Προς το περιεχόμενο

Battlefield 2042 Soundtrack and Making of


cos_dr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι παράδοση για εμένα να ανοίγω θέμα για το soundtrack κάθε νέας κυκλοφορίας της σειράς του videogame Battlefield.

 

 Καθότι λάτρης των παιχνιδιών της σειράς και διότι πάντα ήταν προσεγμένα στο θέμα του ήχου με εξαιρετικά θέματα αλλά και effect για τα οποία έπεφτε πολλή δουλειά και μάλιστα με μεράκι στην παραγωγή.

 

 Δυστυχώς φέτος τα πράγματα είναι πολύ φτωχά έως απαράδεκτα, όσον αφορά το παιχνίδι. Πολλά προβλήματα, γκρίνιες, απογοήτευση, το παιχνίδι θεωρείται ΜΑΠΑ στην συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών και οι κριτικές είναι ΚΑΤΑΚΟΚΚΙΝΕΣ και ΝΤΡΟΠΙΑΣΤΙΚΕΣ από reviewers, site και απλούς χρήστες.

 Πραγματικά θέλουν ξύλο🤣 και δεν διαφαίνεται και άμεσα φως στο να λυθούν προβλήματα.  Πάντα υπήρχαν βέβαια προβλήματα όσον αφορά το gameplay και την απόδοση για ένα τόσο πολύπλοκο και απαιτητικό παιχνίδι, ιδιαίτερα από το 2011 και μετά αλλά αυτή τη φορά τους αξίζει να μιλήσω γι αυτούς όπως ο ΧΙΟΣ και χειρότερα και θα ήμουν και επιεικής🤣, αλλά σέβομαι τους κανόνες και τη δεοντολογία του forum

 

 Όσον αφορά το μουσικό κομμάτι, ενώ υπάρχει γενικά ΣΦΟΔΡΗ αντίδραση και γι αυτό, εγώ έχω διαφορετική άποψη.

 Από την πρώτη στιγμή που το άκουσα και μετά που το αναζήτησα για να το ακούσω εκτός gameplay μου άρεσε το concept και μου έδωσε την αίσθηση που αναφέρει και ο δημιουργός πως ταιριάζει σε αυτόν τον άγνωστο, μοντέρνο και ψυχρό κόσμο του 2042 ιδιαίτερα υπό πολεμικές συνθήκες. Το βιντεο του Making οf το είδα μεταγενέστερα και φέτος γενικά τα πράγματα ήταν φτωχά στην παρουσίαση. Στα παλιότερα BF υπήρχε εκτενής προσπάθεια και αναφορά με συμμετοχή ορχήστρας κλπ.

 

 Τέλος πάντων, το παραθέτω για όποιον ενδιαφέρεται για gaming soundtrack και soundtrack γενικώς.

 

 

 

 και ένα μικρό video "making of"

 

 

  • Like 3

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακράν το χειρότερο "making of" βίντεο που έχω δει ποτέ μου. Από την ποιότητα της εικόνας, οι χαζές αντιδράσεις, μέχρι και το thumbnail, όλα είναι κάκιστα.

 

Άκουσα λίγο το soundtrack, δε τρελάθηκα. Είμαι οκ με την ιδέα του να κάνεις κάτι unconventional, αλλά αυτοί το παράκαναν. Δε μπορώ να ακούσω για πάνω από 1 λεπτό το κάθε κομμάτι, είναι πολύ "κοφτερό" στα αυτιά μου. Επίσης παραείναι industrial. Λες και το καναν για atmospheric horror στο διάστημα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Μακράν το χειρότερο "making of" βίντεο που έχω δει ποτέ μου. Από την ποιότητα της εικόνας, οι χαζές αντιδράσεις, μέχρι και το thumbnail, όλα είναι κάκιστα.

 

Άκουσα λίγο το soundtrack, δε τρελάθηκα. Είμαι οκ με την ιδέα του να κάνεις κάτι unconventional, αλλά αυτοί το παράκαναν. Δε μπορώ να ακούσω για πάνω από 1 λεπτό το κάθε κομμάτι, είναι πολύ "κοφτερό" στα αυτιά μου. Επίσης παραείναι industrial. Λες και το καναν για atmospheric horror στο διάστημα...

Ιδιαίτερα άμα έκανες τον κόπο να το συγκρίνεις με τα προηγούμενα που τα είχα κάνει και post....................

 

 Από την άλλη επειδή μου αρέσουν αυτοί οι ήχοι μέσω sampling/stretching/pitching/filtering/morphing και η μίξη με analog synth και η επεξεργασία και τέτοια industrial sountrack και γενικά τα atmospheric, ambient, psychoacoustic  και επειδή με το περιβάλλον του παιχνιδιού έτσι όπως είναι διαμορφωμένο φέτος ταιριάζουν για εμένα, εμένα μου αρέσει. Απλά μου αρέσει, δεν κόβω και φλέβες βέβαια..

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου