Προς το περιεχόμενο

Μια καλή και πρωτότυπη 'πρώτη κιθάρα'


Abraxas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και έχει γίνει παράδοση να προτείνεται κάποια Στρατ ή Τέλε ή (το πολύ) μια απωανατολική Superstrat σαν πρώτη κιθάρα σε αρχάριο, είπα να πρωτοτυπήσω και να παρουσιάσω αυτήν:

 

 

Για κάποιον που θέλει κάτι λιγώτερο συνηθισμένο. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμπαθεστατη (αν και δυστυχως ο καγκουρας που παιζει στο βιντεο εχει ..ξεχασει το distortion ανοιχτο και δεν ακουω τον καθαρο ηχο της :twisted:

 

εξαιρετικα ενδιαφεροντα και τα specs της

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν βρήκα άλλο κλιπ...

 

Μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρουσα γιατί:

 

1) Είναι σχετικά πρωτότυπη. Επιτέλους μια έξυπνη κατασκευή που δεν αντιγράφει απλώς

2) Απλή και straight forward στα controls

3) Φαίνεται καλοφτιαγμένη (από κοντά, δυστυχώς δεν έπαιξα)

4) Είναι ελαφριά και βολική

5) Φαίνεται ότι δεν έχει μπράτσο/οδοντογλυφδα

 

Όλα αυτά την κάνουν πολύ θελκτική σε κάποιον που ξεκινάει πιστεύω, και όχι μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια πόσο πάει ? γιατί ένας που ξεκιναει μάλλον έχει και μικρό προυπολογσμό,μάλλον κάτω απο χιλιάρικο...

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια πόσο πάει ? γιατί ένας που ξεκιναει μάλλον έχει και μικρό προυπολογσμό' date='μάλλον κάτω απο χιλιάρικο...[/quote']

 

Όχι ρε Δημητρό, 400 ευρώ έχει η κιθάρα σε γνωστό δικτυακό μαγαζί. :wink:

 

Σίγουρα ακριβότερα από τις 'εισαγωγικές' Squier κλπ, ενώ μπορεί να μην έχει και τόσο καλή μεταπωλητική αξία. Αλλά αν θέλει να ξεφύγει κάποιος λίγο από το 'δίλλημα' Strat/Tele/Les Paul κλώνοι, είναι μια χαρά IMHO.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια πόσο πάει ? γιατί ένας που ξεκιναει μάλλον έχει και μικρό προυπολογσμό' date='μάλλον κάτω απο χιλιάρικο...[/quote']

 

ΣΤΑΝΤΑΡΤ.

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια πόσο πάει ? γιατί ένας που ξεκιναει μάλλον έχει και μικρό προυπολογσμό' date='μάλλον κάτω απο χιλιάρικο...[/quote']

 

Όχι ρε Δημητρό, 400 ευρώ έχει η κιθάρα σε γνωστό δικτυακό μαγαζί. :wink:

 

Σίγουρα ακριβότερα από τις 'εισαγωγικές' Squier κλπ, ενώ μπορεί να μην έχει και τόσο καλή μεταπωλητική αξία. Αλλά αν θέλει να ξεφύγει κάποιος λίγο από το 'δίλλημα' Strat/Tele/Les Paul κλώνοι, είναι μια χαρά IMHO.

 

.....γλυκούλα και ελκυστική τιμή....συγχωρέστε μου την επόμενη ερώτηση αλλά αφού την σκέφτηκα ας την κάνω....παίζει να είναι μούφα και το ηχητικό αποτέλεσμα να είναι μέσα απο κορυφαία μηχανήματα ?? ..δηλαδή αν μπεί καρφί σε μέσο και όχι τόπ ενισχυτή να πει κανείς... "ωχ...οχι γαμώτο μου " ???

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....γλυκούλα και ελκυστική τιμή....συγχωρέστε μου την επόμενη ερώτηση αλλά αφού την σκέφτηκα ας την κάνω....παίζει να είναι μούφα και το ηχητικό αποτέλεσμα να είναι μέσα απο κορυφαία μηχανήματα ?? ..δηλαδή αν μπεί καρφί σε μέσο και όχι τόπ ενισχυτή να πει κανείς... "ωχ...οχι γαμώτο μου " ???

 

Φυσικά και παίζει. Αν δεν δοκιμάσεις δε βγάζεις άκρη. Διαβάζεις και διάφορες γνώμες, πχ. εδώ:

 

http://reviews.harmony-central.com/reviews/Guitar/product/Yamaha/RGX-A2/10/1

 

χωρίς να επηρεάζεσαι ιδιαίτερα βέβαια, απλώς για να πάρεις μια αίσθηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου