Προς το περιεχόμενο

Ερώτιση για seymour duncan tb-4


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά!

 

Κοιτούσα το

 

http://www.seymourduncan.com/products/electric/humbucker/high-output/sh4_jb_model/

 

και παρατήρισα το εξής (κάτι που δεν είχα κάνει όταν αγόρασα τον μαγνήτη) που λέει πως με ποτενσιόμετρο 250k εξομαλύνει τις υψιλές συχνότητες ΑΝ δεν κάνω κάποιο λάθος.

 

Το έχει δοκιμάσει κανείς?

Πιο μπορεί να είναι το αποτέλεσμα,πιο "γλυκές" υψιλές συχνότητες σε πολλά gain δηλ διαφορά στα τζιτζίκια?

 

Sorry αν ρωτάω βλακείες  :)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον εννοεί ότι δεν θα ξυρίζουν τόσο πολύ τα πρίμα.

 

Εμένα φοράει αυτόν τον μαγνήτη από μαμά η κιθάρα μου (Jackson RR5 pro series), αλλά δεν ξέρω την τιμή του ποτενσιόμετρου.  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά!

 

Κοιτούσα το

 

http://www.seymourduncan.com/products/electric/humbucker/high-output/sh4_jb_model/

 

και παρατήρισα το εξής (κάτι που δεν είχα κάνει όταν αγόρασα τον μαγνήτη) που λέει πως με ποτενσιόμετρο 250k εξομαλύνει τις υψιλές συχνότητες ΑΝ δεν κάνω κάποιο λάθος.

 

Το έχει δοκιμάσει κανείς?

Πιο μπορεί να είναι το αποτέλεσμα,πιο "γλυκές" υψιλές συχνότητες σε πολλά gain δηλ διαφορά στα τζιτζίκια?

 

Sorry αν ρωτάω βλακείες  :)

 

Φαντασου το σα να παιζει το ποντεσιομετρο σου στα 9/10...

Λιγο πριμα,λιγο πριμομεσσαια,λιγο attack,λιγο θαλασσα και τ'αγορι μου...

Γενικα ο συγκεκριμενος μαγνητης κατασκευαστηκε πανω σε 250αρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τον έχω με 500κ pot και δούλευει άψογα...δεν θα του έκοβα πρίμα για κανένα λόγο...ίσως αν έπαιζα μόνο jazz να τον μουνταριζα με ένα 250αρι

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έκανε εντύπωση γιατί χθες το απόγευμα έκανα κάτι αλχιμίες με την πεταλιέρα για να την καρφώνω κατευθείαν στο pc,μπακαλίστικο το ξέρω αλλά θέλω να ανοίγω την πετελιέρα ένα καλώδιο και γράψιμο χωρίς πολλά πολλά.

 

Να μην τα πολυλογώ είχα μια παλιά ibanez gio με τους μαγνήτες της ibanez και έφτιαξα έναν ήχο και βγήκε καλός(αν και δεν το περίμενα  ;D)μόλις έβαλα την jakson με τον tb-4 μου έβγαλε μια λασπωμένη σαπίλα και όταν λέω σαπίλα δεν εννοώ πιο heavy καταστάσεις αλλά σκατίλα.

 

Το ψιλοψαχούλεψα και δεν είχε και τόσο καλά αποτελέσματα,σίγουρα αν αφιερώσω παραπάνω ώρα θα βρω κάτι αλλά περίμενα να τα καταφέρω με πιο λίγο ψάξιμο.

 

Αυτός ήταν ο λόγος που έριξα μια ματιά πάλι στο side της seymour για τον jb.

 

Τον 59 στην θέση neck που έχω είναι μια χαρά.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηχογράφησε αν μπορείς 2 μικρά κλιπάκια, ένα με την Ibanez κι ένα με την Jackson! Κάτι άλλο παίζει και δε νομίζω να φταίνε τα ποτενσιόμετρα! Επίσης δοκίμασε να χαμηλώσεις τον JB μπας και καθαρίσει λίγο ο ήχος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έκανε εντύπωση γιατί χθες το απόγευμα έκανα κάτι αλχιμίες με την πεταλιέρα για να την καρφώνω κατευθείαν στο pc,μπακαλίστικο το ξέρω αλλά θέλω να ανοίγω την πετελιέρα ένα καλώδιο και γράψιμο χωρίς πολλά πολλά.

 

Να μην τα πολυλογώ είχα μια παλιά ibanez gio με τους μαγνήτες της ibanez και έφτιαξα έναν ήχο και βγήκε καλός(αν και δεν το περίμενα  ;D)μόλις έβαλα την jakson με τον tb-4 μου έβγαλε μια λασπωμένη σαπίλα και όταν λέω σαπίλα δεν εννοώ πιο heavy καταστάσεις αλλά σκατίλα.

 

Το ψιλοψαχούλεψα και δεν είχε και τόσο καλά αποτελέσματα,σίγουρα αν αφιερώσω παραπάνω ώρα θα βρω κάτι αλλά περίμενα να τα καταφέρω με πιο λίγο ψάξιμο.

 

Αυτός ήταν ο λόγος που έριξα μια ματιά πάλι στο side της seymour για τον jb.

 

Τον 59 στην θέση neck που έχω είναι μια χαρά.

 

Μου έχει τύχει παρόμοιο περιστατικό αλλά ήταν οι μπάσες και όχι οι πρίμες που δημιούργησαν αυτή την "ασάφεια, λάσπη, μπούκωμα". Το 250Κ απλά θα ρίξει λίγο το output και τις πρίμες.

Οι μπάσες σε συνδυασμό με ένα hot output, παραμορφώνουν περισσότερο τα κανάλια που έχεις ρυθμίσει με μία πιο πριμαριστή κιθάρα.

Μία πατεντούλα diy για αυτό είναι π.χ. να φτιάξεις ένα κουτάκι-passive πεταλάκι με 2 jack, ένα διακοπτάκι κι ένα πυκνωτή μικρό που να κόβει μπάσες. Βάζει ένα πυκνωτάκι σε σειρά, με τιμή από 1 έως 47nF (μικρότερο=λιγότερες μπασομεσαίες) ή bypass.

Δες το σχεδιάκι και μπορείς να το κάνεις και πιο περίπλοκο (με πολλαπλών θέσεων switch).

Εναλλακτικά, βάζεις κι ένα πυκνωτάκι απλά στην έξοδο του μαγνήτη προς τον επιλογέα αλλά προτιμώ το εξωτερικό πεταλάκι/κουτάκι για περισσότερες χρήσεις.

Basscut.JPG.82dd172fb6a24667d7273200936f1dc1.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντι να βαζεις πυκνωτες για μπασσες συχνοτητες μεσω πεταλιου(που ειναι πολυ κουλ δε το ειχα σκεφτει ποτε!!!) μπορεις να πειραξεις το υψος του μαγνητη...

Προσπαθησε να τον χαμηλωσεις λιγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντι να βαζεις πυκνωτες για μπασσες συχνοτητες μεσω πεταλιου(που ειναι πολυ κουλ δε το ειχα σκεφτει ποτε!!!) μπορεις να πειραξεις το υψος του μαγνητη...

Προσπαθησε να τον χαμηλωσεις λιγο...

 

Σε πρόλαβε άλλος μάστορα ;D Μου αρέσει η σκέψη σου πάραυτα ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον.

 

Θα δοκιμάσω με κάποιες ρέγουλες από τα eq πρώτα και μετά όλα τα άλλα.

 

Οι μαγνήτες είναι χαμηλά πιο χαμηλά δεν γίνεται.

 

θα δοκιμάσω να με το πολύμετρο να βάλω το volume στο 250k και να δώσω λίγα πριμα από αυτά που θα χάσει επιδή έχω χαμιλώσει το Vol.

 

Όσο αφορά τις μπάσες συχνότητες θα το δοκιμάσω είναι εύκολο έχω κλιψάκια που δεν χρειάζεται να κολλάω με κολιτίρι αν θέλω να δοκιμάσω ένα δυό πράματα,αλλά μου έβγαλε και τζιτζίκια ο μαγνήτης που συνίθως γίνεται με τα πρίμα.

 

Απ'όσο παρατήρισα τώρα που έχω πιο καθαρό μυαλό η παραμόρφωση δεν αυξίθηκε τουλάχιστον σε κάμποσο βαθμό μόνο που μου έβγαλε τζιτζίκια και μούχλα.

 

Τέλος θα δοκιμάσω την δικιά μου diy cab simulator που είναι λίγο πιο γλυκιά από της tonelab  αφού αφαιρέσω πρώτα της πεταλιέρας.

 

Ευχαριστώ παιδιά θα σας πω αποτελέσματα  :D

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου