Προς το περιεχόμενο

Ηχητικά προβλήματα με Electroharmonix Big Muff


mc06060

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους. Είναι εδώ κι ένα μήνα περίπου που έχω αγοράσει το Big Muff (για την ακρίβεια το little Big Muff, αλλά πάνω κάτω ίδια είναι απ'οσο ξέρω). Το χρησιμοποιώ με Strat (humbucker Seymour Duncan στη bridge) και το θέμα μου είναι ότι ενώ στα ρυθμικά μπορώ να πετύχω μερικούς πολύ ωραίους ήχους, έχω ένα θεματάκι στα solos. Όταν δηλαδή πάω να παίξω με neck μαγνήτη κι ειδικά σε χαμηλές συχνότητες (σε Μι-Λα-Ρε και στα 1-5 τάστα πχ) μπουκώνει απίστευτα με αποτέλεσμα να μη διακρίνεις καν τι νότες παίζεις. Επίσης πολλές φορές και στα ρυθμικά ακόμα μουτζουρώνει ο ήχος του πολύ και γεμίζει μπασαδούρα. Ενισχυτή δικό μου καλό δεν έχω για να το ψάξω το όλο θέμα σε βάθος, αλλα στα studio που παίζουμε, χρησιμοποιούμε κυρίως Marshall, τους Valvestate αν δεν κάνω λάθος.

 

Και μετά την εισαγωγή, προχωράω στο ψητό, ποντάροντας στις γνώσεις των παλιότερων εδω μέσα, αλλά και γενικότερα εκείνων που την ψάχνουν τη δουλειά

 

- Πως λύνεται το θέμα με τα solo? πχ, ενα EQ (το GE-7 της Boss πρέπει να είναι μια χαρά) ρυθμισμένο για πρίμα θα βοηθούσε στο να "ξεμπουκώσει" το όλο "σύστημα"? τα πετάλια treble booster βοηθάνε?

 

- Αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει αυτό το πετάλι (λογικά δεν πρέπει να ναι λίγοι αυτοί) έχει να προτείνει κάποια "ενδεδειγμένη" ρύθμιση του πεταλιού για ήχο στο ευρύτερο φάσμα του hard rockin' blues?

 

Δε θέλω να πω ποιανού τον ήχο θέλω να πετύχω γιατί μάλλον είμαι πολύ μακρυά και φοβάμαι τη δημόσια κατακραυγή  :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μικρό muff μου ακούγεται καλύτερο από το μεγάλο. ;)

 

Τώρα για το πρόβλημα που λες, θα μπορούσες να πριμάρεις λίγο τον ήχο παραπάνω από το tone η/και να χαμηλώσεις λίγο τον μαγνήτη για να πριμάρει μόνος του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου συνέβαινε και μενα αυτο μεχρι που κατάλαβα οτι το λαθος που εκανα ηταν οτι ανοιγα τερμα το gain του πεταλιου και ειχα και τερμα το volume της κιθαρας μαζί κατι που με τα fuzz πεταλια γενικοτερα δε συνιστάται.Ετσι αφησα το gain του πεταλιου στο τερμα μηδενισα το volume της κιθαρας και αρχισα σιγα σιγα να ρολάρω προς τα πανω κοντρολάροντας το επιθυμητο gain χωρις μπουκωμα.Δεν ξερω βεβαια αν φταιει αυτο στην δικη σου περιπτωση, αν δεν το εχεις δικιμάσει παντως δοκίμασέ το.

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Little Big Muff είναι διαφορετικό από το άλλο Big Muff Π της σημερινής γκάμας της Electroharmonix, η οποία όμως διαθέτει και άλλες παραλλαγές του κυκλώματος που στην ιστορία του έχει άπειρες εκδόσεις. Αυτό που χρησιμοποιείς είναι απόλυτα φυσιολογικό να είναι καλύτερο σε ριφ και να "λασπώνει" στις περιπτώσεις που περιγράφεις. Δεν είναι το καταλληλότερο πετάλι για μπλουζ (ίσως για πιο "ηλεκτρικά" μπλουζ όπως Stripes ή Black Keys να ψιλοκάνει, αλλά για Buddy Guy... εχμ, με την καμίαν).

 

Το πρόβλημά σου είναι πως εσύ θες έναν φαζαριστό ήχο μεν (ας ξεχάσουμε τον B. Guy), αλλά πιο ήπιο δε. Το Muff που έχεις δεν κάνει για αυτή τη δουλειά. Αν θες όντως φαζ για τέτοιους ήχους, θα πρέπει να καταφύγεις σε πιο low gain και transparent λύσεις. Αν δεν έχεις ήδη κάποιο τέτοιο πεταλάκι, πες το μπάτζετ σου και αν επιθυμείς να το δοκιμάσεις σε κάποιο μαγαζί προηγουμένως, ή αν δεν έχεις πρόβλημα να το παραγγείλεις από εξωτερικό (κάπως "γουρούνι-στο-σακί" λύση).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Little Big Muff είναι διαφορετικό από το άλλο Big Muff Π της σημερινής γκάμας της Electroharmonix, η οποία όμως διαθέτει και άλλες παραλλαγές του κυκλώματος που στην ιστορία του έχει άπειρες εκδόσεις. Αυτό που χρησιμοποιείς είναι απόλυτα φυσιολογικό να είναι καλύτερο σε ριφ και να "λασπώνει" στις περιπτώσεις που περιγράφεις. Δεν είναι το καταλληλότερο πετάλι για μπλουζ (ίσως για πιο "ηλεκτρικά" μπλουζ όπως Stripes ή Black Keys να ψιλοκάνει, αλλά για Buddy Guy... εχμ, με την καμίαν).

 

Το πρόβλημά σου είναι πως εσύ θες έναν φαζαριστό ήχο μεν (ας ξεχάσουμε τον B. Guy), αλλά πιο ήπιο δε. Το Muff που έχεις δεν κάνει για αυτή τη δουλειά. Αν θες όντως φαζ για τέτοιους ήχους, θα πρέπει να καταφύγεις σε πιο low gain και transparent λύσεις. Αν δεν έχεις ήδη κάποιο τέτοιο πεταλάκι, πες το μπάτζετ σου και αν επιθυμείς να το δοκιμάσεις σε κάποιο μαγαζί προηγουμένως, ή αν δεν έχεις πρόβλημα να το παραγγείλεις από εξωτερικό (κάπως "γουρούνι-στο-σακί" λύση).

 

Η αλήθεια είναι ότι ο Buddy Guy είναι όντως μεγάλος ήρωας και τυπαρούκλα αλλά δεν είναι ακριβώς αυτος ο ήχος που κυνηγάω. Και με τον όρο hard rockin' blues έχω στο μυαλό μου κάτι σε Gallagher, Ten Years After, Skynyrd κλπ. Δε νομίζω να πέφτω πολύ εξω σε ορολογία ε;

Εναλλακτικές λύσεις θεωρώ το Blues Driver της Boss ή το Bluesbreaker της Marshall, αλλά είναι γεγονός ότι το Muff με είχε ενθουσιάσει όταν το πρωτοδοκίμασα και το πήρα λιγάκι με κλειστά μάτια. Ισως δεν έπρεπε...

Απορία μου είναι όμως, μέχρι πόσο drive μπορώ να φτάσω με το BD-1 ας πούμε; Μπορώ να παίξω κι ενα riff λίγο πιο βαρύ (λίγο πολύ οπως παίζεται το hard rock σήμερα δηαλαδή) χωρίς να χάνω σε όγκο; Το muff με κέρδισε κατα κύριο λόγο γι'αυτήν του την ικανότητα και μετά ήρθαν τα προβλήματα με τα solo...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι φυσιολογικό αυτό το φαινόμενο με το muff, το οποίο αν και φαίνεται εύκολο στη ρύθμιση, θέλει ΠΟΛΥ ψάξιμο για να βγάλεις ήχο :)

 

δε ξέρω για το BD-1, το SD-1 όμως ή οποιοδήποτε άλλο κλασσικο οβερντραιβ όπως το bad monkey θα κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους.

 

αν θες πιο "liquid" ήχο ας πούμε Tinsley Ellis σε κάποια σόλα του, τότε ίσως χρειάζεται να ενεργοποιείς το muff.

 

συναδελφος μηχανολόγος ε? ;D ;D

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

συναδελφος μηχανολόγος ε? ;D ;D

 

Με τσάκωσες....κοιτα, η σκλρή αλήθεια είναι οτι προς το παρόν δεν έχω την πολυτέλεια να πάρω κατι άλλο και να κρατήσω και το muff. Μάλλον για κάποια ανταλλαγή πάω. Και ψάχνω για ένα πετάλι σε αυτό το εύρος τιμής το οποίο να μπορεί να με καλύπτει όσο περισσότερο γίνεται, από τον Gallagher, στους Skynyrd έως σε κάτι πιο σύγχρονο και πιο βαρύ ίσως. Να μπορώ να έχω ένα κάποιο gain δηλαδή αν χρειαστεί αλλά όχι και ν'αναγκάζομαι να παίζω τα τραγούδια του τρισμέγιστου Rory με ήχο μπουλντόζας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Big Muff ειναι ενα αρκετα "δυσκολο" πεταλι.

το εχω εδω κ ενα χρονο κ μετα απο κανα δυο μηνες καταφερα να το βαλω στο Gear μου οπως το ηθελα!(θυμαμε κατι συμβουλες του Bloody οι οποιοες μου ειχαν φανει πολυ χρησιμες)

 

για αρκετο χρονικο διαστημα το επαιζα παντα μαζι με το TS9

(guitar -->TS9-->Big Muff-->AMP)

 

το μονο σιγουρο ειναι οτι θελει πολυ προσοχη το που βαζεις το gain! κ για να μην εχεις πολυ θορυβο αλλα κ μην "χανεις" τα παντα!

επισης θελει αρκετο ψαξιμο το TONE του με το οποιο μπορεις να κανει θαυματα.

 

για skynyrd gallagher κ τετοιο στυλ Blues-rock το πεταλι δεν πολυ κολαει....

(εκτος εαν θελεις να πετυχεις ηχο της εποχης του Gallagher με τους Taste)

με ενα απλο overdrive θα εισαι κουκλα!

δοκιμασε μερικα σε καποια μαγαζια κ εαν δεν εχεις φραγκα πολλα εδω στις αγγελιες πωλουνται συνεχεια διαφορα σε καλες τιμες.

 

εγω παντως προτεινω το TS9

πολλα χρονια επαιζα αυτο το στυλ με το αυτο το πεταλι.

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου