Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα mix, που έχει drums, cabassa VST, παλαμάκια VST :o, μπάσσο, μία ακουστική κιθάρα, μία ηλεκτρική, φωνή/φωνητικά και ένα πιάνο VST.

Ποια η γνώμη σας για το "παναρισμα" των cabassa, παλαμάκια και πιάνου;(Το πιάνο συνοδεύει τις κιθάρες με ακόρντα, αλλά και μελωδία ταυτόχρονα)

Αν π.χ. πάω το πιάνο ας πούμε L 50, πρέπει να το κάνω αντιγραφή το track και να το πάω και R 50 με άλλα EQ; Ή δεν είναι ανάγκη να πάει το πιάνο και από τις 2 πλευρές; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην δεν υπαρχει κανενας λογος να ...αντιγραφεις καναλια για να κανεις panning...

Το piano vst σου κατα 99% ειναι STEREO οποτε απλα αστο στο...κεντρο για να ειναι.....stereo & να γεμιζει το track.

 

 

 

Αν εχεις γραψει τις κιθαρες μονοφωνικα βαλε την ηλεκτρικη ενα 20%-30% αριστερα και την ακουστικη ενα 20%-30% 

 

Τα παλαμακια και την cabasa εγω θα τα εβαζα 40%-40% δεξια και αριστερα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην δεν υπαρχει κανενας λογος να ...αντιγραφεις καναλια για να κανεις panning...

Το piano vst σου κατα 99% ειναι STEREO οποτε απλα αστο στο...κεντρο για να ειναι.....stereo & να γεμιζει το track.

 

Με αυτόν τον τρόπο δε γεμίζει όλο το Left και Right κανάλι με το πιάνο;

 

Av κάτσει κάπου δεξιά ή αριστερά δεν θα είναι πιο ατμοσφαιρικό και ελεγχόμενο;

Από την άλλη μεριά όμως, αν το βάλω μόνο του αριστερά ας πούμε, δεν θα ακούγεται άδειο το άλλο κανάλι;

 

Στην περίπτωση που θέλω να έχω 2 πιάνα, γιατί το ένα παίζει και οκτάβες από πίσω και γλυκαίνει πολύ το κομμάτι, που θα τα πάναρες;

 

 

 

Αν εχεις γραψει τις κιθαρες μονοφωνικα βαλε την ηλεκτρικη ενα 20%-30% αριστερα και την ακουστικη ενα 20%-30% 

 

Τα παλαμακια και την cabasa εγω θα τα εβαζα 40%-40% δεξια και αριστερα.

 

Αν αυτά τα 2 τα βάλω κέντρο με την λογική του πιάνου πιο πάνω, είναι άκυρο;

Πιστεύεις θα έχαναν την ατμόσφαιρα που δίνουν;

 

Συγνώμη για τη ζαλάδα και σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτόν τον τρόπο δε γεμίζει όλο το Left και Right κανάλι με το πιάνο;

 

ε,και?τι κακο βλεπεις σε αυτο?...τα stereo instruments....για αυτον τον λογο ειναι...στερεο :)

 

Στην περίπτωση που θέλω να έχω 2 πιάνα, γιατί το ένα παίζει και οκτάβες από πίσω και γλυκαίνει πολύ το κομμάτι, που θα τα πάναρες;

 

δεν υπαρχουν κανονες,συνηθως τα lead οργανα τα παναρω ,αν ειναι μονοφωνικα,γυρω στο 30% με 40% δεξια ή αριστερα

 

Αν αυτά τα 2 τα βάλω κέντρο με την λογική του πιάνου πιο πάνω, είναι άκυρο;

Πιστεύεις θα έχαναν την ατμόσφαιρα που δίνουν;

 

δεν υπαρχουν κανονες,πειραματισου,εγω παντως θα τα εβαζα οπως σου ειπα ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου