Προς το περιεχόμενο

Problima me tascam fw1082 kai synth's


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν μιλάμε για Andromeda μιλάμε όντως για Porsche και Ferrari. Όταν μιλάμε για STS Serge Modular μιλάμε για Buggati Beyron.

 

Σε σχέση με αυτά που προσφέρουν δεν ξέρω αν είναι ακριβά ή φτηνά. Για τον μέσο όρο της Ελλάδας υποθέτω ότι είναι ελαφρώς εώς αρκετά ακριβά.

 

αλήθεια,ποια καινουργια synth θα πρότεινες σε κάποιον που ξεκινάει τώρα τη δημιουργία ηλεκτρονικής μουσικής?

 

Προσωπικά, θα πρότεινα Clavia Nord Modular G2.

 

Καταλαβαίνω επίσης απόλυτα το ότι ορισμένα όργανα μπορεί να είναι φετίχ και κάποιος να κάνει τα αδύνατα - δυνατά για να τα αποκτήσει.

 

Έτσι ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μιλάμε για Andromeda μιλάμε όντως για Porsche και Ferrari.

 

επέτρεψέ μου να διαφωνήσω.16 αναλογικές φωνές στα 2500 χιλιάδες ευρώ (και πιο κάτω) που στοίχιζε το andromeda,το κατατάσσει μάλλον στα volks-synths (ή αλλιώς στα αναλογικά του λαού).

 

όσο για τα clavia η άποψη μου είναι πως προκειται για απίστευτα ακριβά synth για αυτά που προσφέρουν

 

edit:ξαναδιαβάζοντας το post σου κατάλαβα πως αναφέρεσαι στη λειτουργικότητα και τις δυνατότητες του andromeda,και όχι στην τιμή του ,οπότε πάω πάω πασσο  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο για τα clavia η άποψη μου είναι πως προκειται για απίστευτα ακριβά synth για αυτά που προσφέρουν

 

Συμφωνώ για τα Clavia, αλλά η ευελιξία που παρέχεται στο G2 είναι τεράστια. Κατά τα άλλα υστερούν σε κάποιους παράγοντες, κατασκευή, εργονομία κ.λ.π. αλλά οκ δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.

 

Πρότεινα το G2 γιατί είναι το καλύτερο synthesizer για να οπτικοποιήσει κανείς τι συμβαίνει σε ένα patch. Κόκκινα καλώδια για audio, κίτρινα για λογικά σήματα, μπλε για control σήματα, συν 2-3 άλλα χρώματα για κάποιες πολύ συγκεκριμένες συνδέσεις. Μπορεί κανείς να καταλάβει, ακολουθώντας την ροή των καλωδίων, πως παροχετεύεται το σήμα από ένα module σε ένα άλλο. Και όλα αυτά είναι μπροστά στην οθόνη προσπελάσιμα σε χρόνο μηδέν, και όχι χαμένα μέσα σε menu και submenu.

 

Ξεκινώντας από ένα απλό patch του στυλ: ταλαντωτής - φίλτρο - ενισχυτής, που ουσιαστικά είναι η βάση της subtractive σύνθεσης, μπορεί κανείς να προχωρήσει και να φτάσει μέχρι φυσική μοντελοποίηση και αλεατορικές συνθέσεις. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Συγνωμη για τα γρικλις,δεν ειχα διαβασει τους κανονισμους.

Η γνωμη μου ειναι πως αυτο που σου κανει,αυτο αγοραζεις,πραγματικα δεν ειμαι πλουσιος..δουλευω και γουσταρω να σκαω λεφτα για μηχανακια.Τα συγκεκριμενα οντως τα εχω διαλεξει γιατι γραφω prog trance και κυκλοφορω τα κοματια μου.Συνεπως τον fat,killer ηχο που εψαχνα τον βρηκα σε αυτα(ιδιαιτερα στο τι και στο ανδρομεδα).

Τωρα περι το πως ειναι οι σωστες συνδεσεις φυσικα και δεν τα παιζω στα δακτυλα.Δεν πηγα ποτε σχολη,ουτε παρακολουθησα κανα σεμιναριο ποτε...οτι εχω κανει μεχρι τωρα μονος μου και οτι γνωσεις εχω ειναι επειδη εχω πρηξει πολυ κοσμο με τις ερωτησεις μου(σε γενικο επιπεδο) ;D

Οποτε δεν ανχωνομαι!ορεξη για γνωση εχω,αυτα που πρεπει να ξερω αργα η γρηγορα θα τα μαθω!

Θα κανω τωρα τη συνδεση ετσι οπως διαβασα στην τελευταια απαντηση και ελπιζω να βρω ακρη!

Οποιαδηποτε αλλη πληροφορια welcome!

Ευχαριστω και παλι!!!!! :)

 

 

Tώρα πώς είναι δυνατόν να κυκλοφορείς progressive trance και να μην ξέρεις χριστό από audio & midi συνδεσμολογίες μου φαίνεται κουλό.Ελπίζω να εννοείς ότι αυτά που έχεις κυκλοφορήσει ήταν μέσω vst και όχι μέσω των synth  σου μιας και αναφέρεις ότι τα έχεις αγοράσει πρόσφατα και δεύτερον δεν ξέρεις ακόμα να τα χειρίζεσαι ιδικά στο midi προγραμματισμό που είναι το Α-Ω για αυτού του ίδους τη μουσική. 

Dance music will never die!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βloody, και γω διαφωνω μαζι σου. Παει προς off topic τωρα το θεμα, αν ειναι να συνεχιστει κανουμε νεο thread. Τι σχεση εχει το ποσο καλα ξερεις ενα synth με την midi συνδεσμολογια? Οντως, αν θες να παιξεις trance χρειαζεται, αλλα απο κει και περα ειναι και πως δουλευει ο καθενας. Και γω audio δουλευω, δεν χρειαστηκε ποτε να μαθω midi. Aν ασχολιομουν και μαθαινα, αντε να γινοταν η ζωη μου πιο ευκολη - αν και ειμαι λιγο old school, μετρονομος και παμε, κανεις και εξασκηση!

 

Απο κει και περα τι δουλεια κανω με το synth μου ειναι αλλο θεμα τελειως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι είπε αυτό, αλλά ότι ίσως να ήταν καλύτερο αρχάριοι να μην παίρνουν ακριβά, χιλιοφορτωμένα και με 100.000 δυνατότητες όργανα, αλλά κάτι πιο απλό. Δεν με βρίσκει σύμφωνο αυτή η αντίληψη 100%, αλλά σε γενικές αρχές μόνο

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε καμία περίπτωση τα virus ti και andromeda δεν αντιστοιχουν σε porsche/ferrari φίλε μου.

 

"Αγαπητέ συνφορουμίτη, πιστεύω ότι δεν έχεις δίκιο επειδή κλπ κλπ κλπ": μια μετριοπαθής άποψη που ακόμη κι αν έρχεται σε αντίθεση με την συντριπτική πλειοψηφία των απόψεων που επικρατούν, θα με ενδιέφερε να την ακούσω και να τη συζητήσω.

 

"Σε καμία περίπτωση φίλε μου": απόλυτη και αστήρικτη άποψη που δυστυχώς δεν προτίθεμαι να ακούσω, oύτε να συζητήσω - άσε που διαθέτει & λανθασμένο συγκαταβατικό ύφος τάχα μου ανωτερότητας. Επίσης, δεν γνωριζόμαστε. Ελπίζω να σε παρεξήγησα...  :)

 

Όταν μιλάμε για Andromeda μιλάμε όντως για Porsche και Ferrari.

 

επέτρεψέ μου να διαφωνήσω.16 αναλογικές φωνές στα 2500 χιλιάδες ευρώ (και πιο κάτω) που στοίχιζε το andromeda,το κατατάσσει μάλλον στα volks-synths (ή αλλιώς στα αναλογικά του λαού).

 

όσο για τα clavia η άποψη μου είναι πως προκειται για απίστευτα ακριβά synth για αυτά που προσφέρουν

 

edit:ξαναδιαβάζοντας το post σου κατάλαβα πως αναφέρεσαι στη λειτουργικότητα και τις δυνατότητες του andromeda,και όχι στην τιμή του ,οπότε πάω πάω πασσο  :)

 

Μάαααααααααλιστα. Η Ανδρομέδα το συνθ του λαού. Πάλι καλά που δεν είχε εφευρεθεί επί ΕΣΣΔ γιατί θα το είχαν σε κάθε σπίτι. Δλδ κατά τη γνώμη σου ένα συνθ - "Φερράρι" θα πρέπει να κοστίζει απαραίτητα πάνω από 5-6000 ευρώ, ενώ τα τιμιότατα και θαυμάσια Clavia είναι... πανάκριβα. Επίσης, η λειτουργικότητα και οι δυνατότητες ενός συνθ πάνε πακέτο με αυτό και τα συνυπολογίζουμε πάντα - δεν θα μπορούσαμε ποτέ να κάνουμε αλλιώς.

 

Τώρα, ποιο θα πρότεινα εγώ για κάποιον που ξεκινάει; Aυτό έχει θιχτεί πολλάκις στο φόρουμ και δεν είναι του θρεντ αυτού - άσε επίσης που εξαρτάται από άλλες ερωτήσεις: το μπάτζετ, την μουσική κατεύθυνση, την προηγούμενη εμπειρία, το αν επιθυμούμε virtual analog - πραγματικό analog - workstation-y ήχους - rompler - sampling δυνατότητες κλπ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου