Προς το περιεχόμενο

Οι γείτονες που μένουν από πάνω σας, κάνουν φασαρία;


Οι γείτονες που μένουν από πάνω σας, κάνουν φασαρία;  

11 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Κάνουν φασαρία αυτοί που μένουν από πάνω σας;

    • Ναι αλλά είναι ανεκτή ακόμα και σε ώρες κοινής ησυχίας - γενικά προσπαθούν να μην ενοχλούν
      1
    • Ναι αλλά είναι ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΗ ακόμα και σε ώρες κοινής ησυχίας - δεν νοιάζονται καθόλου αν θα ενοχλήσουν
      5
    • Ναι αλλά μόνο σε ώρες μη κοινής ησυχίας
      0
    • Κάνουν ελάχιστη φασαρία όλο το 24ωρο
      5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Γεια σας αγαπητοί,

 

Έχω ένα debate με έναν φίλο για τους γείτονες που μένουν από πάνω μας.

Εκείνος υποστηρίζει ότι γενικά οι άνθρωποι σέβονται τους άλλους και προσέχουν να μην κάνουν φασαρία.

Στον αντίποδα πιστεύω ότι γενικά οι άνθρωποι ΔΕΝ σέβονται τους άλλους και ΔΕΝ νοιάζονται αν θα ενοχλήσουν τους άλλους και κάνουν φασαρία ακόμα και σε ώρες κοινής ησυχίας.

 

Έτσι λοιπόν αποφάσισα να ανοίξω αυτό το poll για να έχω ένα μεγαλύτερο δείγμα έρευνας.

Επεξεργασμένο από Miltos23

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Miltos23 είπε

 

 

 

Στον αντίποδα πιστεύω ότι γενικά οι άνθρωποι ΔΕΝ σέβονται τους άλλους και ΔΕΝ νοιάζονται αν θα ενοχλήσουν τους άλλους και κάνουν φασαρία ακόμα και σε ώρες κοινής ησυχίας.

 

 

Και εγώ αυτό πιστεύω κατά συντριπτική πλειοψηφία, με ελάχιστες εξαιρέσεις.

Και δεν αφορά μόνο τους γείτονες.......

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς το poll δε με καλύπτει γιατι δεν έχω απο πάνω. 

 

Μένω στον τελευταίο όροφο πολυκατοικίας με άλλα 2 διαμερίσματα στον όροφο εκ των οποίων το ένα το έχει μια θεσσαλονικιά που έρχεται 2 φορες το χρονο για περιπου 1 βδομάδα κάθε φορά και στο άλλο μένει μια τυπισα με σοβαρά προβλήματα ακοής (παρα το ακουστικό δεν ακουει σχεδον τιποτα). Θεωρήτικά θα ήμουν ευτυχής αλλά ενοχλώ τον γέρο που μένει απο κάτω. Στο παρελθόν είχα λογοφέρει αρκετές φορες με τη μακαριτισα τη γυναικα του γιατί παρα το ότι είχε δίκιο, δεν ειχε τρόπους και γινόμασταν σώβρακο. Αυτός είναι αλλιώς. Δε μου έχει κάνει παρατήρηση ποτέ, βέβαια και εγώ προσέχω όσο μπορώ περισσότερο, αλλά ξέρω ότι με ακούει όταν παίζω και ισως ακουγομαι και σε μη μουσικές αφορμές. 

 

Την ίδια στιγμή, επειδή μέχρι πρόσφατα εργαζομουν με κυλιόμενες βάρδιες,αρκετή νύχτα και σμικρυνσεις ωραριου, δηλαδή αρκετές φορές έκανα βάρδια 14:00-22:00 και ξαναειχα 06:00-14:00 ή εκανα βάρδια 06:00-14:00 και ξανά 22:00 της ίδιας μέρας εως 06:00 της επόμενης, είχα ένα ωράριο πολύ διαφορετικό απο όλο τον υπόλοιπο κόσμο με αρκετές ιδιαιτερότητες. Δηλαδή οι ώρες του ύπνου μου που ήταν καθημερινά ελάχιστος (4-5 ωρες) ήταν κατι παραπάνω απο ιερές και συνέβαιναν πρωινες ή μεσημεριανες ώρες. Σε εκείνα τα διαστήματα συνέβαινε να εχω περισπάσεις απο ήχους που συνέβαιναν απο πολύ κατώτερους ορόφους, απο οικογένειες με παιδιά. Δηλαδη να με ενοχλεί ο 2ος όροφος ή ο 3ος ενώ μένω στον 5ο! κυριως απο πιτσιρικια που ουρλιάζανε και παιζανε πεντώντας πραγματα σε τοιχους. Κάποιες φορές ήμουν στο τσακ να κατέβω και να κανω παρατήρηση αλλά σκεφτόμουν ότι δεν μπορεις ακριβώς να αναγκάσεις κάποιον που ζει φυσιολογικα εντώς οριων κοινης ησυχιας να αλλάξει γιατι εσύ έχεις ιδιαιτερότητες.

 

Θεωρώ όμως ότι όντως ο κόσμος ΔΕΝ σέβεται τους αλλους και αντιδρά επιθετικά (ως αμυνα) κάθε φορά που θα παρατηρηθεί μη δεχόμενος το ενδεχόμενο να μην εχει δικιο. Εξαιρεσεις φυσικά υπάρχουν αλλά δεν χαρακτηριζουν το πλήθος. Βοηθάει η ικανότητα να έχεις μια αρκετα καλη σχέση με τους γείτονες ώστε με ευγενικό τρόπο, αν τους εξηγήσεις την κατάσταση σου, να ελπίζεις ότι θα σεβαστουν. Αλλά δεν πιάνει πάντα. Επίσης μερικοι όντως δεν καταλαβαινουν οτι ενοχλούν. Δηλαδή πέραν της χοντροκομμένης μαλακιας αυτου που βάζει τσιτα στερεοφωνικο, ο γέρος που ακουει δυνατά ειδήσεις το μεσημέρι, καποιος που μιλαει δυνατα στο τηλέφωνο ή ενα ζευγαρι που τσακώνεται, μάλλον δεν εχουν εκεινη τη στιγμη συναισθηση οτι εσυ τους ακους μεσα στο σπιτι σου. 

 

Γενικά απο τα 12 διαμερίσματα της πολυκατοικίας, οι 9-10 ειναι πολύ οκ. Αλλά αυτό είναι τύχη.

Επεξεργασμένο από Shelter

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πού και πού τους ακούω να φωνάζουν μάλλον γιατί τσακώνονται, αλλά θα συμβεί σπάνια.

 

Το καλύτερο είναι ότι κάθε κανα μισάωρο, μερικές φορές πιο συχνά, ακούω κάποιον να τραβάει τρελή ροχάλα. Ακόμα και στις 3-4 το βράδυ να ξυπνήσω, παίζει να τον ακούσω.

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τωρινή πολυκατοικία μάνα ψέλνει συχνά τα ανήλικα για να τα νουθετήσει.

Έχω μάθει πλέον το ρεπερτόριο. Μόλις φτάσει στην φράση : Τι νομίζετε εγώ πάω για δουλειά γιατί μου αρέσει; Ξέρω, έχουμε ακόμα 2 ώρες μονόλογο. Επιλέγω βινύλιο '80ς , κάτι σε Manilla Road , Shock Paris και αναπολώ.

 

Στην προηγούμενη πολυκατοικία είχαμε εκκωφαντικό ερωτικό ρεπερτόριο σε ώρες μεταμεσονύκτιες που οι αντμίνς θα με κόψουν για τις περιγραφές. Ευτυχώς δεν συνέβαινε κάθε βράδυ. Μια φορά βγήκαμε οι μισοί στα μπαλκόνια του ακάλυπτου κοιτιόμασταν αι απορούσαμε. Μιλάμε για πολλά db. Υποθέτω, εξ' αιτίας τούτου δεν μου έκαναν ποτέ παρατήρηση   για τις φορές που μελετούσα με τον λαμπάτο και τα 2Χ12 σε εντάσεις χορταστικές για το δυαράκι. 

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μένω σε μικρή πολυκατοικία, στον δεύτερο όροφο με ένα ζευγάρι από κάτω, στην ηλικία μας (τα ισόγεια είναι καταστήματα). 

 

Γενικά είναι ήσυχοι απλά καμία φορά τσακώνονται (δεν φωνάζουν όμως). Μια φορά μου έστειλαν μήνυμα γιατί εκείνες τις μέρες έπαιζα τον Μάρσαλ (αν και ο γείτονας της απέναντι οικοδομής μου είπε να δυναμώσω 😁). Δεν ήταν ώρα κοινής ησυχίας (ποτέ δεν παίζω τέτοιες ώρες) αλλά σεβόμενος το γεγονός ότι ενοχλώ τους απάντησα να μου πουν ποιες ώρες βολεύει να παίζω και μου έστειλαν το "ωράριο" που τους βολεύει (δηλαδή που λείπουν από το σπίτι 😛) και όλα καλά.

 

Σε κανονική πολυκατοικία πάντως με πολλά διαμερίσματα δεν ξέρω αν θα ήθελα να μένω... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, John Goumis είπε

Εγώ μένω σε μικρή πολυκατοικία, στον δεύτερο όροφο με ένα ζευγάρι από κάτω, στην ηλικία μας (τα ισόγεια είναι καταστήματα). 

 

Γενικά είναι ήσυχοι απλά καμία φορά τσακώνονται (δεν φωνάζουν όμως). Μια φορά μου έστειλαν μήνυμα γιατί εκείνες τις μέρες έπαιζα τον Μάρσαλ (αν και ο γείτονας της απέναντι οικοδομής μου είπε να δυναμώσω 😁). Δεν ήταν ώρα κοινής ησυχίας (ποτέ δεν παίζω τέτοιες ώρες) αλλά σεβόμενος το γεγονός ότι ενοχλώ τους απάντησα να μου πουν ποιες ώρες βολεύει να παίζω και μου έστειλαν το "ωράριο" που τους βολεύει (δηλαδή που λείπουν από το σπίτι 😛) και όλα καλά.

 

Σε κανονική πολυκατοικία πάντως με πολλά διαμερίσματα δεν ξέρω αν θα ήθελα να μένω... 

Αυτό αν μπορει να γινει ειναι ισως η καλυτερη λύση.

 

Με όσους έχω συζητήσει που παίζουν χάλκινα πνευστά για αυτό το θέμα έκαναν αυτό όταν τους έπαιρνε. 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν απάντησα τίποτα στο poll γιατί είμαι αυτός που μένει από πάνω σας και κάνει φασαρία.

 

Πέρα από την πλάκα, στην πολυκατοικία μου, είμαι ο μόνος που κάνει λίγο θόρυβο λόγω ενισχυτή κιθάρας. Ποτέ όμως σε ώρες κοινής ησυχίας και πάντα σε συνεννόηση με τον από κάτω μου γείτονα ο οποίος ενοχλείται συγκεκριμένες ώρες. Σε κάθε περίπτωση, με την αυξημένη χρήση των Plugins πλέον, ενισχυτής στο σπίτι ανοίγει σπανιότατα.

  • Συμφωνώ 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν απάντησα στο poll διότι είμαι αυτός στον οποίο ανατέθηκε να χειριστεί αυτόν που ήταν από πάνω και έκανε φασαρία.

 

Ξεκίνησα με ήπια μέτρα, π.χ. άφησα μισό κιλό ωμό κυμά στο πάτωμα του ασανσέρ την ώρα που ξέρω ότι φεύγει να πάει στο γραφείο του και τον άκουσα να βγάζει μία μικρή κραυγή καθώς μπήκε στον κλωβό και απρόσεκτα πάτησε το απομεινάρι.

 

Μετά, πλησίασα τη σύζυγό του και την ρώτησα αν ξέρει κανέναν στην περιοχή που να πουλάει φτυάρια, χωρίς άλλες διευκρινίσεις.

 

Τελικά, μίλησα με τον πατέρα του - τον πλησίασα απαγγέλοντας στίχους από το Κοράκι του Πόε ενώ ταυτόχρονα έτρωγα ένα λουκουμά, αλλά ξαφνικά ούρλιαξα "Κυριάκοοοοοοο", συνεχίζοντας το περπάτημα.

 

Χρειάστηκε και να αναρτήσω αφίσες του Τσίπρα (πάντα στον καθρέπτη του ασανσέρ), τις οποίες έσκιζε αλλά τις αντικαθιστούσα, θέλοντας να δημιουργήσω την εντύπωση ότι είμαι γκαίη ΚΑΙ μου αρέσει ο Τσίπρας σαν άντρας.

 

Μετακόμισαν το προηγούμενο Σαβ/κο.

 

 

  • Like 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου