Προς το περιεχόμενο

Σηκωμα Μαγνητη SOS!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, νοιζαδες.

Εχω μια epiphone les paul standard και θελω (αν γινετε φυσικα) να σηκωσω λιγο τον bridge μαγνητη για να παρω λιγο παραπανω γκαζι σε αυτη τη θεση..παιζει κατι τετοιο? Αν γινετε μετα θα πρεπει να γινει καποιο σεταρισμα η κατι παρεμφερες?

Ρωταει γιατι φοβαμε να "βαλω χερι" στην κιθαρα μου μην κανω καμια μ@λ@κι@..

Ανεβαζω και 2-3 φωτογραφιες απο τις 2 πλευρες του μαγνητη για να μου πειτε ΑΝ γινετε τελικα και ποσο να τον σηκωσω!

 

Ευχαριστω προκαταβολικα!  :)

IMG_1138.thumb.jpg.9473628da53581897b177912d9bd2139.jpg

One More Of Me...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικά και γίνεται, με τα 2 βιδάκια δεξιά και αριστερα στο καπάκι του μαγνήτη. Κάνε το σιγά σιγά για να ακους και την διαφορά και να αποφασίσεις που θελεις το ύψος. Δεν χρειάζεται κανένα σετάπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικά και γίνεται, με τα 2 βιδάκια δεξιά και αριστερα στο καπάκι του μαγνήτη. Κάνε το σιγά σιγά για να ακους και την διαφορά και να αποφασίσεις που θελεις το ύψος. Δεν χρειάζεται κανένα σετάπ.

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου, μια τελευταια ερωτηση. Πρεπει να ειναι στην ευθεια ο μαγνητης? δηλαδη πρεπει να τον σηκωσω και απο τις 2 μεριες το ιδιο?

One More Of Me...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικά επειδή οι πρίμες χορδές έχουν λιγότερη μάζα πρέπει να είναι πιο κοντά στον μαγνήτη απο τις μπάσες για να εξισορροπείται ο ήχος απο πλευράς έντασης, ο μαγνήτης δηλαδή πρέπει να γέρνει λιγάκι.Τώρα μικρορυθμίσεις μπορείς να κάνεις και για κάθε χορδή ξεχωριστά παίζοντας με το βιδάκι του πόλου που είναι ακριβώς απο κάτω της.Ολα αυτά θεωρητικά, πάνω απ όλα "trust your ears" και θα την φέρεις εκεί που θέλεις.

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω ολους παιδια! μου λυθηκαν οι αποριες! Απλα το προβλιμα μου ηταν, μηπως δημιουργισω καποιο προβλημα στην κιθαρα!  ;)

One More Of Me...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την συγκεκριμένη κιθάρα:) !!! λοιπόν παρατηρώντας τις φωτογραφίες σου, βλέπω ότι είναι αρκετά χαμηλά, οπότε όχι μόνο είναι πολύ λογικό να θές παραπάνω ένταση και γκάζι , άλλα έχεις και πραγματικά μεγάλο περιθώριο να τον φέρεις όπου γουστάρεις!!! αμα θες μπορώ αύριο να σου ποστάρω μια φώτο από τον δικό μου, να πάρεις μια ιδέα!

 

Πάντως go for it, αυτός ο μαγνήτης ήταν ανέλπιστα καλός για τα δεδομένα της κιθάρας, ένας από τους λόγους που την διάλεξα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου