Προς το περιεχόμενο

strat electronics


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον,μετα απο 10 μερες αποφασισα να ξεκοιλιασω την καινουρια μου αγαπη :roll:

(περιμενα να τα φτυσουν οι χορδες ωστε να μην τις βγαζω 2 φορες 8) )

 

Ριξτε μια ματια στις παρακατω photos και λυστε μου pleeease τις ακολουθες αποριες:

bridge.jpg

Αυτες οι 2 βιδες στο κατω μερος του bridge τι ρολο βαρανε???Στα specs της κιθαρας λεει οτι εχει Delta Tone συστημα

,higher output bridge p/up και ενα bypassable tone knob.

 

cavity1.jpg

Να υποθεσω οτι το cavity ειναι βαμμενο με shielding μπογια???

Αν και δεν νομιζω οτι εχει και το καλυτερο shielding η συγκεκριμενη :evil:

 

pguard1.jpg

Μια γενικη αποψη.

 

Σε γενικες γραμμες παρατηρησα τα εξης αυτες τις 10 μερες που τη βασανιζω:

1.Οι μαγνητες της μου φαινονται αδιαφοροι(σημ. Δεν παιζω σε ενισχυτη,αλλα με Guitar Rig2 - Waves GTR

και μια X-Vamp σε 2.1 active monitors,με ο,τι αυτο συνεπαγεται για το "αχρωμο" της καταστασης,αλλα δυστυχως ετσι ειναι

και ετσι θα παραμεινει μεχρι να αδειασει λιγο η πιστωτικη :( )

2.Εχει πολυ θορυβο ακομα και με λιγο overdrive(κυρια πηγη παρεμβολων το PC- το tower οχι η οθονη)

Εριξα μια ματια στο guitarnuts η αληθεια ειναι οτι ζαλιστηκα με το ολο σχεδιο της αποθορυβοποιησης

και δεν ξερω αν θα αποδωσει.Επειδη παιζει σχετικα συντομα αλλαγη neck & bridge μαγνητων, θα ηθελα να ριξετε καμμια γνωμη λαμβανοντας υπ'οψην τα εξης:

1.Να ειναι noiseless

2.Να φερνουν σε ηχο Gilmour (ναι το ξερω οτι δεν εξαρταται μονο απο τους μαγνητες :) ) με γλυκες μεσαιες και σχετικα punchy.

3.Να παιζουν σωστα στις θεσεις 2&4 (τον middle δεν τον αλλαζω γιατι δεν τον χρησιμοποιω μονο του)

4.Να μην πληρωσω τα μαλλια της κεφαλης μου!!!(εως 150-200¤)

Ηχητικα μου αρεσαν οι CS69 που ακουσα εδωhttp://www.acmeguitarworks.com/Strat_Pickup_Sound_Clips_W1.cfm και με εχετε ψησει γενικα για τους Kinmann,

αν και δεν ειμαι σιγουρος για το ποιοι ταιριαζουν σε αυτο που ψαχνω.

 

Για να κλεισω την σημερινη εκπομπη..εεεε..το μακροσκελες post ηθελα να πω,

θα ηθελα να με βοηθησετε ειτε στο να διαλεξω τους καλυτερους για την περιπτωση μου noiseless ειτε απλους single-coils

αλλα με υποδειξη καποιου shielding σχεδιου που αποδεδειγμενα (απο την εμπειρια σας) να αποδιδει.

Thanx!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλά αφού χρησιμοποιείς software σημαντικότατο ρόλο στον θόρυβο παίζει και η κάρτα ήχου. Ποια έχεις;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αφού χρησιμοποιείς software σημαντικότατο ρόλο στον θόρυβο παίζει και η κάρτα ήχου. Ποια έχεις;

 

Δεν μιλαω για "φυσημα" μιλαω για EMI (ηλεκτρομαγνητικη παρεμβολη) απο τα components του PC κατευθειαν στο πεδιο των μαγνητων.Ναι ,αν παω 2 μετρα πιο περα μειωνεται αλλα δεν εχω σκοπο να χωθω στη ντουλαπα για παιζω :lol: :lol:

 

σημ. Επειδη ειμαι κατ'επαγγελμα ηχοληπτης,εχω συναισθηση της αιτιας-πηγης του θορυβου.Η καρτα (αν και δεν παιζει κανενα απολυτως ρολο) ειναι η EWX 24/96 της Terratec

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για EMI αν έχεις Crt (χλωμό το κόβω) φταίει η οθόνη. Σε ενισχυτή είναι το ίδιο αδιάφοροι; Σε ρωτάω γιατί το θεωρώ χαζομάρα να αλλάξεις μαγνήτες δίχως να φταίνε αυτοί.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν μη περιμένεις να κρίνεις σωστά τους μαγνήτες ακούγοντάς τους μέσω Guitar Rig.

 

Βάλε το κιθαρόνι σε ένα λαμπάτο ενισχυτή και εκεί θα ακούσεις τον πραγματικό τους ήχο ;)

 

Όσο για τους CS69, προσωπικά τους είχα και δε μου άρεσαν...

Ειδικά οι θέσεις 2 & 4 για τα δικά μου γούστα ήταν χάλια!

Σε αυτό πιστεύω φταίει ο μεσαίος μαγνήτης που δεν είναι RWRP.

 

Θα σου πρότεινα, αν έχεις τη δυνατότητα να τους ακούσεις πρώτα πριν τους πάρεις, γιατί κι εγώ τους είχα πάρει επηρεαζόμενος από γνώμες άλλων και από κάτι clips που είχα ακούσει και τελικά δε μου έκαναν :roll:

 

Όπως και να έχει όμως πρώτα ΑΚΟΥ την κιθάρα σου σε λαμπάτο!!! :wink:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για EMI αν έχεις Crt (χλωμό το κόβω) φταίει η οθόνη. Σε ενισχυτή είναι το ίδιο αδιάφοροι; Σε ρωτάω γιατί το θεωρώ χαζομάρα να αλλάξεις μαγνήτες δίχως να φταίνε αυτοί.

 

TFT 21" wide 8) Εξακριβωμενα ειναι απο το tower γιατι οταν την πλησιαζω προς το μερος του δυναμωνει ο θορυβος!

 

Οπως ειπα και πιο πανω,δεν παιζουν λεφτα για αγορα ενισχυτη,οποτε ειναι ασκοπο αυτη τη στιγμη να κανω το τεστ αυτο.Στις αλλες κιθαρες οι Duncan και Dimarzio μια χαρα μου ακουγονται,ακομα και με τα emulations,για αυτο φοβαμαι μηπως οι μαγνητες της Am.Series ειναι λιγο "generic".Επισης με χαλασε και η εμφανιση τους απο τα ενδοτερα..πολυ πλαστικουρα και ψιλο φτηνιαρικοι μου φανηκαν :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μαγνήτες της AmSe ακούγονται πολύ καλλίτερα αν τους ρυθμίσεις λίγο πιο κάτω απο τα επίσημα specs της fender.

 

Τωρα αν θες Gilmour και μηδεν θόρυβο ... EMG DG-20. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν μη περιμένεις να κρίνεις σωστά τους μαγνήτες ακούγοντάς τους μέσω Guitar Rig.

Βάλε το κιθαρόνι σε ένα λαμπάτο ενισχυτή και εκεί θα ακούσεις τον πραγματικό τους ήχο ;)

 

Δεν νομίζω ότι είναι και πολύ σωστή αυτή η προσέγγιση. Ο καθένας θα πρέπει να τους ακούσει με τον εξοπλισμό που έχει τώρα ή στο κοντινό μέλλον και ανάλογα με την χρήση που θέλει να κάνει.

 

Αν δηλαδή κάποιος δεν έχει λόγο να πάρει ποτε στην ζωή του λαμπάτο ενισχυτή ? Αν δεν παίζει ποτέ live ? κλπ

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

".Επισης με χαλασε και η εμφανιση τους απο τα ενδοτερα..πολυ πλαστικουρα και ψιλο φτηνιαρικοι μου φανηκαν

 

ολοι οι μαγνητες strat αυτη την εμφανιση εχουν δηλ. ενα απλο fiber bobin λιγο συρμα τυλιγμενο γυρω απο αυτο & 6 μπαρες alnico.

 

Τι περιμενες να βρεις δηλ. κατω απο το pickguard κανεναν κινητηρα MERCEDES V12?? :lol: :lol:

 

στις θεσεις 2 & 4 οπου οι μαγνητες γινονται humbucking μεταξυ τους εχεις θορυβο?

 

εν πασει περιπτωση οι καλυτεροι Noiseless μαγνητες που εχω ακουσει ποτε μου ειναι οι www.billlawrence.com,ειναι παμφθηνοι & ακουγονται 99% σαν κανονικοι μαγνητες strat. (βαλε εναν 290 στο bridge & δυο 280 στο neck & middle)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

".Επισης με χαλασε και η εμφανιση τους απο τα ενδοτερα..πολυ πλαστικουρα και ψιλο φτηνιαρικοι μου φανηκαν

 

ολοι οι μαγνητες strat αυτη την εμφανιση εχουν δηλ. ενα απλο fiber bobin λιγο συρμα τυλιγμενο γυρω απο αυτο & 6 μπαρες alnico.

 

Τι περιμενες να βρεις δηλ. κατω απο το pickguard κανεναν κινητηρα MERCEDES V12?? :lol: :lol:

 

στις θεσεις 2 & 4 οπου οι μαγνητες γινονται humbucking μεταξυ τους εχεις θορυβο?

 

οι καλυτεροι Noiseless μαγνητες που εχω ακουσει ποτε μου ειναι οι www.billlawrence.com,ειναι παμφθηνοι & ακουγονται 99% σαν κανονικοι μαγνητες strat. (βαλε εναν 290 στο bridge & δυο 280 στο neck & middle)

 

http://www.billlawrence.com/Pages/Pickup_Window/280.htm

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου