Προς το περιεχόμενο

Χειροποίητος μικρούλης λαμπάτος...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

απλά ήθελα να μοιραστώ με το φόρουμ την εμπειρία του να φτιάξω εξ αρχής(όχι κιτ κλπ), τον δικό μου μικρό λαμπάτο ενισχυτή κιθάρας...  τον έφτιαξα και τον έβαλα σε καμπίνα σε ένα απόγευμα! Αυτό φυσικά συνέβη γιατί το κύκλωμα του ήταν πάναπλο...

 

Είναι ένα τερατάκι του 1/4W με μία 12ΑΤ7 EH να κάνει όλη τη δουλειά...

Ο μετασχηματιστής εξόδου είναι από PA επαγγελματικό ηχοσύστημα. Η λυχνία τροφοδοτείται με 37,5Volt DC 400mA(max) για το B+. To filament δέχεται 12,6Volt AC, 500mA τα οποία είναι υπέρ-απαραίτητα. Στα 6,3V ο ενισχυτής έπαιζε στο 1/16W... άρα πολύ χαμηλότερα.

 

Έχει εξωτερικό τροφοδοτικό με on/off διακόπτη. Το panel έχει μόνο έναν stand-by διακόπτη και την είσοδο η οποία είναι line level.

Δυστυχώς, ο ενισχυτής δεν μπορεί να ακουστεί επαρκώς με ένα σήμα κιθάρας κατευθείαν στην είσοδο.

Απαιτείται να γίνει παρεμβολή κάποιοu clean booster  ή άλλου προενισχυτή/πεταλιού. Παρά το γεγονός αυτό , η λυχνία δίνει το δικό της ηχόχρωμα στο σήμα και τη δική της "ζεστή" παραμόρφωση που φτάνει σε hard rock επίπεδα ακόμη και με κάποιο clean booster. Με το Metal Zone, γίνεται απλά ένα metal τερατάκι!

To clean headroom δεν είναι μεγάλο καθότι ο ενισχυτής "αρπάζει"(παραμορφώνει) γρήγορα. Αλλά ακόμη και σε clean επίπεδο, ακούγεται καθαρά(όχι δυνατά) μέσα σε δωμάτιο!

Σε παραμόρφωση, με ένα καλό μεγάφωνο αποδίδει αρκετά dB αλλά όχι ενοχλητικά για το αυτί.

 

Aκολουθούν φωτογραφίες του ενισχυτή.

 

Είναι ένα πολύ ωραίο προτζεκτάκι για όποιον θέλει να ασχοληθεί με λυχνίες χωρίς να "παίζει" με επικίνδυνες τάσεις άνω των 50 Volt, χωρίς να χαλάσει πολλά χρήματα και χρόνο.

 

Απαιτουνται γνώσεις ηλεκτρονικών στοιχείων και αρκετό διάβασμα περί λυχνιών και ιδιοκατασκευών. H mesa boogie, το schematicsheaven.com και το diystomboxes.com παρείχαν το σύνολο των γνώσεων περι λυχνιών που χρειάστηκα.(Όσο για τα ηλεκτρονικά-τροφοδοτικά-ηλεκτρικές μετρήσεις, σπουδάζω ηλεκτρολόγος... αλλιώς θέλει κάποιο ψάξιμο... Αν κάποιος χρειαστεί βοήθεια για να φτιάξει κάτι παρόμοιο, μη διστάσει να στείλει pm!)

 

Ό,τι παρατηρήσεις, βελτιώσεις, προτάσεις άλλων diy ενισχυτών,

είναι ευπρόσδεκτες!

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sottos είσαι πρώτος.

Πολύ καλό το μηχανηματάκι και η υλοποίηση.

Μου αρέσει η καμπινούλα.

Τι ευαισθησία έχει το μεγαφωνάκι ;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό θα πει point to point κατασκευή!

 

Γιατί δε βάζεις και μια 12ΑΧ7 στην είσοδο σε starvation mode χαμηλής τάσης σαν προενισχύτρια για να έχεις το boost που θέλεις για τον τελικό; Μπορείς μάλιστα να βάλεις και ένα FMV tone stack ανάμεσα στα 2 μισά της 12ΑΧ7 για να έχεις και λίγο έλεγχο στο EQ... (ή κάνα modified BigMuff tone stack! )

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις συμβουλές! Ο επόμενος θα είναι πιο πλούσιος σε επιλογές! (αλλά μάλλον στα ίδια Watt για να μην ενοχλούμε στην πολυκατοικία...)

Το μεγάφωνο έχει ευαισθησία 98dB/1W/1m κι είναι από Γερμανια. Είναι 4Ω, 8" διάσταση με max απόδοση 30W.

Ένα καλύτερο και πιο ευαισθητο μεγαφωνο με κατάλληλη καμπίνα θα ακουγόταν σίγουρα δυνατότερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο φιλε Sottos , εγω θα σου ελεγα να βαλεις μια 12ΑU7 για περισσοτερο headroom κ γιατι σε τοσο χαμηλες τασεις συμπεριφερεται πιο γλυκα. Θα χασεις gain βεβαια αλλα νομιζω δεν ειναι αυτο το ζητουμενο μιας κ θα χρησιμοποιησεις ενα boosterακι μπροστα!

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως να βαλεις φιλος ενα προενισχυτη ?

λογικα εσυ εφτιαξες εναν ενισχυτη ισχυος,

οποτε φτιαξε και εναν κυκλωμα προενισχυτη και θα εισαι οκ πιστευω κατα την ταπεινη μου γνωμη.

απο κει και περα , αν εχεις ορεξη μπορεις να σχεδιασεις και ενα EQ η οτιδηποτε αλλο θες να βαλεις.

 

κατι σε μπασακι εχουμε ? ασχοληθηκε κανεις με ενισχυτη μπασου ή εχει κανενα σχεδιο?

Που πάτε ρε κερατάδες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sottos εισαι μερακλης και τρελλος DIYer!

 

αν καταλαβα καλα το σασσι ειναι απο υποδοχη για player αυτοκινητου?

 

 

Θα συμφωνησω με την προσθηκη προενισχυτριας και _γιατι οχι?_ tonestack.

 

Σε παω γιατι μας εδειξες οτι θα μπορουσες να μετατρεψεις οτιδηποτε σε... κατι χρησιμο!

 

αυτο κι αν δεν ειναι DIY!   8)

 

Αγαπητοι μοδουλαteurs, καρμα για τον Sotto (Θανο?) δεν εχει?   ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμφωνήσω με τον Marillion ότι η γλύκα (αν και μικρότερο gain) της 12AU7 συστήνεται μαζί με με ένα 100+db (που να βρεθεί σε 8ιντσο) μεγάφωνο.

Για να διατηρήσω το budget χαμηλά και λάμπα μπροστά (χωρίς να το έχω ακούσει) μετο μυαλό σε μελλοντικές αναβαθμίσεις τελικού, θα έβαζα το behringer vt-999 μπροστά.

 

Και όχι ότι έχω απαραίτητα δίκιο.......

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άποψή μου είναι να βάλεις μιά 12ΑΧ7 σαν προενισχύτρια, να την χωρίσεις (είναι διπλη -τέτροδος νομίζω) και έτσι να έχεις δυό εισόδους προενίσχυσης

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου