Προς το περιεχόμενο

καλυτερη αποδοση λαμπατου ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλησπερα.Εχω εναν λαμπατο με καθαρο και βρωμικο καναλι ξεχωριστα EQ ,Volume για καθε καναλι και ενα master Volume. Λογω οτι δε μπορω να τον τσιτωσω και τοσο πολυ (50 W) Πως  θα εχω καλυτερη αποδοση να αρπαξουν οσο το δυνατον καλυτερα οι λυχνιες ..... 1. Εχοντας  τα volume (του καθε καναλιου) στο 1 και το master volume στο 4    2.  Εχοντας  τα volume (του καθε καναλιου) στο 4 και το master volume στο 1 ?                                                                                                                                                                                                                                   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

εξαρταται απο τον ηχο που θελεις.αλλα και απο τον ενισχυτη σου...οσο πιο ψηλα εχεις το master τοσο πιο πολυ θα ακους τον τελικο (και το...αρπαγμα..των λυχνιων) .

 

προσωπικα επειδη παιζω μονο με το καθαρο καναλι οποτε χρειαστει να....αντιμετωπισω τετοιους ενισχυτες  βαζω το master στο τερμα (σε ολους τους ενισχυτες ΕΚΤΟΣ απο τους Boogie που ειναι αλλου παππα ευαγγελιο) και ρυθμιζω την ενταση απο το ch vol.

 

γενικα ετσι πετυχαινεις τα καλυτερα καθαρα.

 

φυσικα και δεν χρειαζεται να....'αρπαξουν" οι λυχνιες για να εχεις καλα καθαρα ουτε φυσικα υπαρχει περιπτωση στις εντασεις που αναφερεις να...αρπαξουν ποτε οι λυχνιες,για να...αρπαξουν θα πρεπει μαλλον να μετακομισεις σε αλλο σπιτι & φυσικα να φορας ωτοασπιδες αν εισαι σε μια περιμετρο 20 μετρων γυρω απο τον ενισχυτη... ;D.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...  βαζω το master στο τερμα (σε ολους τους ενισχυτες ΕΚΤΟΣ απο τους Boogie που ειναι αλλου παππα ευαγγελιο) και ρυθμιζω την ενταση απο το ch vol.

 

Συμφωνώ απόλυτα.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα. όταν λες ότι στους boogie δεν βάζεις το master στο full και ότι είναι diaforetiko  θες να εξηγήσεις και σε εμάς που έχουμε boogie τι εννοείς? και πιο είναι ένα καλο overall setting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως οι λυχνιες δεν προκειται να "αρπαξουν" σε αυτες τις εντασεις. Οποτε οποια ρυθμιση σου ακουγεται καλυτερα, αυτη να χρησιμοποιεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τα καθαρα Ο.κ  η ιδια ρυθμιση ισχυει και οταν θελουμε να χρησιμοποιησουμε το drive του ενισχυτη ? ( master  vol  στο τερμα  και ρυθμιση απο το volume του drive καναλιου)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα. όταν λες ότι στους boogie δεν βάζεις το master στο full και ότι είναι diaforetiko  θες να εξηγήσεις και σε εμάς που έχουμε boogie τι εννοείς? και πιο είναι ένα καλο overall setting?

Αφού δεν εμφανίζεται ο SF απαντώ εγώ. Στο manual o κατασκεταστής λέει :

Use the output control to increase or decrease the listening volume. This is also the effects return level control, a point we just thought you should know. Desighned this way, it simply makes for a simpler set up and one less knob to deal with when interfacing your favourite effects. Optimum settings depends on the size of the room you wish to rock, but generally it sounds best with a setting somewhere between 2 and 6 on the output level control.Ελπίζω να σε κάλυψα.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα settings των Boogies είναι τόσο μυστήρια (interactive eq, presence, wattage setting, έξοδος μαγνητών, ποιοι διακόπτες είναι τραβηγμένοι ή όχι κλπ κλπ κλπ) που δυστυχώς σε καμία περίπτωση δεν καλύπτεται η απάντηση τόσο εύκολα. Εξαρτάται και από το τι Boogie έχεις (υπάρχουν περίπου... 11 αν μιλάμε ΜΟΝΟ για τους κανονικούς Boogies, και αν πάμε και στους υπόλοιπους Mesas... τo χάος).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τα καθαρα Ο.κ  η ιδια ρυθμιση ισχυει και οταν θελουμε να χρησιμοποιησουμε το drive του ενισχυτη ? ( master  vol  στο τερμα  και ρυθμιση απο το volume του drive καναλιου)?

 

Όχι, το αντίθετο. Χαμηλώνουμε το master και το drive ρυθμίζεται κατά βούληση...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα settings των Boogies είναι τόσο μυστήρια (interactive eq, presence, wattage setting, έξοδος μαγνητών, ποιοι διακόπτες είναι τραβηγμένοι ή όχι κλπ κλπ κλπ) που δυστυχώς σε καμία περίπτωση δεν καλύπτεται η απάντηση τόσο εύκολα. Εξαρτάται και από το τι Boogie έχεις (υπάρχουν περίπου... 11 αν μιλάμε ΜΟΝΟ για τους κανονικούς Boogies, και αν πάμε και στους υπόλοιπους Mesas... τo χάος).

βασικά να πω ότι δεν έχω boogie, έχω μέσα. Road king 2.

δεν τον έχω ψάξει ακόμα, είναι πολύ καινούριος, αλλα σίγουρα σε πολύ χαμηλές έντασης δεν αποδίδει. άμα εξής να προτείνεις κάτι είμαι πρόθυμος να το δοκιμάσω και να ποστάρω video. thnx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου