Προς το περιεχόμενο

Problima me tascam fw1082 kai synth's


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kalispera to all.

Eimai kenourgios sto noiz.fresko psari!hehe.

Palikaria plz help,exo karta ixou tin tascam fw1082 kai douleuo to cubase sx3.

Episis exo kai 3 synths,to ti,to radias kai to andromeda.

To ti ola kala meso usb diabazei ta panta ola coble.

Ta alla duo ta synthia ta exo to ena 2 mines kai to allo sxedon bdomada...kai stin ousia mou ne axrista.

Den boro na exo ixo me to radias kai to alesis.

Sindeo midi in midi out kai ta duo mixanakia stin tascam.to alesis px sto midi in/out 1 tis kartas kai to radias sto midi in/out 2.

tora sta line in tis kartas sindeo to left (unbalance)kalodio sto line 1 kai to right(unbalance) sto line 2.

I karta auti den grafei sta line tis piso left kai right.sta duo prota line in exei apo duo eisodous,sti mia grafei bal  kai stin ali grafei insert.to bal einai to balance fantazome kai to insert apo ti xero sindeeis efe ekei.oi 3,4,,5,6,7,8 line in exoun apo mia eisodo.opote sindeo to left tou alesis sto line 1 (bal) kai to right sto line 2 (bal)tis kartas. (kapios apo tin elina mou pe oti to left paei sta mona kai to right sta zuga)exisou sindeo to radias,to left sto line 3 kai to right sto line 4.

Efarmozo auta ta opia kai go apo do kai apo kei ematha kai tipota... (ps :an auti einai i sosti sindesimologia tote ta sindeo sosta)

KAI DEN MOU PEZEI TIPOTA!!!!hehe

Giati???????

Prospathisa na do tis kartas to manual to opio einai molis 5,6 selides kai den brika kati parapano apo auta pou sas eipa.

Ti sto kalo den kano sosta kai den bgenei o ixos meso kartas??

Mipos den exo ixo giati prepei na paro balance kalodia????)

link to check the tascam (to piso meros  (http://www.audiomidi.com/assets/5917_tas_fw1082_rear.jpg) )

(ta mixanakia einai ok,kai sta akoustika pou ta sindeo alla kai kamia fora pou ta sindeo sta monitors pezoun coble)

Aff caurse ta  karfia right and lefta pou feugoun apta synthia bgenoun apo ta main out puts left kai right.

Plz mia boithia kati ,kapos!! :P

(An sto minima exo grapsei kamia koutamara plz forgive den eimai kai polu sxetikos me ti fasi,prin ligo kero arxisa na douleuo me synthia.)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαγορεύονται τα γκρικλις. Είναι και τεράστιο πανάθεμά το.

 

Το πρόβλημά σου είναι η συνδεσμολογία. Μιας και αυτές οι κάρτες έχουν τη νοοτροπία του μίκτη, δες στο μανουαλ των συνθιών, πως συνδεονται σε κανά τέτοιον και κάνε τη σύνδεση.

 

Το insert είναι για βάζεις κανά εφε σαν τον κομπρέσορα και όχι για να συνδέσεις πηγή ήχου..

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρι, δεν μπόρεσα να το διαβάσω λόγω greeklish, σταμάτησα κάπου στην πέμπτη - έκτη γραμμή... πάντως ρε παιδιά το'χω ξανασυναντήσει εδώ μέσα και δεν το καταλαβαίνω με τίποτα, και απλά ΠΡΕΠΕΙ να το πω κι όποιος έχει τη μύγα, να τη φέρει πίσω: ΠΩΣ στην ευχή γίνεται να υπάρχουν άνθρωποι που να έχουν τέτοια μεγαθήρια (Virus TI ΚΑΙ Andromeda ΚΑΙ Radias) και να μην παίζουν τις midi και audio συνδεσμολογίες στα δάχτυλα; Δεν θα περίμενε κάποιος να ξεκινήσουν από ΕΝΑ συνθ πιο χαμηλού προφίλ και να επεκταθούν προς τέτοια μηχανήματα - σταθμούς;  ??? ??? ??? (Δεν έχω καμία πρόθεση να προσβάλω κανένα, απλά κι ειλικρινά έχω μεγάλη απορία).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΩΣ στην ευχή γίνεται να υπάρχουν άνθρωποι που να έχουν τέτοια μεγαθήρια (Virus TI ΚΑΙ Andromeda ΚΑΙ Radias) και να μην παίζουν τις midi και audio συνδεσμολογίες στα δάχτυλα; Δεν θα περίμενε κάποιος να ξεκινήσουν από ΕΝΑ συνθ πιο χαμηλού προφίλ και να επεκταθούν προς τέτοια μηχανήματα - σταθμούς;  ??? ??? ??? (Δεν έχω καμία πρόθεση να προσβάλω κανένα, απλά κι ειλικρινά έχω μεγάλη απορία).

 

καλά αυτό δεν ισχύει απαραίτητα και στη περίπτωση του παιδιού.

κατα τ'άλλα μερικοι που ξέρω χρησιμοποιούν μόνο audio σε multitrack και οχι midi,ενώ σαφώς και υπάρχουν περιπτώσεις παιδιών που έχουν να διαθέσουν λεφτά.αν θέλει κάποιος να δώσει 3000 για ένα οργανο για "να είναι καλό και να του μείνει",κι ας είναι το πρώτο του,γιατί να βολευτεί με την "μπακατέλα" των 500 ευρώ? μαγκιά του να το πάρει. και ξέρεις ,είναι ωραίο και κάνει τη ζωή σου πιο εύκολη να παίρνεις κατι που θέλεις απ την αρχή ,που γουστάρεις τον ήχο του,κι ας είναι ακριβό,παρά να παίρνεις κάτι άλλο και να προσπαθείς να το φέρεις στα μέτρα σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μαγκιά του σίγουρα, αλλά η καλύτερη τακτική είναι να ξεκοκκαλίζεις το μουσικό σου όργανο, ειδικά αν είναι το πρώτο σου, προτού πας σε κορυφαίες λύσεις.

 

Γιατί να έχεις τον ήχο σου στο πιάτο; Πρέπει να εξελιχθείς μουσικά μαζί με τις δυνατότητές σου/του. Τότε (και μόνο τότε) θα αξιοποιήσεις πλήρως τις τεράστιες και χαοτικές δυνατότητες πχ. μιας Andromeda ή ενος Virus. Eίναι απόλυτα φυσιολογικό αυτό που λέω, και προέρχεται από αντιλήψεις κλασσικής μουσικής παιδείας.

 

Τα όργανα τα φέρνουμε πάντα στα μέτρα μας, και δεν ερχόμαστε εμείς στα δικά τους.... βεβαίως, αν δεν έχουμε τη διάθεση ή το χρόνο να ασχοληθούμε εις βάθος, κι αν αυτό σημαίνει ότι ασχολούμεθα μόνο με presets, κι αυτό θεμιτό είναι, αρκεί μόνο να μας διεγείρει τη μουσική μας φαντασία. (Εννοείται βεβαίως ότι μόνο ορισμένα μοντέρνα synth των τελευταίων δεκαετιών έχουν τη δυνατότητα για presets - αυτό δεν θα το συναντήσεις σε κανένα άλλο μουσικό όργανο - άντε και στις πεταλιέρες κιθάρας και στα rack - με την ανάλογη πρόκληση που αυτό συνεπάγεται).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε συμφωνώ γενικά με αυτή τη προσέγγισή σου.μου θυμίζει ,αναλογικά μιλώντας,την λανθασμένη αντιληψη που έχουν οι γονείς "παρε το παλιο αμάξι να μάθεις πρώτα να οδηγείς και μετά θα παρεις το καινουργιο" . δεν έχουν όλοι τον χρόνο και την υπομονή να φέρουν ένα μηχάνημα στα μέτρα τους. αν κάποιος θέλει να γράψει για παράδειγμα mainstream trance και θέλει να δώσει λεφτά,υπάρχει περίπτωση να μη του προτείνεις ένα virus,ένα jp8000 αλλά να τους πεις ψάξτην αλλιώς με ένα sh201?

και να στο πάω αλλιώς,ένας νιουμπάς κιθαρίστας,αν είχε την οικονομική δυνατότητα,θα ξεκινουσε απο μια gretsch white falcon ή απο την harley benton?

τα ακριβά όργανα έχουν και ένα δεδομένο sexiness (αλλά και λειτουργικότητα) που σε κάνουν να ασχολήσαι ακόμη παραπάνω μαζί τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kalispera to all.

Eimai kenourgios sto noiz.fresko psari!hehe.

 

Καλώς ήρθες.

 

To ti ola kala meso usb diabazei ta panta ola coble.

 

Αυτό δεν το καταλαβαίνω αλλά αφού δουλεύει...οκ ;D

 

Sindeo midi in midi out kai ta duo mixanakia stin tascam.to alesis px sto midi in/out 1 tis kartas kai to radias sto midi in/out 2.

tora sta line in tis kartas sindeo to left (unbalance)kalodio sto line 1 kai to right(unbalance) sto line 2.

I karta auti den grafei sta line tis piso left kai right.sta duo prota line in exei apo duo eisodous,sti mia grafei bal  kai stin ali grafei insert.to bal einai to balance fantazome kai to insert apo ti xero sindeeis efe ekei.oi 3,4,,5,6,7,8 line in exoun apo mia eisodo.opote sindeo to left tou alesis sto line 1 (bal) kai to right sto line 2 (bal)tis kartas. (kapios apo tin elina mou pe oti to left paei sta mona kai to right sta zuga)exisou sindeo to radias,to left sto line 3 kai to right sto line 4.

Efarmozo auta ta opia kai go apo do kai apo kei ematha kai tipota... (ps :an auti einai i sosti sindesimologia tote ta sindeo sosta)

KAI DEN MOU PEZEI TIPOTA!!!!hehe

Giati???????

Prospathisa na do tis kartas to manual to opio einai molis 5,6 selides kai den brika kati parapano apo auta pou sas eipa.

Ti sto kalo den kano sosta kai den bgenei o ixos meso kartas??

Mipos den exo ixo giati prepei na paro balance kalodia????)

link to check the tascam (to piso meros   (http://www.audiomidi.com/assets/5917_tas_fw1082_rear.jpg) )

(ta mixanakia einai ok,kai sta akoustika pou ta sindeo alla kai kamia fora pou ta sindeo sta monitors pezoun coble)

Aff caurse ta  karfia right and lefta pou feugoun apta synthia bgenoun apo ta main out puts left kai right.

Plz mia boithia kati ,kapos!! :P

(An sto minima exo grapsei kamia koutamara plz forgive den eimai kai polu sxetikos me ti fasi,prin ligo kero arxisa na douleuo me synthia.)

 

Προσπάθησε να τα συνδέσεις ως εξής:

 

1. Virus TI left - right στις εισόδους 1 και 2 (εκεί που γράφει Line και όχι εκεί που γράφει Insert)

2. Radias left - right στις εισόδους 3 και 4

3. Andromeda A6 left - right στις εισόδους 5 και 6

4. Τα ηχεία σου στις εισόδους MONITOR (left και right αντίστοιχα)

 

Υποθέτω ότι έχεις περάσει σωστά τον driver του μηχανήματος και ότι το Cubase SX 3 τον αναγνωρίζει κανονικά. Εάν όχι, πρέπει να το κάνεις. Εάν ναι, άνοιξε τα VST Connections και πήγαινε στην καρτέλα με τα Inputs. Εάν βλέπεις 2 μόνο inputs, τότε κάνε κλικ στο Add Bus και πρόσθεσε και τα υπόλοιπα. Εάν λειτουργούν όλα κι έχεις audio τότε σώσε το project σαν *template* και κάθε φορά που ξεκινάς ένα καινούριο project φορτώνεις πρώτα το template και ξεκινάς από κει.

 

Αντίστοιχα με το MIDI: στην θύρα 1 το Radias και στην θύρα 2 το Andromeda. Υπόψη ότι το Andromeda ΔΕΝ μεταδίδει κάποια πράγματα μέσω MIDI.

 

Επίσης δεν χρειάζεσαι απαραίτητα balanced καλώδια εκτός αν το Tascam απέχει από τα synthesizers αρκετά μέτρα ή έχεις διάφορα loops και θόρυβο. Μπορείς φυσικά να χρησιμοποιήσεις και balanced.

 

Αυτά προς το παρόν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Συγνωμη για τα γρικλις,δεν ειχα διαβασει τους κανονισμους.

Η γνωμη μου ειναι πως αυτο που σου κανει,αυτο αγοραζεις,πραγματικα δεν ειμαι πλουσιος..δουλευω και γουσταρω να σκαω λεφτα για μηχανακια.Τα συγκεκριμενα οντως τα εχω διαλεξει γιατι γραφω prog trance και κυκλοφορω τα κοματια μου.Συνεπως τον fat,killer ηχο που εψαχνα τον βρηκα σε αυτα(ιδιαιτερα στο τι και στο ανδρομεδα).

Τωρα περι το πως ειναι οι σωστες συνδεσεις φυσικα και δεν τα παιζω στα δακτυλα.Δεν πηγα ποτε σχολη,ουτε παρακολουθησα κανα σεμιναριο ποτε...οτι εχω κανει μεχρι τωρα μονος μου και οτι γνωσεις εχω ειναι επειδη εχω πρηξει πολυ κοσμο με τις ερωτησεις μου(σε γενικο επιπεδο) ;D

Οποτε δεν ανχωνομαι!ορεξη για γνωση εχω,αυτα που πρεπει να ξερω αργα η γρηγορα θα τα μαθω!

Θα κανω τωρα τη συνδεση ετσι οπως διαβασα στην τελευταια απαντηση και ελπιζω να βρω ακρη!

Οποιαδηποτε αλλη πληροφορια welcome!

Ευχαριστω και παλι!!!!! :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπωσδήποτε δεν κατακρίνω τίποτα και κανέναν, και συγγνώμη αν υποδηλώθηκε κάτι τέτοιο. Εννοείται επίσης ότι είμαι ο τελευταίος στον κόσμο που η δουλειά του είναι να χώνει τη μύτη του στο πού πάνε τα χρήματα άλλων μουσικών. Καταλαβαίνω επίσης απόλυτα το ότι ορισμένα όργανα μπορεί να είναι φετίχ και κάποιος να κάνει τα αδύνατα - δυνατά για να τα αποκτήσει. Όμως διαφωνώ με τα παραδείγματα που έφερε ο johnnyk πιο πάνω.

 

Ένα SH201 είναι αξιόλογο αλλά δεν αποβάλλεις την αίσθηση "παιχνιδιού" που σου προσφέρει, επομένως η αντιστοιχία του σαν πρώτο συνθ είναι μάλλον άστοχη (ούτε εγώ θα το πρότεινα). Επίσης, δεν έχει σχέση η άποψη με το παλιό αμάξι με την δικιά μου γιατί όταν μιλάμε για Virus Ti και Ανδρομέδα, μιλάμε για Πόρσε και Φερράρι. Και ναι, κάλλιστα μπορεί κάποιος να ξεκινήσει να οδηγεί με ένα καινούργιο, αξιοπρεπές αμάξι, όμως εδώ μιλάμε για καλλιτεχνική δημιουργία κι έκφραση, άσχετα με την οδήγηση.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε καμία περίπτωση τα virus ti και andromeda δεν αντιστοιχουν σε porsche/ferrari φίλε μου.  :) για κάποιο λόγο τα έχεις ψηλά,πάρα πολύ ψηλα αυτά τα μηχανήματα,ενώ δεν είναι έτσι,είναι μάλλον φτηνά για αυτά που προσφέρουν.και τα χει και παρα πολύς κόσμος (πράγμα που δεν ισχύει με τις ferrari  ;) )

 

αλήθεια,ποια καινουργια synth θα πρότεινες σε κάποιον που ξεκινάει τώρα τη δημιουργία ηλεκτρονικής μουσικής?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου