Προς το περιεχόμενο

strat electronics


Προτεινόμενες αναρτήσεις

(*) Δεν θέλω να αρχίσω πάλι με την... εχμμ... ποιότητα που πουλάει η Φέντερ και η κάθε Φέντερ' date=' και πόσο την χρεώνει, αλλά [b']υποθέτω[/b] ότι οι βίδες για το pickguard στο ξύλο, είναι φρεζωτές, έτσι; :?:

 

 

Κατ'αρχην σε ευχαριστω πολυ!Και εγω ειχα μεινει με τη απορια γιατι ακομα κανεις δεν ειχε ασχοληθει με το κυριως προβλημα (το θορυβο απο EMI).Οταν λες "φρεζωτές" τι ακριβως εννοεις? (με τα μηχανολογικα δεν τα παω και τελεια :oops: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οταν λες "φρεζωτές" τι ακριβως εννοεις? (με τα μηχανολογικα δεν τα παω και τελεια :oops: )

 

Εννοώ αν οι τρύπες στο ξύλο, έχουν μορφή κώνου (προς τα μέσα) και όχι 'κυλίνδρου'. Αν ισχύει το πρώτο, τότε οι βίδες, που έχουν τέτοια μορφή, πιάνουν πιο βαθιά αλλά κυρίως πιο 'καθαρά' στο ξύλο (χωρίς να 'δαγκώνουν' τη βαφή).

 

Λεπτομέρεια θα μου πεις, αλλά τελικά τι πληρώνεις; :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι δειχνουν...Κατι τετοιο ειναι επαρκες?http://www.thomann.de/gr/goeldo_el900_profi_shield_screen.htm

ή αυτο http://www.stewmac.com/shop/Electronics,_pickups/Supplies:_Shielding/Self-adhesive_Shielding_Kit.html

ή παιζει να βρω κατι αντιστοιχο Ελλαδα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι δειχνουν...Κατι τετοιο ειναι επαρκες?http://www.thomann.de/gr/goeldo_el900_profi_shield_screen.htm

ή αυτο http://www.stewmac.com/shop/Electronics' date='_pickups/Supplies:_Shielding/Self-adhesive_Shielding_Kit.html

ή παιζει να βρω κατι αντιστοιχο Ελλαδα??[/quote']

 

Μια χαρά είναι αυτά, ωστόσο προσωπικά χρησιμοποίησα τον 'υγρό χαλκό' που πουλάει η Ρόκιγκερ, σε συνδιασμό με φύλλο χαλκού σε διάφορα πλάτη. Φύλλο χαλκού μπορείς να βρεις στην Ελλάδα, είχε ξανασυζητηθεί σε παλιότερο thread σχετικά με κάποια μαγαζιά που το διαθέτουν.

 

Εννοείται, ελλείψει χαλκού, και το απλό αλουμινόχαρτο δουλεύει μια χαρά! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά όλα αυτά που λέτε, πάντως εγώ έχω να πω κάτι:

 

Στην Fender που είχα και πούλησα, είχα τους Noiseless και είχα καλομάθει να παίζω χωρίς θόρυβο. ¶νοιγα το overdrive και δεν ακουγότανε κιχ χωρίς να παίζω.

Με το που έβαλα τους CS69 έπαθα σοκ από τον (κλασικό μονοπηνιακό) θόρυβό τους... Παιδεύτικα λίγο με ψευτο-shielding αλλά προκοπή δεν είδα και έτσι συνέχισα να τους χρησιμοποιώ ανεχόμενος το θόρυβο.

 

Περιττό να πω ότι πλέον έχω 2 strat και μια tele, χωρίς ΚΑΝΕΝΑ ίχνος shielding και παίζω έτσι "χύμα" και δεν ακούω θόρυβο! Όχι ότι δεν υπάρχει, απλά συνήθισα να συνυπάρχω και δεν τον ακούω!

 

Και μιλάω πάντα για τις παύσεις έτσι, γιατί όταν παίζουμε με την μπάντα τότε πραγματικά δεν ακούω τίποτα!

 

Για αυτό όμως υπάρχουν και τα volume knobs... Τα κλείνουμε στις παύσεις! :lol: :lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά όλα αυτά που λέτε' date=' πάντως εγώ έχω να πω κάτι:

 

Στην Fender που είχα και πούλησα, είχα τους Noiseless και είχα καλομάθει να παίζω χωρίς θόρυβο. ¶νοιγα το overdrive και δεν ακουγότανε κιχ χωρίς να παίζω.

Με το που έβαλα τους CS69 έπαθα σοκ από τον (κλασικό μονοπηνιακό) θόρυβό τους... Παιδεύτικα λίγο με ψευτο-shielding αλλά προκοπή δεν είδα και έτσι συνέχισα να τους χρησιμοποιώ ανεχόμενος το θόρυβο.

 

Περιττό να πω ότι πλέον έχω 2 strat και μια tele, χωρίς ΚΑΝΕΝΑ ίχνος shielding και παίζω έτσι "χύμα" και δεν ακούω θόρυβο! Όχι ότι δεν υπάρχει, απλά συνήθισα να συνυπάρχω και δεν τον ακούω!

 

Και μιλάω πάντα για τις παύσεις έτσι, γιατί όταν παίζουμε με την μπάντα τότε πραγματικά δεν ακούω τίποτα!

 

Για αυτό όμως υπάρχουν και τα volume knobs... Τα κλείνουμε στις παύσεις! :lol: :lol:[/quote']

 

Η αλήθεια είναι ότι ακόμα και σε φορτωμένο stage μέσα στη μπάντα λίγα πράγματα να ακούς... αν 'συνηθίσεις' όπως λες!!

 

Το noiseless και οι γειώσεις, έχουν νόημα για 2 λόγους:

 

1) Recording. Nuff said.

2) Γιατί, τελικά, όντας με λίγο ή χωρίς θόρυβο η κιθάρα, μπορείς να κερδίσεις ένα Χ τοις εκατό σε headroom. Επίσης, ειδικά στη Strat, είμαι πεπεισμένος σχεδόν ότι το hum στους 50-60 κύκλους, μασκάρει κάποιες όμορφες αρμονικές. Δεν είναι τυχαίο που όλοι όσοι έχουν κάνει shielding (σε κανονικούς μαγνήτες όμως! όχι noiseless!) ομολογούν ότι ακούνε πιο 'ζωντανό' τον ήχο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου