Προς το περιεχόμενο

Network και FTP server για μουσικά αρχεία


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Λοιπόν το ερώτημα φλερτάρει έντονα με το off topic σε σχέση με όλο το περιεχόμενο του forum (και ο τίτλος είναι μάλλον παραπλανητικός- αλλά ναι για μουσικά αρχεία  θέλω να την κάνω τη δουλειά) ;)  ;D, αλλά επειδή εδώ μέσα έχει μερικούς τρομερούς και φοβερούς computer-άδες , το αναπτύσσω και ας είναι…

Έχουμε και λέμε, έχω το linksys nas200 network storage system (για να αποθηκεύω τη μουσική μου, αποτυχημένη προσπάθεια να γίνω on topic ;D ;D) το οποίο έχει τη δυνατότητα να λειτουργεί και ως FTP server (για remote access των μουσικών μου αρχείων μέσω internet και ειδικότερα μέσω domain).

Για να δουλέψει όμως ως τέτοιος (FTP server) θα πρέπει να ορίσω στο Network Address Translation (NAT) του router μου ως ftp lan port (στο virtual server) την port 21. ΟΜΩΣ για να δουλέψει αυτό απαιτεί:

1ον την απενεργοποίηση του firewall των windows και

2ον και βασικότερο πρέπει να αλλάξω την επιθυμία  αυξημένης προστασίας από κακόβουλες "επιθέσεις"  από "Ναι" σε "ΟΧΙ" (στις επιλογές του παρόχου μου) διότι ο πάροχός μου, otenet, αυτή τη στιγμή, έχει μπλοκάρει την εισερχόμενη επικοινωνία στις θύρες:

TCP: 1 μέχρι και 1023, 1433, 3389 και 5000

UDP:161, 135 μέχρι και 139, και 1434.

 

Ερωτάται: Αν αλλάξω την την επιθυμία  αυξημένης προστασίας από κακόβουλες "επιθέσεις"  από "Ναι" σε "ΟΧΙ" φλερτάρω με την καταστροφή ;(ειδικά όταν δεν τρέχει και firewall ή αυτά γίνονται μόνο στις ταινίες ;D).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω ασχοληθεί με το άθλημα του ftp server ερωτώ/παρατηρώ τα εξής:

 

1. Δε χρειάζεται απενεργοποίηση του windows firewall. Τι windows έχεις; Στα 7, ξέρω ότι μπορείς να προσθέσεις exception. Για τα XP δεν είμαι σίγουρος αλλά μάλλον κι εκεί γίνεται.

 

2. Χωρίς πάλι να γνωρίζω τι μεθόδους μπλοκαρίσματος (και κατά πόσο αποδίδουν) χρησιμοποιεί η otenet, εκεί δεν μπορείς να ζητήσεις exception του συγκεκριμένου port;

 

3. Το router σου δεν έχει, ούτως ή άλλως, πλήρως παραμετροποιήσιμο built-in firewall; Αν ναι (που μάλλον έχει), απενεργοποιείς την προστασία της otenet απροβλημάτιστα, εχέγγυα, αγόγγυστα. 

 

Αν αλλάξω την την επιθυμία  αυξημένης προστασίας από κακόβουλες "επιθέσεις"  από "Ναι" σε "ΟΧΙ" φλερτάρω με την καταστροφή ;(ειδικά όταν δεν τρέχει και firewall ή αυτά γίνονται μόνο στις ταινίες Grin).

 

Εν ολίγοις ρωτάς τι γίνεται αν δεν έχεις καθόλου firewall... Είσαι εκτεθειμένος σε διάφορα κακά πράγματα. Δε συνιστάται. Όμως, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δε χρειάζεται να απενεργοποιήσεις τα πάντα.

 

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται πως το έχεις κι εσύ το άθλημα, καλό αυτό, θα συνεννοηθούμε  ;D

Λοιπόν, το ΝΑΤ χρειάζεται στην περιπτωση που θέλεις να έχεις πρόσβαση στα αρχεία σου από έξω (έξω από το σπίτι εννοώ) και όχι για το τοπικό δίκτυο.

Εσύ, θέλεις να μπαίνεις με ftp κι από έξω?

And isn't it ironic, don't you think?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@ Σπύρο ξεκινώ από το βασικότερο (το οποίο φοβάμαι και πιο πολύ) ,

1ον  αν δεν ανοίξεις τα ports μέσω otenet…πάπαλα. Και η otenet δεν έχει παραμετροποίηση .

Σου λέει ή στις ανοίγω όλες

ή σου κλείνω τις TCP: 1 μέχρι και 1023, 1433, 3389 και 5000

             και τις UDP:161, 135 μέχρι και 139, και 1434.

Δεν μπορώ να ορίσω άνοιξε μου μόνο την port 21 σε TCP που τη θέλω για ftp.  :'( :'(

2ον To firewall του router το έχω κλειστό για πολλούς λόγους . Ένας λόγος είναι ότι αν είναι ανοιχτό δεν φορτώνουν τα thump nails του tube 8 ;D ;D ;D.

3ον Για να δουλέψει το μηχάνημα ως ftp server πρέπει να είναι απενεργοποιημένο το firewall των windows (Xp professional Service pack  3).

Ναι και το ερώτημα είναι (γιατί το έκανα να δουλέψει) με όλα αυτά τα ports open και χωρίς firewall πόσο εκτεθειμένος είμαι και αν μπορώ να κάνω κάτι να προστατευθώ ίσως. ???

 

 

 

Φαίνεται πως το έχεις κι εσύ το άθλημα, καλό αυτό, θα συνεννοηθούμε  ;D

Λοιπόν, το ΝΑΤ χρειάζεται στην περιπτωση που θέλεις να έχεις πρόσβαση στα αρχεία σου από έξω (έξω από το σπίτι εννοώ) και όχι για το τοπικό δίκτυο.

Εσύ, θέλεις να μπαίνεις με ftp κι από έξω?

 

 

Ναι! Για remote από έξω (έξω από το σπίτι, την πόλη, την χώρα ;D) το θέλω. Το συγκεκριμένο  linksys nas200 network storage system  , εκτός από NAS σκληρός, έχει τη δυνατότητα να χρησιμοποιηθεί και ως FTP server και να διαχειρίζεσαι τα αρχεία σου μέσω internet (download ή upload- μέσω ftp client π.χ cuteftp) και μάλιστα μέσω domain (σου δίνει και domain...ωραίο μηχανάκι) . Σε επίπεδο τοπικού δικτύου  -LAN (που επίσης δουλεύει άψογα) δεν τίθεται θέμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι σίγουρος ότι δεν μπορείς να κάνεις δουλειά με κάποιο firewall ενεργοποιημένο, θεωρώ ότι είναι πολύ risky και δε θα το προχωρούσα.

 

3ον Για να δουλέψει το μηχάνημα ως ftp server πρέπει να είναι απενεργοποιημένο το firewall των windows (Xp Service pack  3).

 

Για αυτό είσαι απολύτως σίγουρος;

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και το ερώτημα είναι (γιατί το έκανα να δουλέψει) με όλα αυτά τα ports open και χωρίς firewall

...

 

"χωρίς firewall", ή "χωρίς WINDOWS firewall" ?

 

νομίζω ο (δωρεαν) COMODO μπορεί να κάνει αυτο που θέλεις, δηλαδή επιλεκτικό άνοιγμα πορτών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κοίτα τι παίζει ακριβώς Σπύρο , τώρα που το αναφέρεις (δεν το σκέφτηκα)* .

 

Όταν το δοκίμασα, step by step ήτοι:

Πρώτα κλειστό το firewall του router (πού ήταν ούτως ή άλλος κλειστό για το λόγο που προανέφερα ;D ;D) δεν δούλεψε!

Δεύτερο βήμα , κλείνω το firewall των xp. Πάλι δεν δουλεύει.

Τρίτο βήμα , ανοίγω τις πόρτες  της otenet , και δουλεύει.

Δεν πήγα όμως ανάποδα μετά :D :D, να ξανά ανοίξω το firewall των xp (μπάς και δουλέψει) γιατί σε ότι forum/ οδηγίες διάβασα έλεγε : απενεργοποιήστε ότι software firewall έχετε στον υπολογιστή σας και το ενσωματωμένο στα Windows firewall (και πιθανολόγησα μήπως θέλει κάνα hadware firewall που να μπορείς και να ορίσεις ποιά ports θέλεις ανοιχτά και ποιά όχι) .

Ρε με τι Μ******ς ασχολούμαι  ;D ;D

*οπότε:

Για αυτό είσαι απολύτως σίγουρος;

Όχι απολύτως ;D :P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

"χωρίς firewall", ή "χωρίς WINDOWS firewall" ?

 

νομίζω ο (δωρεαν) COMODO μπορεί να κάνει αυτο που θέλεις, δηλαδή επιλεκτικό άνοιγμα πορτών

 

afto ine! Αυτό θέλουμε. Ωραία το κλείνουμε όλα. Ένα το κρατούμενο.

Δεύτερο υπο-ερώτημα: Με open μόνο το  port 21 TCP (γιατί αν είναι κλειστό αυτό ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ) τρέχει τίποτις;  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δίνεις πρόσβαση FTP μόνο σε συγκεκριμένο folder και βάζεις και password

 

και (το ιδανικό) αν ΞΕΡΕΙΣ από ποια ΙΡ θα έρχεται ο "επισκέπτης", περιορίζεις και αυτή τη λίστα ώστε ΜΟΝΟ από κει να είναι δυνατή η πρόσβαση

 

βέβαια αν είναι αλήθεια πως ΠΡΕΠΕΙ να απενεργοποιήσεις Ο,ΤΙ software firewall έχεις, πάπαλα (αλλά πολύ αμφιβάλλω πως υπάρχει όντως τέτοια απαίτηση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

δίνεις πρόσβαση FTP μόνο σε συγκεκριμένο folder και βάζεις και password

Ναι αυτό θα γίνει ούτως ή άλλως

 

και (το ιδανικό) αν ΞΕΡΕΙΣ από ποια ΙΡ θα έρχεται ο "επισκέπτης", περιορίζεις και αυτή τη λίστα ώστε ΜΟΝΟ από κει να είναι δυνατή η πρόσβαση

 

Όχι αυτό δεν μπορώ να το ξέρω από πριν σίγουρα. Δεν ξέρω που θα με ξημερώσει και θα έχω όρεξη να δω τα αρχεία μου ( I am living on the edge) ;D ;D ;D ;D

 

βέβαια αν είναι αλήθεια πως ΠΡΕΠΕΙ να απενεργοποιήσεις Ο,ΤΙ software firewall έχεις, πάπαλα (αλλά πολύ αμφιβάλλω πως υπάρχει όντως τέτοια απαίτηση)

 

Μπορεί να είναι ΟΝΤΩΣ ΠΑΠΑΡΙΑ αυτό (ενδεχομένως να αναφέρθηκαν κάνα - δύο μπλοκαρίσματα και σου λέει (τυφλοσούρτης ) πες τους να κλείσουν το firewall να τελειώνουμε)  ;D. Η αλήθεια είναι ότι εγώ δεν έχω παραμετροποιήσημο firewall και δεν μπορούσα να το τσεκάρω ένα - ένα , οπότε θα δοκιμάσω το COMODO και θα δω.  

 

Thank U very very much guys!!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου