Προς το περιεχόμενο

strat electronics


Προτεινόμενες αναρτήσεις

στις θεσεις 2 & 4 οπου οι μαγνητες γινονται humbucking μεταξυ τους εχεις θορυβο?

 

Οχι δεν εχουν θορυβο αλλα εχουν αλλο ηχο!Χανει ολη την ατακα με overdrive στις 2&4.

Το DG-20 ειναι ισως η πρωτη επιλογη αλλα και η ακριβοτερη :(

Καμμια απαντηση στο θεμα των 2 βιδων κατω απο τον bridge ή σχετικα με το shielding?

Οι gfs Lil Killer Humbuckers ειναι γνωριμοι σε καποιον?(θα ψαξω στο HarmonyCentral αλλα λεω μηπως τους εχει ακουσει καποιος απο εσας)

Για τους Kinmann κανενα σχολιο???

 

Το ξερω οτι σας κουραζω πρωι-πρωι αλλα αν δεν τα πω στους φιλους-ομοιοπαθουντες,σε ποιον θα τα πω? :)

 

edit: Παρατηρησα τωρα το πρωι που την εχω βαλει κατω και τη σκαλιζω,οτι οταν δεν ακουμπαω χορδες ή bridge κανει τον ελαφρυ θορυβο της "μη γειωσης".Δεν το ειχα προσεξει πριν,ειναι normal ή εκανα καμια χοντρη? :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οι δυο αυτες βιδες( φανταζομαι υπαρχουν μονο στον bridge μαγνητη) τiς βαζει η fender σαν μινι-baseplate ωστε να διορθωσουν το μαγνητικο πεδιο και να κανουν καπως πιο σκουρο το παντα πολυ πριμο (ειδικα αν ειναι hotter output) strat bridge μαγνητη.

 

Αν θελεις κατι που να πλησιαζει τον μοντερνο ηχο του Gilmour με απιστευτη ευελιξια και μηδενικο θορυβο οταν εισαι κοντα σε pc τοτε emg dg20.

 

Oσον αφορα την "φτηνιαρικη" εμφανιση των μαγνητων.......ολοι οι μαγνητες ετσι ειναι.....δεν εχω δει καποιον που να φαινεται ακριβος 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν εχουν θορυβο αλλα εχουν αλλο ηχο!Χανει ολη την ατακα με overdrive στις 2&4.

 

μηπως εχεις αγορασει ΛΑΘΟΣ κιθαρα???? :lol: :lol: :lol:

 

ξερεις αυτος ο "αλλος" ηχος ειναι ο βασικος λογος για τον οποιο οι περισσοτεροι αγοραζουν strat (quack sound) , ειναι ο ηχος που εχουν δυο μαγνητες που βρισκονται πολυ κοντα μεταξυ τους συνδεδεμενοι παραλληλα,αυτο που ακους ειναι το volume drop της παραλληλης συνδεσης που ολοι οι μαγνητες μεταξυ τους εχουν καθως και την "ψευδαισθηση" του out of phase το οποιο προκαλειται απο την εγγυτητα των μαγνητων στις θεσεις αυτες.. :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν εχουν θορυβο αλλα εχουν αλλο ηχο!Χανει ολη την ατακα με overdrive στις 2&4.

 

μηπως εχεις αγορασει ΛΑΘΟΣ κιθαρα???? :lol: :lol: :lol:

 

ξερεις αυτος ο "αλλος" ηχος ειναι ο βασικος λογος για τον οποιο οι περισσοτεροι αγοραζουν strat (quack sound) ' date=' ειναι ο ηχος που εχουν δυο μαγνητες που βρισκονται πολυ κοντα μεταξυ τους συνδεδεμενοι παραλληλα,αυτο που ακους ειναι το volume drop της παραλληλης συνδεσης που ολοι οι μαγνητες μεταξυ τους εχουν καθως και την "ψευδαισθηση" του out of phase το οποιο προκαλειται απο την εγγυτητα των μαγνητων στις θεσεις αυτες.. :wink:[/quote']

 

Στα καθαρα εννοειται οτι καραγουσταρω αυτο τον ηχο!!!!Μιλαω αποκλειστικα για χρηση των θεσεων με "γκαζια".Δεν μιλαω για καφριλες,αλλα για π.χ. Tubescreamer στα "ορια" με ατακα που να "δαγκωνει" λιγουλακι :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί οι "φτηνιάρικοι" όπως τους λές μαγνήτες είναι αρκετός από τον χαρακτήρα της στρατ που πήρες. Δεν συμφωνώ ότι είναι μάπα.... είναι ότι πιό "κλασσικό" στον ήχο της Fender. Μην νομίσεις ότι είχαν καμιά ΤΡΕΛΗ διαφορά από τους μαγνήτες των 80ς για παράδειγμα. Η δική μου Fender strd stratocaster του 1984, με τους 3 μονούς(πριν τους αλλάξω σε JBjr bridge & 2xTexas special neck - midle) πριν 2-3 χρόνια όταν έπαιζα στο PC με το guitar port μου "φαίνονταν" άχρωμοι, μουντοί, αδύναμοι σε έξοδο, και γενικώς ένα χάλι μαύρο.... όταν έπαιζα στον Peavy classic όμως, μου φαίνονταν γεμάτοι, απόλυτα χαρακτηριστικοί, με γλυκό χρώμα... δηλαδή το εντελώς ανάποδο... βέβαια βάζοντας και άλλες κιθάρες με διπλούς στο guitar port ή με πιό "ελίτ" μαγνήτες ακούγονταν και καλά κάπως καλύτερα... αλλά αυτό όμως ΔΕΝ αποτελεί μέτρο σύγκρισης, διότι οι υπόλοιπες κιθάρες στον Peavy ΔΕΝ είχαν την "γλύκα" του ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟΥ Fender ήχου αλλά κάτι παραπλήσιο...

Ο Elavd έχει ολίγον τι δίκιο...

ο superfunk επίσης σε περίπτωση που ΘΕΣ σώνει και καλά κάποια αλλαγή.

όμως τότε θα έχεις μία Fender strd moded.

Εξαρτάται και τι θές.....

Εγώ τους άλλαξα γιατί ήθελα να την κάνω Jet!!! και έγινε φυσικά! (συν του ότι είχα και άλλη μιά strd τότε, οπότε πήρα την απόφαση). Είναι η βασική μου κιθάρα και ακόμα και τώρα έχει τέτοιο χαρακτήρα που παθαίνω την πλάκα μου και γώ και όποιος άλλος την ακούει ή παίζει με αυτή. :wink:

Η γνώμη μου είναι να μην την πειράξεις μέχρι να τους εκτιμήσεις τους μαγνήτες που έχει πάνω σε κάπως πιό "σοβαρό" ακουστικό μέσο... αν εξαντλήσεις τα περιθώρια ανοχής τότε κάνε όπως νομίζεις, απλά επειδή είναι πολύ νωρίς ακόμα διότι είναι καινούργια η κιθάρα..... περίμενε ολίγον τι! :wink:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα καθαρα εννοειται οτι καραγουσταρω αυτο τον ηχο!!!!Μιλαω αποκλειστικα για χρηση των θεσεων με "γκαζια".Δεν μιλαω για καφριλες,αλλα για π.χ. Tubescreamer στα "ορια" με ατακα που να "δαγκωνει" λιγουλακι

 

ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ μαγνητες και να βαλεις στη θεση 2 & 4 ΕΤΣΙ θα συμπεριφερονται, it is the nature of the beast.. :wink:

 

για αυτο αλλωστε υπαρχουν και οι αλλες θεσεις,μη ξεχνας αλλωστε οτι οι θεσεις 2 & 4 δεν ¨προβλεπονταν" στην original σχεδιαση της strat αλλα ανακαλυφθηκαν καθαρα απο τυχη...η strat απεκτησε 5θεσιο διακοπτη μολις το 1969 (δηλ. στα 15 της χρονια... :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα καθαρα εννοειται οτι καραγουσταρω αυτο τον ηχο!!!!Μιλαω αποκλειστικα για χρηση των θεσεων με "γκαζια".Δεν μιλαω για καφριλες' date='αλλα για π.χ. Tubescreamer στα "ορια" με ατακα που να "δαγκωνει" λιγουλακι [/quote']

 

ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ μαγνητες και να βαλεις στη θεση 2 & 4 ΕΤΣΙ θα συμπεριφερονται, it is the nature of the beast.. :wink:

 

για αυτο αλλωστε υπαρχουν και οι αλλες θεσεις,μη ξεχνας αλλωστε οτι οι θεσεις 2 & 4 δεν ¨προβλεπονταν" στην original σχεδιαση της strat αλλα ανακαλυφθηκαν καθαρα απο τυχη...η strat απεκτησε 5θεσιο διακοπτη μολις το 1969 (δηλ. στα 15 της χρονια... :lol: )

 

Νικο δεν διαφωνω σε τιποτα μαζι σου!Οταν το Δεκεμβρη ειχα ανοιξει το thread "new strat" εγραφα "να μπορει η κιθαρουλα να περνα απο το Lady writer στο Far beyond the sun χωρις να ξενερωνω με κανενα απο τους δυο ηχους".Δεν ξερω αν θα μπορω να παω beyond the sun αλλα εστω to the moon and back?? :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ!

 

παντως για να μη ξεχνιομαστε κι ολας :lol: νομιζω οτι ηρθε η ωρα σου για μια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ κιθαρα (την οποια δεν θα μαστιζουν ολα αυτα τα στρατοπροβληματα.. :lol: )

 

 

Fender-Telecaster-1958-blond.jpg

 

 

 

:lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα τελη 80's & 90's η Fender ειχε την American Standard Strat. Aν η κιθαρα σου ειναι η ιδια τοτε την εχω ακουσει πολλες φορες και θα συμφωνησω για τους μαγνητες. Χωρις να ειναι ασχημοι ηχητικα, δεν εχουν κλασικο strat ηχο (για τα αυτια μου παντα) και ειναι αδυναμοι.

 

Προτεινω Kinman για ηχο και για μηδεν θορυβο. Ιπποκρατους 69Α θα βρεις μια 70's strat με Kinman, μια 80's strat με Anderson και μια Warmoth με Van Zandt. Παρε και τη δικια σου μαζι και κανε ενα test να δεις τι σου αρεσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά, λέτε και ξαναλέτε για το σετ DG-20.

 

Για να πω την αλήθεια, δεν το έχω ακούσει αλλά με προβληματίζουν 2 πράγματα:

1) ουσιαστικά δεν είναι single coils οπότε κατα τη γνώμη μου ο κλασικός ήχος strat .... ΠΑΠΑΛΑ!

 

2) πώς είναι δυνατόν να υπάρχει signature μοντέλο μαγνητών, όταν δε το χρησιμοποιεί ΚΑΝ ο ίδιος ο κιθαρίστας!! Ο Gilmour χρησιμοποιούσε μόνο σε ένα μικρό κομμάτι της καριέρας του τέτοιους μαγνήτες (το 99% των ηχογραφήσεών του είναι γραμμένο με πραγματικούς single coils) και τελικά τους παράτησε και επέστρεψε σε single coils...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου