Προς το περιεχόμενο

2x Win10 σε διαφορετικούς δίσκους στο ίδιο PC


Yannis Methenitis
Η απάντηση από τον Yannis Methenitis,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Σκέφτομαι να εγκαταστήσω σε ένα SSD που μου περισσεύει, win10 στο PC που χρησιμοποιώ για δουλειά.

Υπάρχει δηλαδή ήδη μια έκδοση win10 digitally signed στον υφιστάμενο δίσκο και σκέφτηκα να βάλω τον δεύτερο μόνο για μουσική χρήση σε καθαρό λειτουργικό.

Αναρωτιόμουν αν χρειάζεται να αγοράσω δεύτερη κόπια Windows όπως διάβαζα σε κάποια σχετικά φόρα, όμως βρήκα την απάντηση στην σελίδα της Microsoft όπου απαντούν στο ερώτημα ως εξής:

 

Παράθεση

Μπορείτε να εγκαταστήσετε τα Windows 10 σε άλλους σκληρούς δίσκους στον ίδιο υπολογιστή. Μπορεί να μην ενεργοποιούνται και στην πραγματικότητα θα πρέπει να έχουν ξεχωριστές άδειες, αλλά ακόμα κι αν δεν το κάνει, η Microsoft έχει λάβει την απόφαση στα Windows 10, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε Windows 10 χωρίς άδεια, αλλά απλώς δεν θα μπορείτε να τα εξατομικεύσετε με φόντο, θέματα κ.λπ.

 

Εάν εγκαταστήσετε λειτουργικά συστήματα σε ξεχωριστές μονάδες δίσκου, η δεύτερη εγκατεστημένη θα επεξεργαστεί τα αρχεία εκκίνησης της πρώτης για να δημιουργήσει μια διπλή εκκίνηση των Windows και θα εξαρτάται από αυτήν για την εκκίνηση. Εάν αποσυνδέσετε τον άλλο σκληρό δίσκο κατά την εγκατάσταση, κρατά κάθε λειτουργικό σύστημα ανεξάρτητα με δυνατότητα εκκίνησης μέσω του πλήκτρου BIOS Boot Menu.

 

Οπότε μόλις βρω χρόνο θα μπω στην διαδικασία να το δοκιμάσω. Έτσι θα μπορώ να χρησιμοποιώ τον desktop στο γραφείο που γουστάρω και για μουσική αντι για τον laptop που έχω για αυτή την χρήση.

Το έχει κάνει κάποιος άλλος;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω δεν τα βγάζουμε πέρα με ένα 10άρι, εσύ θελεις δυο?

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Το έχει κάνει κάποιος άλλος;

Ουκ ολίγες φορές και με διάφορους συνδυασμούς λειτουργικού με τα 10 και δυο δεκάρια ταυτόχρονα.

 Αρκεί ένα tutorial να διαβάσουμε για κάποια πράγματα και να ξέρουμε και το hardware μας (τι bios εχουμε UEFI η LEGACY και τέτοια θέματα χαχαχαχα🤣)

 

 Ιδιαίτερα άμα θα είναι σε διαφορετικά ΦΥΣΙΚΑ DRIVES τα διαφορετικά λειτουργικά δεν πρέπει να μας ανησυχεί κάτι ιδιαίτερα.

 

 Αν γενικά ανησυχείς για τη διαδικασία μπορώ να σε βοηθήσω στην ΠΡΟΝΟΜΙΑΚΗ ΤΙΜΗ επειδή είσαι εσύ των 4750 € + ΦΠΑ και προτιμώ να βρούμε ποσό χωρίς να τα πάρω μαύρα δηλαδή γιατι από τον ΓΕΝΑΡΗ με τις ανατιμήσεις ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΑΡΧΟΝΤΟΠΑΙΔΟ ΠΕΙΝΑΩ 🤣 σε τέτοιο σημείο που ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ να σου ζητήσω λεφτά όσο και να σε ΛΑΤΡΕΥΩ.

 

 @Superfunk, ιδού που με έφτασε ο ΕΘΝΑΡΧΗΣ🤣

 

 

  • Χαχα 3

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θέλεις να ζήσεις... επικίνδυνα.

 

Καλή επιτυχία και smooth as silk εγκατάσταση.

  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Οπότε μόλις βρω χρόνο θα μπω στην διαδικασία να το δοκιμάσω.

 

Πάντα είχα πάνω από ένα λειτουργικό στο pc (είτε ίδια είτε διαφορετικά).

Αν φάω ιό στο ένα, μπαίνω από το άλλο και καθαρίζω.

Δεν νομίζω να είναι πρόβλημα με τα 10άρια.

  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την ώρα έχω 2 με 10άρια (ένα για μουσική και ένα για καθημερινή χρήση), ένα με 7άρια και ένα με xp. Πλήρως λειτουργικά κυριολεκτικά. Στο τελευταίο έχω ένα πρόγραμμα που δυστυχώς δεν τρέχει αλλού. Το άλλο αρχαίο μου compaq που έτρεχε 3.11 και έπαιζα taipei προχτές ανακάλυψα ότι ξεκόλλησε σε διάφορα σημεία η άνω στρώση της lcd οθόνης.....

Μάλλον πλέον αυτό με τα 7άρια θα φύγει

  • Μπερδεύτηκα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεχνικό πρόβλημα δεν θα υπάρχει σίγουρα, εφόσον είναι σε διαφορετικό δίσκο.

Υπάρχει και πιθανότητα να μην έχεις πρόβλημα με το license, γιατί μερικές φορές το license χώνεται στο BIOS. Παίζει να μη σου βγάλει δλδ καν το "Activate Windows" watermark. Αν στο βγάλει, απλά δε μπορείς να κάνεις κάποιο customization.

 

Στη χειρότερη πληρώνεις 5-10 ευρώ και παίρνεις ένα OEM license από αυτά τα κακοwebsites. Δε θεωρείται ότι πιο ηθικό αλλά δουλεύει και εσύ είσαι ηθικά καλυμμένος, βάσει αυτών που λέει η Microsoft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
1 ώρα πριν, cos_dr είπε

 Αν γενικά ανησυχείς για τη διαδικασία μπορώ να σε βοηθήσω στην ΠΡΟΝΟΜΙΑΚΗ ΤΙΜΗ επειδή είσαι εσύ των 4750 € + ΦΠΑ και προτιμώ να βρούμε ποσό χωρίς να τα πάρω μαύρα δηλαδή γιατι από τον ΓΕΝΑΡΗ με τις ανατιμήσεις ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΑΡΧΟΝΤΟΠΑΙΔΟ ΠΕΙΝΑΩ 🤣 σε τέτοιο σημείο που ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ να σου ζητήσω λεφτά όσο και να σε ΛΑΤΡΕΥΩ.

 Κάτω απο πεντοχίλιαρο δεν δίνω. Είναι πολλή η γνώση.

  • Χαχα 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

 Κάτω απο πεντοχίλιαρο δεν δίνω.

 

Να βοηθήσω κι εγώ να πάρω τίποτα?

 

Μην ανησυχείς Γιάννη μου, 4750 +ΦΠΑ μας κάνει 5890 €.

Άρα μην αγχώνεσαι, θα είναι πάνω από πεντοχίλιαρο.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

 Κάτω απο πεντοχίλιαρο δεν δίνω. Είναι πολλή η γνώση.

Και εγώ κάτω από δέκα χιλιάρικα δεν επιμελούμαι εγκαταστάσεις πολλαπλών λειτουργικών συστημάτων, ούτε καν πιάνω στα χέρια μου το μέσο εγκατάστασης. Οπότε θα είμαστε και οι δύο ευχαριστημένοι.

 

 Είμαι πλέον σαν ποια το είχε πει. Η Λιντα Ευαγκελίστα?

  Δεν σηκώνομαι από το κρεβάτι για κάτω από 10000 ευρώ για θέματα pc  software και hardware.

 χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα🤣

  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου