Προς το περιεχόμενο

Toccata Burning Kiev (για πιάνο)


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

 

Γράφτηκε πριν 2 χρόνια περίπου, όταν γινόταν ο κακός χαμός στην Κριμέα, αλλά άργησε να ηχογραφηθεί. Εδώ με την Heather Reichgott.

 

Περιμένω σχόλια! ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο απλό φαίνεται στο χαρτί τόσο δύσκολο είναι στην απόδοση. Απλώς κορυφαίο, το τελείωμα είναι τέλειο, σε βγάζει από την ένταση του κομματιού χρησιμοποιώντας...γαλήνια ένταση! Superb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σύνθεση φυσικά εξαιρετική.

Μου θύμισε λίγο το τρίτο κονσέρτο για πιάνο του Σκαλκώτα.

Θα προτιμούσα να μου θύμιζε κάτι από ανατολικοευρωπαϊκoύς συνθέτες για να είναι μέσα στο πνεύμα του tribute.

 

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σας ευχαριστώ για τα σχόλια. Είναι ένα σχετικά δύσκολο έργο άρα και μόνο που το ακούσατε όλο... μπράβο σας

 

Ray: Δεν είχα ξανακούσει το 3ο concertο του Σκαλκώτα και ήταν μία πολύ ευχάριστη ανακάλυψη.

 

Προσωπικά βρίσκω ότι το έργο μοιάζει με τα Ανατολιτικοευρωπαϊκά (κυρίως Ligeti και Prokofiev) αλλά... δικό μου είναι, ότι θέλω νομίζω και καλά (χωρίς να έχω δίκιο τέλος πάντων).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τα σχόλια. Είναι ένα σχετικά δύσκολο έργο άρα και μόνο που το ακούσατε όλο... μπράβο σας

 

Ray: Δεν είχα ξανακούσει το 3ο concertο του Σκαλκώτα και ήταν μία πολύ ευχάριστη ανακάλυψη.

 

Προσωπικά βρίσκω ότι το έργο μοιάζει με τα Ανατολιτικοευρωπαϊκά (κυρίως Ligeti και Prokofiev) αλλά... δικό μου είναι, ότι θέλω νομίζω και καλά (χωρίς να έχω δίκιο τέλος πάντων).

 

δεν εγραψα καποιο σχόλιο γιατι θυμαμαι το ειχες ξαναβάλει, το ακουσα ξανα και το ξαναάκουσα. Και τώρα θα το ξαναακούσω. Αυτη τη στιγμη.

Θα ηθελα και να το παιξω αλλα δεν θα τα καταφερω οπως πρεπει  γιατι τα εχω παρατησει και επειδη ειναι συγκλονιστικό αμα αποδοθεί σωστα, το θεωρω λιγο ιεροσυλο να το προσπαθησω γι αυτο δεν μπαινω στον κοπο. Τελευταία τρεμουν και τα χερια μου. Δεν παω να ψοφησω σε καμμια γωνία λολ

 

Πολυ ωραιο, βαθια συναισθηματικο και εξαιρετικη και η εκτελεση.

 

Ασχετο αλλα μετά με πηγε  και σε αυτον τον Antrea Granitzio που εχεις εκδοσει. Τι φτιάχνει ο ανθρωπος. Καταπληκτικος!!!!

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δύσκολο όντως για τα απαίδευτα αυτιά μου (που η τέρψη τους φτάνει μέχρι Σοπέν και μετά μουτρώνει  :D), αλλά σημαντικό από την άλλη (για μένα) το γεγονός ότι αφότου διάβασα την πηγή της έμπνευσής σου, σχηματίζοντας πλέον ανάλογες εικόνες που ανασύρονταν από τις μνήμες μου στη ροή του, το άκουσα άνετα μέχρι το τέλος (και μάλιστα και για δεύτερη φορά για να "απολαύσω" και το φινάλε για το οποίο έχουν δίκιο οι φίλοι παραπάνω και εγώ θα το χαρακτήριζα ως "ουδέτερη λυτρωτική απολογία")...

 

μπράβο λοιπόν κι από μένα, παρότι η γνώμη μου δεν διαθέτει την εγκυρότητα που του αναλογεί...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κώστα, ναι, ο Andrea Granitzio είναι πράγματι εκπληκτικός.

 

Το δικό μου έργο είναι πιο δύσκολο, σε όλα τα επίπεδα... :-/

 

npap: όλων η γνώμη μετράει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα, ναι, ο Andrea Granitzio είναι πράγματι εκπληκτικός.

 

 

 

O Granitzio για το είδος..... είναι ΠΑΛΙΚΑΡΙ :-)

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου