Προς το περιεχόμενο

strat electronics


Προτεινόμενες αναρτήσεις

οχι οτι οφειλεται αποκλειστικα στους μαγνητες βεβαια

 

ελα ρε!!!??ΣΟΒΑΡΑ??!!!

 

Δηλαδη μου λες οτι ο ηχος του Gilmour οφειλεται σε αυτα

 

pedals1.jpg

 

αυτα

 

pedals2.jpg

 

και αυτα

 

 

rack.jpg

 

και ΟΧΙ στην κιθαρα του & τους μαγνητες του??

 

αισχος και παλι αισχος!!

 

αφου ουσιαστικα καρφι καρφι παιζει ο ανθρωπος!

 

Που είναι οι εικόνες...... οέο;;;;

οκ!

 

παντως για να μη ξεχνιομαστε κι ολας icon_lol.gif νομιζω οτι ηρθε η ωρα σου για μια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ κιθαρα (την οποια δεν θα μαστιζουν ολα αυτα τα στρατοπροβληματα.. icon_lol.gif )

 

 

 

 

 

 

icon_lol.gif icon_lol.gif

 

Κολλημένος με τις Τελε;;;; :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

edit: ¶κυρο με τις εικόνες. Έφτιαξε :D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε μη ψαρωνεις.........σε μια (απο τις 200) στρατ του ναι εχει Kinman.....η μαυρη στρατ με την οποια παιζει τωρα live και εχει γραψει παραπανω απο τη μιση του δισκογραφια δεν ειναι με τα Kinman.........και επειδη εχουμε κανει την τριχα τριχια......με τους stock μαγνητες της fender αν και εφ οσον σε ενδιαφερει αυτος ο ηχος μια χαρα τον πετυχαινεις.......καλυτερα να ψαξεις περισσοτερο τα εφε (electric mistress' date=' bi muff κ.λ.π κ.λ.π κ.λ.π κ.λ.π ) παρα τους μαγνητες........[/quote']

 

Θα συμφωνήσω κι εγώ ;)

 

Πχ άκου το clip-άκι που έγραψα με ένα σετ που δεν είναι καν Fender, με κιθάρα που επίσης δεν είναι Fender και ΚΑΡΦΙ στον ενισχυτή ο οποίος είναι Fender (Pro Jr) :lol: :lol: :

 

Elavdmour

 

Σου θυμίζει κάτι από david?

 

(Λέμε τώρα....Εκεί που κατούρησε, φύτρωσα εγώ! :lol: :lol: )

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για άλλη μια φορά ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟΣ ο κύριος elavd.

 

(Μου φαίνεται απίστευτο οτι λες πως δεν σου κάνει ο Pro Jr 8O )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω ειναι δεν ξερω γιατι χαθηκανε.. 8O

 

http://www.mikesguitarsite.co.uk/gear/pink_floyd/index.php?page=effects

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ωραίο το clip. :wink:

Τελικά, η στρατοκαστερίλα είναι σα την gilmourίλα. Και τα δύο εκπορεύονται ανεξαρτήτως μαγνήτη....:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μη ψαρωνεις.........σε μια (απο τις 200) στρατ του ναι εχει Kinman.....η μαυρη στρατ με την οποια παιζει τωρα live και εχει γραψει παραπανω απο τη μιση του δισκογραφια δεν ειναι με τα Kinman.........και επειδη εχουμε κανει την τριχα τριχια......με τους stock μαγνητες της fender αν και εφ οσον σε ενδιαφερει αυτος ο ηχος μια χαρα τον πετυχαινεις.......καλυτερα να ψαξεις περισσοτερο τα εφε (electric mistress' date=' bi muff κ.λ.π κ.λ.π κ.λ.π κ.λ.π ) παρα τους μαγνητες........[/quote']

 

Θα συμφωνήσω κι εγώ ;)

Πχ άκου το clip-άκι που έγραψα με ένα σετ που δεν είναι καν Fender, με κιθάρα που επίσης δεν είναι Fender και ΚΑΡΦΙ στον ενισχυτή ο οποίος είναι Fender (Pro Jr) :lol: :lol: :

Σου θυμίζει κάτι από david?

(Λέμε τώρα....Εκεί που κατούρησε, φύτρωσα εγώ! :lol: :lol: )

 

Το κλιπακι το ειχα ξανακουσει και οντως ειναι πολυ κοντα :wink: Ισως σας παραπλανησα με το οτι θελω τον ηχο του Gilmour,εννοω οτι δεν ψαχνω να βγαλω τους ηχους απο ολα τα κομματια των Floyd :) Στην ουσια θελω με τον υπαρχοντα εξοπλισμο μου να αποκτησω λιγο Punch παραπανω,ΚΑΘΟΛΟΥ ΘΟΡΥΒΟ και περισσοτερο "χαρακτηρα".Το ξερω οτι με ενα λαμπατο amp θα λυνοντουσαν πολλα απο τα "προβληματα" μου,οχι ολα ομως και θα μου κοστιζε κατιτις πιο πολυ!Μπορει να λατρευω το θειο David αλλα παιζω και αλλα πραγματα που απαιτουν και λιγη "σκληραδα" και περισσοτερο gain.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

...Στην ουσια θελω με τον υπαρχοντα εξοπλισμο μου να αποκτησω λιγο Punch παραπανω' date='ΚΑΘΟΛΟΥ ΘΟΡΥΒΟ και περισσοτερο "χαρακτηρα".Το ξερω οτι με ενα λαμπατο amp θα λυνοντουσαν πολλα απο τα "προβληματα" μου,οχι ολα ομως και θα μου κοστιζε κατιτις πιο πολυ!Μπορει να λατρευω το θειο David αλλα παιζω και αλλα πραγματα που απαιτουν και λιγη "σκληραδα" και περισσοτερο gain.[/quote']

 

Μάλλον δεν θέλεις μαγνήτες, πετάλι θέλεις. :wink: :wink: :wink:

Τώρα αν έχεις πρόβλημα με θόρυβο, αυτό είναι άλλο θέμα το οποίο δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι θα λυθεί βάζοντας άλλους μονοπήνιους.

Οι EMG πάντως σ' εμένα (και από ότι ακούω γενικώς) είναι πολύ ήσυχοι. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2.Εχει πολυ θορυβο ακομα και με λιγο overdrive(κυρια πηγη παρεμβολων το PC- το tower οχι η οθονη)

Εριξα μια ματια στο guitarnuts η αληθεια ειναι οτι ζαλιστηκα με το ολο σχεδιο της αποθορυβοποιησης

και δεν ξερω αν θα αποδωσει.

 

Επειδή κάθομαι και χαζεύω για 4 σελίδες, όπου η συζήτηση έχει πάει στο... τι χρώμα έχουν οι ρίγες στο σώβρακο του Gilmour, :roll: και κανείς δεν απάντησε σε αυτό που ρωτάς παραπάνω....

 

1) Το σχέδιο από το Guitarnuts δεν είναι τόσο δύσκολο όσο δείχνει. Ειδικά αν ακολουθήσεις τις οδηγίες για την μετατροπή και όχι την εκ'του μηδενός συνδεσμολογία.

 

Σε συνδιασμό με τον κλωβό Farraday που πρέπει να φτιάξεις (για τον οποίο παρακάτω), μπορείς να περιμένεις μια αισθητή μείωση στο hum και μια εντυπωσιακή μείωση στο θόρυβο από εξωγενείς πηγές.

 

Και ναι, αν χρειάζεται να αποδείξω κάτι, το έχω κάνει και στις 2 Strat μου.

 

2) Η ... εχμ... γείωση που έχει η Φέντερ, λυπάμαι να πω, αλλά είναι για τον Λέανδρο.

 

Έχει γραφίτη κάτω από τη βαφή, που εντάξει, κάτι κάνει για τους μικροφωνισμούς αλλά αυτό το μίζερα κομμένο αλουμινόχαρτο στο pickguard τι το θέλανε? :roll:

 

To φύλλο αλουμινίου ή χαλκού πρέπει να καλύπτει όλη την πίσω επιφάνεια και οπωσδήποτε να φτάνει ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ ΤΡΥΠΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΒΙΔΕΣ!

 

Όλες οι κοιλότητες πρέπει να περαστούν επίσης είτε με λεπτό φύλλο χαλκού είτε (προτιμότερο) με 'υγρό' χαλκό. Ανάμεσα σε αυτές ΚΑΙ η κοιλότητα του jack. Επίσης οι ακμές πρέπει να καλυφθούν και αυτές με φύλλο χαλκού, ώστε να γίνεται ο κλωβός με το pickguard.

 

Μπορεί να φαίνεται πολύ δουλειά, αλλά σίγουρα έχει αποτέλεσμα και θα το διαπιστώσεις αμέσως. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς να φτιαχτεί κάτι σαν "κουτί από αλουμίνιο/χαλκό" που θα περιέχει όλα τα ηλεκτρικά ε; Θα πρέπει να πατάει "σφιχτά" το Pickguard για να έχει καλή επαφή το πάνω με το κάτω μέρος του "κουτιού"!

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς να φτιαχτεί κάτι σαν "κουτί από αλουμίνιο/χαλκό" που θα περιέχει όλα τα ηλεκτρικά ε; Θα πρέπει να πατάει "σφιχτά" το Pickguard για να έχει καλή επαφή το πάνω με το κάτω μέρος του "κουτιού"!

 

Έτσι κι'αλλιώς πατάει καλά (ή θα έπρεπε (*) )' date=' υπολόγισε και το έξτρα πάχος (δέκατα του χιλιοστού βέβαια) του φύλλου χαλκού το οποίο 'συμπιέζεται' καθώς βιδώνεις τις βίδες και έτοιμο το 'κουτί'.

 

 

 

(*) Δεν θέλω να αρχίσω πάλι με την... εχμμ... ποιότητα που πουλάει η Φέντερ και η κάθε Φέντερ, και πόσο την χρεώνει, αλλά [b']υποθέτω[/b] ότι οι βίδες για το pickguard στο ξύλο, είναι φρεζωτές, έτσι; :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου