Προς το περιεχόμενο

Ακύρωση αγοράς από το e-bay


Georgebob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά σε περίπτωση που κάποιος αγοράσει κάτι από το e-bay και στη συνέχεια αλλάξει γνώμη κ δεν το θέλει πρωτού κάταθέσει τα χρήματα τι κάνει? Δηλαδή πώς ακυρώνει την αγορά?

Υπάρχουν κυρώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Υπάρχουν κυρώσεις?

Δε θα πας και φυλακή, αλλά ο πωλητής μάλλον θα σου δώσει αρνητικό feedback, πράγμα που θα επηρεάσει τις μελλοντικές αγοραπωλησίες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ebay δεν ειναι μαγαζι που ακυρωνουμε την αγορα μας. Αν κατι δεν εισαι σιγουρος οτι το θελεις δεν κανεις bid εκ των προτερων.

 

Φυσικα θα παρεις αρνητικο feedback (προσωπικα αποφευγω ειτε σαν πωλητες ειτε σαν αγοραστες οσους εχουν εστω και ενα αρνητικο feedback).

 

Και τωρα θα γινω λιγο κακος......Δεν χαιρομαι καθολου που ολο και  περισσοτεροι συμπατριωτες μας, της νοοτροπιας "πως φερνω κιθαρα απο αμερικη", "θαιλο ηχω μεταλ μαι 125€", ασχολουνται με κατι σαν το ebay και δεν με ενοχλει καθολου να με αποκαλεσει καποιος Κασσανδρα αν πω οτι δεν θεωρω  απιθανο συντομα να  βλεπουμε σε ολο και περισσοτερες auction το Νο shipping to Greece κατα το κοινοτατο πλεον no shipping to Indonesia  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έιχε τύχει μια φορά να ακυρώσω κάτι που αρχικά είχα δηλώσει πως θα αγόραζα.

 

Τους έστειλα mail και απάντησαν πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και πως "we never leave negative feedback to our clients".

 

Οπότε ήμουν τυχερός..

 

το ebay δεν ειναι μαγαζι που ακυρωνουμε την αγορα μας.

 

Και γιατί παρακαλώ..;

Αν εσύ είσαι συνεπής και σωστός στις αγορές σου, τι σε πειράζει αν εγώ ακυρώνω καθημερινά τις δικές μου...;

Δεν υπάρχει point system για κάθε χώρα, οπότε don't worry..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ebay δεν ειναι μαγαζι που ακυρωνουμε την αγορα μας. Αν κατι δεν εισαι σιγουρος οτι το θελεις δεν κανεις bid εκ των προτερων.

 

Φυσικα θα παρεις αρνητικο feedback (προσωπικα αποφευγω ειτε σαν πωλητες ειτε σαν αγοραστες οσους εχουν εστω και ενα αρνητικο feedback).

 

Και τωρα θα γινω λιγο κακος......Δεν χαιρομαι καθολου που ολο και  περισσοτεροι συμπατριωτες μας, της νοοτροπιας "πως φερνω κιθαρα απο αμερικη", "θαιλο ηχω μεταλ μαι 125€", ασχολουνται με κατι σαν το ebay και δεν με ενοχλει καθολου να με αποκαλεσει καποιος Κασσανδρα αν πω οτι δεν θεωρω  απιθανο συντομα να  βλεπουμε σε ολο και περισσοτερες auction το Νο shipping to Greece κατα το κοινοτατο πλεον no shipping to Indonesia  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

+ 1

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί παρακαλώ..;

Αν εσύ είσαι συνεπής και σωστός στις αγορές σου, τι σε πειράζει αν εγώ ακυρώνω καθημερινά τις δικές μου...;

Δεν υπάρχει point system για κάθε χώρα, οπότε don't worry..!

 

καταρχην το ebay ΔΕΝ ειναι μαγαζι,ειναι ΔΗΜΟΠΡΑΤΗΡΙΟ.

 

Σε ενα ΚΑΝΟΝΙΚΟ δημοπρατηριο στο οποιο θα ειχες φυσικη παρουσια μαζι με πολλους αλλους ανθρωπους αν "χτυπαγες" και κερδιζες ενα αντικειμενο και ΔΕΝ το πληρωνες στην καλυτερη περιπτωση θα σε πλακωνανε στις μαπες και στην χειροτερη θα διανυκτερευες στο αυτοφορο....

 

 

Ενα το κρατουμενο.

 

Κανεις πολυ μεγαλο λαθος για τον "χαρακτηρισμο" μιας χωρας,ηδη η ΙΤΑΛΙΑ εχει φαει ban απο ολα τα US Ebay shops (λογω προβληματων στα τελωνεια ) και η Ινδονησια και η Νιγηρια λογω χιλιαδων απατων και fake bids (σαν και αυτο που θες να κανεις το οποιο κακα τα ψεμματα ΑΠΑΤΗ ειναι).

 

Οποτε αν δεν θες να παιξεις με τους κανονες του παιχνιδιου απλα μη παιζεις.   

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Φυσικα θα παρεις αρνητικο feedback (προσωπικα αποφευγω ειτε σαν πωλητες ειτε σαν αγοραστες οσους εχουν εστω και ενα αρνητικο feedback).

 

 

νομίζω οτι εδώ και μισό χρόνο (περίπου) έχουν αλλάξει οι κανονισμοί και δε γίνεται ο πωλητής να δώσει αρνητικό feedback παρά μόνο ο αγοραστής.

συμφωνώ οτι πρέπει να είσαι σίγουρος οταν χτυπάς μια δημοπρασία, και το να την ακυρώσεις είναι το τελευταίο πράγμα που πρέπει να σκεφτείς. πάνω απ όλα υπευθυνότητα.

 

καταρχην το ebay ΔΕΝ ειναι μαγαζι,ειναι ΔΗΜΟΠΡΑΤΗΡΙΟ.

 

 

υπάρχουν και πολλά ebay shops

 

 

Κανεις πολυ μεγαλο λαθος για τον "χαρακτηρισμο" μιας χωρας,ηδη η ΙΤΑΛΙΑ εχει φαει ban απο ολα τα US Ebay shops (λογω προβληματων στα τελωνεια ) και η Ινδονησια και η Νιγηρια λογω χιλιαδων απατων και fake bids (σαν και αυτο που θες να κανεις το οποιο κακα τα ψεμματα ΑΠΑΤΗ ειναι).

 

 

κάτι άσχετο με το θέμα αλλά σχετικό με τη νοοτροπία που κουβαλάμε. τις προάλλες μιλούσα με υπάλληλο του thomann (όχι τον Αγγελόπουλο) και μου έλεγε πως είμαστε απο τις πρώτες χώρες στις επιστροφές, και μάλιστα πάντα ζητάμε να πληρώσει ο thomann τα μεταφορικά της επιστροφής...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχουν και πολλά ebay shops

 

φυσικα, αλλα και αυτα auctions κανουν (ακομα και τα buy it now ανοιχτα auctions ειναι στην ουσια τους)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι άσχετο με το θέμα αλλά σχετικό με τη νοοτροπία που κουβαλάμε. τις προάλλες μιλούσα με υπάλληλο του thomann (όχι τον Αγγελόπουλο) και μου έλεγε πως είμαστε απο τις πρώτες χώρες στις επιστροφές, και μάλιστα πάντα ζητάμε να πληρώσει ο thomann τα μεταφορικά της επιστροφής...

 

Κ αυτό είναι κακό;;; Αν θυμάμαι καλά, είναι ΔΙΚΑΙΩΜΑ όλων όσων αγοράζουν από thomann, να επιστρέφουν το προιόν. Το κατάστημα διαφημίζει αυτή τη δυνατότητα!

Κ αν τα μεταφορικά αποτελούν ένα σεβαστό ποσό, γιατί να μη τα καλύπτει κ αυτά το κατάστημα;

 

Όσο για το e-bay, νομίζω η άποψη του fenderiarh είναι παρατραβηγμένη.

Καταλαβαίνω από που πηγάζει η άποψη του (έχω κ εγώ πολλούς γνωστούς που μπαίνουν για χαβαλέ κ κάνουν bid όπου ναι ναι).

Όσο υπάρχουν όμως συνεπείς αγοραστές, οι πωλητές δεν θα φέρνουν αντίρρηση.

 

Όσο για το νέο σύστημα αξιολόγησης στο e-bay, ο πωλητής δεν μπορεί πλέον να σου δώσει negative feedback.

 

Κ στο θέμα μας, ΔΕΝ ΤΡΕΧΕΙ κ τπτ που μετάνοιωσε το παιδί, απλά στέλνεις ένα e-mail στον πωλητή κ το item γίνεται relisted.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι ρε παιδιά, αλλά και στο ebay και παντού όταν ακυρώνεις μια αγορά δημιουργείς πρόβλημα στον άλλο.Πες ότι έχει μια ανάγκη ο άνθρωπος και βγάζει σε δηοπρασία τα πράματά του για να μπορεσει να πληρώσει τους λογαριασμούς στο τέλος της βδομάδας και έρχεσαι και του λές το Σαββατο ''τελικά δε θα το πάρω''...τι να το κάνει το relisting?Και το λέω γιατί πολύ συχνα πωλούνται πράματα στο ebay επειδή ο ιδιοκτήτης τους έχει μια επίγουσα χρηματική ανάγκη.

 

Οχι και ΔΕΝ ΤΡΕΧΕΙ τίποτα...κάνεις μια συμφωνιά να αγοράσεις κάτι, δεσμέυεις τον πωλητή να μη το δώσει αλλού και μετά τον αφήνεις ξεκρέμαστο?Ακομα και κάτι σημαντικό να τύχει σε εσένα και να ακυρώσεις πρέπει να τους πεις χιλια συγνώμη του άλλου, πόσο μάλλον όταν ορισμένων τους έρχεται φλασιά '' α τελικά δε το θέλω, ας μη το πάρω''.

 

Δεν ισχύει αυτό που λέει ο warhead στο τέλος του ποστ του ''εγω ειμαι συνεπης, τι με νοιαζει τι κανει ο άλλος'

Σε μια αγοραπωλησία/συμφωνία (ειδικά τύπου ebay) ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ συνέπεια και απο τις δυο πλευρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου