Προς το περιεχόμενο

Αγορα Ηλεκτρικης Κιθαρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους!Ενδιαφερομαι να αγορασω μια ηλεκτρικη κιθαρα γυρω στα 800 ευρω,κυριως για πιο hard διαδρομες(metallica,slayer κλπ) αλλα δεν θελω να περιοριζεται μονο σε αυτο το ειδος αποκλειστικα!Ηθελα βασικα να ρωτησω σχετικα με διαφορα που ακουω αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυουν:ειναι αληθεια οτι οι jackson και οι ibanez ειναι οι καταλληλοτερες για τετοιου ειδους στυλ?Ειναι καλυτερο να εχει η κιθαρα μονους ή διπλους μαγνητες για τετοιο ηχο?Τι μου προτεινετε να αγορασω?Θα χαρω πολυ αν καποιος μπορεσει να με ενημερωσει σχετικα με τις διαφορες των μαγνητων στον ηχο!Εχω ηδη μια Epiphone (ταυρακι) με δυο διπλους μαγνητες!Τα λεμε!!! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για Ibanez δεν ξέρω να σου πω, με τόσα χρήματα πάντως αντί για Jackson που έχουν το τζιτζίκι στο αίμα τους γιατί δεν δοκιμάζεις καμία ESP?

www.myspace.com/pogr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε μια Ιbanez RG Prestige κ θα κανεις την δουλεια σου ουτε μαγνητες θα χρειαστει να αλλαξεις γιατι θα φας τρελο κολλημα με το γκαζι που μπωρουν να βγαλουν κ επισεις εχουν κ ευελιξια σε αφτα τα λεφτα αν βαλεις ακομι 100 περνεις την RG 2570 που σκιζει την εχω και δεν την αλλαζω με κανενα αλλο μοντελο ibanez εκτος του Vai αλλα εκεινη θελει πολυ περισσοτερα λεφτα :roll: ¨

 

Ιbanez Δαγκωτο 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,ειμαι αρχαριος κ θελω να μαθω τι παιζει με τουσ μαγνητες κ τα τρεμολα.Ας ποyμε,εγω γουσταρω πιο πολυ black-death,thrash μεταλ αλλα δε δελω να μεινω πολυ περιορισμενος μονο σε αυτα τα ειδη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε kkaravolas και εγώ θα πρότεινα μια ibanez rg. Ειδικά οι prestige όπως είπαν και τα παιδιά ειναι πολύ καλές. Εγω έχω μια rg505 εδω και αρκετά χρόνια και είμαι ευχαριστημενος.

 

 

Γεια σας' date='ειμαι αρχαριος κ θελω να μαθω τι παιζει με τουσ μαγνητες κ τα τρεμολα.Ας ποyμε,εγω γουσταρω πιο πολυ black-death,thrash μεταλ αλλα δε δελω να μεινω πολυ περιορισμενος μονο σε αυτα τα ειδη..[/quote']

 

Βασικά δεν υπάρχουν μαγνήτες ειδικά φτιαγμενοι για black-death,thrash μεταλ. Στην ουσία κοιτάς το πόσο gain έχει, το output και την αναλογία bass mids treble που εχει ο μαγνήτης. Αν θέλεις μαγνήτη για τα παραπανω είδη τοτε κοιτας έναν με αρκετο gain και φυσικα διπλό (humbucker). Αν βρεις καποιον που να πληροι αυτές τις προδιαγραφές τότε λογικά μπορείς να παίξεις ολα αυτά τα είδη. Εγω πχ έχω τον dimarzio tone zone και παίζω άνετα μέταλ. Τώρα για ευελιξία δηλαδή τι εννοείς? Πχ καλό καθαρό?Γιατι καλό καθαρο από διπλό μαγνήτη χλωμό το βλεπω...

 

Το τρέμολο δεν έχει καμια σχέση με το είδος της μουσικής. Ένας συνήθης διαχωρισμός είναι πχ το floyd rose (κινείται και προς τα πάνω και προς τα κάτω) , το κλασικο στρατοκαστερ τρέμολο, αυτο σαν της τελεκαστερ, κάποια που ειναι fixed και δεν κινούνται και φυσικα και πολλά άλλα. Λογικά αυτό που έχεις στο μυαλό σου είναι το floyd.

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα καπου ακουσα οτι για μεταλ να πσακσω για κιθαρες με λεπτο λαιμο,τρεμολο και μαγνητες 2 διπλουσ κ 1 μονο για να βγαζω περισσοτερους ηχους..Στεκει?Εχω βρει τa παρακατω http://www.thomann.de/ibanez_grg170dx_bkn_egitarre_prodinfo.html?iwid=2 http://www.thomann.de/thoiw2_jackson_js30bk_egitarre_prodinfo.html

πιστευεις οτι θα με ικανοπιεισει για αυτα π θελω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ενα θα σας πω..μακρια απο ibanez κορεατικες..απο κει και περα για japan προτεινω rg kai s series..οι s ειναι πιο ευελικτες,all around κιθαρες..εγω που παιζω με fender kai σκαφοι,εχω την s520 japan και εχω παθει πλακα με το ποσο καλα καθαρα εχει για ibanez,πολυ ζεστο ηχο,τωρα για τα γκαζια τα γνωστα..ibanez ειναι γκαζια εχει..παντως αν ηθελα να παιξω thrash kai death θα ψαχνομουνα σε jackson,esp και παρομοιες λυσεις,αλλα δεν μπορω να τις προτεινω γιατι δεν εχω εμπειρια σημαντικη πανω σε τετοιες κιθαρες..λεω ibanez alla mono japan.. :!:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον!Δηλαδη για thrash metal καταλληλοτεροι ειναι οι διπλοι μαγνητες?Για παραδειγμα,εχω το πολυεφε RP80 της Διγιτεψη και γενικα ειμαι ικανοποιημενος απο τα ειδη παραμορφοσεων που πετυχαινει,αλλα σε καμια περιπτωση δεν μπορω να πετυχω π.χ. τον ηχο των metallica στο kill'em all(απο πλευρας καθαροτητας και σαφηνειας)!βεβαια οι τυποι εχουν και τα τρελα μηχανηματα!Η αλλαγη των μαγνητων θα ηταν μια λυση? :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου