. 

 

επισης μπορεις να βρεις μια τετοια απο παιδια που εχουν ηδη παει σε 4/4.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αξιοπρεπεστατη κιθαρα για αρχαριο ειναι και η σειρα "1" της alhambra. το ακριβες μοντελο πρεπει να ειναι 1p η 1c.

με τετοια αρχισα κι εγω και το μετανιωσα που την εδωσα καποια στιγμη , διοτι ειναι πολυ "μαλακη" κιθαρα για παιδικα δαχτυλακια.

μερικοι μαθητες μου (ηλικιες δημοτικου) εχουν παρει andalusia (βλ.logothetismusic.gr) οι οποιες ειναι τιμιες για τα λεφτα τους και επισης αρκετα μοντελα , αν οχι ολα , εχουν και βεργα μεσα στο μπρατσο , η οποια μπορει να το επαναφερει καπως σε περιπτωση σκευρωματος.

 

απο κει και περα η γνωμη μου ειναι να αποφυγεις τις yamaha...αυτα σαν προσωπικη γνωμη-πειρα.

επισης σαν επιπροσθετη επιλογη , πολυ καλες ειναι οι ANTONIO LORCA για τα λεφτα τους. δλδ εως 300€...οι τελευταιες μ αρεσουν πιο πολυ και απο τις αλαμπρα , διοτι εχουν τον πιο "ζωντανο" ηχο

 

;)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου