Προς το περιεχόμενο

Αγορα Ηλεκτρικης Κιθαρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ θα κοιτούσα esp με humbuckers και πιο κλασσικά πράγματα, όπως epiphone!

 

Το τρέμολο είναι προσωπική υπόθεση, εγώ σιχαίνομαι το floyd rose! 8)

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δλδ να κοιταξω να κοιταξω για jackson' date='esp κ ετσι?2 διπλουσ μγνητες η 2 διπλους κ 1 μονο?τι ινε καλυτερα?Θα ειναι πιο καλα αν εχει τρεμολο?[/quote']

 

Βασικά σε αυτά τα λεφτά μην περιμένεις και πάρα πολλά απο τα όργανα. Όμως μιας και τώρα αρχίζεις νομίζω θα σου κάνουνε για αρκετό καιρό.

Το πολύ λεπτό μπράτσο μπορεί να φαίνεται πιο ευκολο και γρήγορο σε κάποιον αρχάριο αλλά πάντως εμένα με κουράζει αφανταστα! :D Παντως δεν νομίζω ότι πρέπει να σε απασχολεί προς το παρον το μπρατσο. Για τους μαγνητες τωρα, εγώ θα προτιμουσα 1 διπλό και 2 μονούς ωστε να έχω καλυτερα καθαρα. Τώρα αν εσύ θα χρειαστείς καθαρο στο ντεθ μεταλ δεν το νομιζω, οπότε τσεκαρε και με 2 διπλούς. Για τρέμολο λογικά το 99% στο είδος κιθαρας που κοιτάς έχουν floyd rose οποτε μάλλον παίρνεις μια με τέτοιο.

 

 

Παιδια ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον!Δηλαδη για thrash metal καταλληλοτεροι ειναι οι διπλοι μαγνητες?Για παραδειγμα' date='εχω το πολυεφε RP80 της Διγιτεψη και γενικα ειμαι ικανοποιημενος απο τα ειδη παραμορφοσεων που πετυχαινει,αλλα σε καμια περιπτωση δεν μπορω να πετυχω π.χ. τον ηχο των metallica στο kill'em all(απο πλευρας καθαροτητας και σαφηνειας)!βεβαια οι τυποι εχουν και τα τρελα μηχανηματα!Η αλλαγη των μαγνητων θα ηταν μια λυση? :?:[/quote']

 

Κοίτα, το να αλλάξεις μαγνήτες και να βάλεις κάποιους καλούς σίγουρα έχει θετική επίπτωση στον ήχο και θα ακούσεις την διαφορα. Πάντως δεν εξαρτάται μόνο από τους μαγνήτες αλλά και από τον ενισχυτή. τι ενισχυτη έχεις?

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, το να αλλάξεις μαγνήτες και να βάλεις κάποιους καλούς σίγουρα έχει θετική επίπτωση στον ήχο και θα ακούσεις την διαφορα. Πάντως δεν εξαρτάται μόνο από τους μαγνήτες αλλά και από τον ενισχυτή. τι ενισχυτη έχεις?

 

 

 

κοιτα αυτο ειναι καλη ερωτηση!Βασικα εχω στησει ενα home studio και συνδεω την κιθαρα στην κονσολα (μια δεκακαναλη behringer) και ο ηχος καταληγει σε 2 μονιτορ παλι της behringer (της σειρας truth) , αλλα σκοπευω στους επομενους δυο μηνες να παρω εναν ενισχυτη,σκεφτομαι line 6!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην τους ακους τους φιλοibanezους παλικαρι μου,jackson να παρεις!στα 8 κατοσταρικα παιρνεις οραιωτατη κιθαριτσα με duncan designed μαγνητες και εισαι αρχοντας,οσο για τα τζιτζικια που διαβασα προηγουμενως,ειναι μυθος 8)

Επισης πολια "τιμια" οργανα στα λεφτα που δινεις ειναι και οι ltd.

Αυτα απο μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα' date=' το να αλλάξεις μαγνήτες και να βάλεις κάποιους καλούς σίγουρα έχει θετική επίπτωση στον ήχο και θα ακούσεις την διαφορα. Πάντως δεν εξαρτάται μόνο από τους μαγνήτες αλλά και από τον ενισχυτή. τι ενισχυτη έχεις? [/quote']

 

 

 

κοιτα αυτο ειναι καλη ερωτηση!Βασικα εχω στησει ενα home studio και συνδεω την κιθαρα στην κονσολα (μια δεκακαναλη behringer) και ο ηχος καταληγει σε 2 μονιτορ παλι της behringer (της σειρας truth) , αλλα σκοπευω στους επομενους δυο μηνες να παρω εναν ενισχυτη,σκεφτομαι line 6!

 

 

ok λοιπόν! καλη η επιλογή σου.

 

 

μην τους ακους τους φιλοibanezους παλικαρι μου' date='jackson να παρεις!στα 8 κατοσταρικα παιρνεις οραιωτατη κιθαριτσα με duncan designed μαγνητες και εισαι αρχοντας,οσο για τα τζιτζικια που διαβασα προηγουμενως,ειναι μυθος 8)

Επισης πολια "τιμια" οργανα στα λεφτα που δινεις ειναι και οι ltd.

Αυτα απο μενα.[/quote']

 

χαχα καλώς! :lol: :lol: Η εμπειρια μου με το είδος είναι με ibanez και αφου είμαι ικανοποιημένος τις προτείνω κιολας! :D Πάντως για να πω την αλήθεια με τσίτα τα γκάζια είτε ibanez, ειτε jackson, είτε ltd το ίδιο μου ακούγονται! :lol:

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην τους ακους τους φιλοibanezους παλικαρι μου' date='jackson να παρεις!στα 8 κατοσταρικα παιρνεις οραιωτατη κιθαριτσα με duncan designed μαγνητες και εισαι αρχοντας,οσο για τα τζιτζικια που διαβασα προηγουμενως,ειναι μυθος 8)

Επισης πολια "τιμια" οργανα στα λεφτα που δινεις ειναι και οι ltd.

Αυτα απο μενα.[/quote']

 

 

ΚΟΙΤΑ !!! Εγώ έχω μια Ibanez RG-570 αρκετά χρόνια! Γκάζια έχω αν και κάπια στιγμή κάνας Duncan JB δεν θα την χάλαγε καθόλου! Καθαρά έχω πολλα παραπάνω από ότι θα πείμενα απο lockaτη κιθάρα με διπλό/μονό/διπλό !!!

είναι τρομερά ευέλικτη και πολλύ γρύγωρη!

Για το ίδος που λες πιστεύω πως μία ESP θα βασίλευε καθώς και μία Jackson αλλά και οι 2 τετραπσίφιων αριθμών ευρώ!

Στα λευτά που λες το λέω και το υπογράφω ( για το στηλ που λες πάντα ) Ibanez είναι η μόνη που θα σοθ προσφέρει τόσα πολλά και τόσο καλά με λίγα λευτά!!!

Τώρα το τζιτζικάκι δεν μπορείς να πείς είναι καμιά φορά κρυμένο βαθιά μεσα στις Jackson και καμιά φορά βαριετε και βγένει για σεριάνι στον ενυσχιτη σου! :lol: Αν στο μέλλον τώρα σκοπεύεις upgrade μαγνητών για το στιλάκι που λες εγώ πσιφίζω EMG 81 bringe SA midle 85 neck!

:D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην τους ακους τους φιλοibanezους παλικαρι μου' date='jackson να παρεις!στα 8 κατοσταρικα παιρνεις οραιωτατη κιθαριτσα με duncan designed μαγνητες και εισαι αρχοντας,οσο για τα τζιτζικια που διαβασα προηγουμενως,ειναι μυθος 8)

Επισης πολια "τιμια" οργανα στα λεφτα που δινεις ειναι και οι ltd.

Αυτα απο μενα.[/quote']

 

 

ΚΟΙΤΑ !!! Εγώ έχω μια Ibanez RG-570 αρκετά χρόνια! Γκάζια έχω αν και κάπια στιγμή κάνας Duncan JB δεν θα την χάλαγε καθόλου! Καθαρά έχω πολλα παραπάνω από ότι θα πείμενα απο lockaτη κιθάρα με διπλό/μονό/διπλό !!!

είναι τρομερά ευέλικτη και πολλύ γρύγωρη!

Για το ίδος που λες πιστεύω πως μία ESP θα βασίλευε καθώς και μία Jackson αλλά και οι 2 τετραπσίφιων αριθμών ευρώ!

Στα λευτά που λες το λέω και το υπογράφω ( για το στηλ που λες πάντα ) Ibanez είναι η μόνη που θα σοθ προσφέρει τόσα πολλά και τόσο καλά με λίγα λευτά!!!

Τώρα το τζιτζικάκι δεν μπορείς να πείς είναι καμιά φορά κρυμένο βαθιά μεσα στις Jackson και καμιά φορά βαριετε και βγένει για σεριάνι στον ενυσχιτη σου! :lol: Αν στο μέλλον τώρα σκοπεύεις upgrade μαγνητών για το στιλάκι που λες εγώ πσιφίζω EMG 81 bringe SA midle 85 neck!

:D :D :D

+1000 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια παρενθεση:Οταν λετε 'τζιτζικια' τι ακριβως εννοειτε? :D

 

Κάτι μικρά πλασματάκια που βγένουν το καλοκαίρι και κάνουν ΤΖΙ-ΤΖΙ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου