Προς το περιεχόμενο

Τα λέμε, τα ξαναλέμε, αλλά να που υπάρχει δεδομένα για το copyright σε Ελλαδα!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρον το site. Θα το διαβάσω προσεκτικά με την πρώτη ευκαιρία.

[...]Και η συστημένη επιστολή, αναφέρετε ότι πιάνει...  ???

Γιατί να μην πιάνει; Το ζουμί είναι να μπορέσεις να αποδείξεις ότι είχες το "προϊόν" πρώτος, άρα μια σφραγισμένη συσκευασία με ημερομηνία από επίσημο φορέα (σφραγίδα ταχυδρομείου) δεν είναι και τελείως άχρηστη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθέτω από http://web.opi.gr/portal/page/portal/opi/info.html/faqs.html/faq03.html

 

Βάσει τόσο του εθνικού (άρθρο 6 παρ.2 Ν.2121/1993) όσο και του διεθνούς δικαίου (άρθρο 5 παρ.2 Διεθνούς Σύμβασης της Βέρνης)

 

(...........)

 

Η δεύτερη τακτική που ακολουθείται είναι η αποστολή συστημένης επιστολής με αποστολέα και παραλήπτη τον ίδιο το δημιουργό (ή και παραλήπτη τρίτο), φύλαξη της απόδειξης και διατήρηση της συγκεκριμένης επιστολής, στην οποία θα περιλαμβάνεται το έργο, κλειστής μέχρι -και εφόσον βέβαια- προκύψει κάποια διαφορά αναφορικά με το συγκεκριμένο έργο, όποτε και η εν λόγω επιστολή θα ανοιχθεί ενώπιον του δικαστηρίου από δικαστή, ο οποίος θα βεβαιώσει και το περιεχόμενό της.

 

Σε συζήτηση που είχα πρόσφατα με έναν αρκετά γνωστό μουσικό, ο οποιός έχει επίγνωση του αντικειμένου, μου είπε ότι η τακτική του να στέλνεις συστημένη την δουλειά σου στον εαυτό σου, μπορεί να αποτελέσει αποδεικτικό στοιχείο σε περίπτωση δίκης περί προσβολής των πνευματικών δικαιωμάτων.

 

Πριν από λίγες μέρες διάβασα στο forum του noiz, το αντίθετο αλλά και με άλλα άτομα κατα καιρούς να αμφισβητούν την συγκεκριμένη τακτική.

 

Το συγκεκριμένο Link, αν όντως ισχύει και στην πράξη (σε μια αίθουσα δικαστηρίου δηλαδή), δικαιώνει την πρώτη άποψη. Ο μόνος τρόπος να μάθουμε, είναι ίσως κάποιος που χρειάστηκε να υπερασπιστεί τον εαυτό του σε ανάλογη υπόθεση και κατέθεσε σαν αποδεικτικό στοιχείο έναν κλειστό φάκελο. (χλωμό να υπάρχει στο forum  :D)

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Πριν από λίγες μέρες διάβασα στο forum του noiz, το αντίθετο αλλά και με άλλα άτομα κατα καιρούς να αμφισβητούν την συγκεκριμένη τακτική.

Διάβασες και απλά συγκράτησες την άποψη που σου έκανε. Διότι η περίπτωση με την επιστολή αναφέρεται επανειλημένα, είναι δε και η προσωπική μου άποψη και εμπειρία που αναφέρεται σε περισσότερα του ενός σχετικού thread.  ;)

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασες και απλά συγκράτησες την άποψη που σου έκανε. Διότι η περίπτωση με την επιστολή αναφέρεται επανειλημένα, είναι δε και η προσωπική μου άποψη και εμπειρία που αναφέρεται σε περισσότερα του ενός σχετικού thread.  ;)

 

Ναι δεν εννοώ ότι έιναι επίσημη γραμμή του forum, απλά κάπου το διάβασα μέσα στις πολλές απαντήσεις και κανείς δεν το διέψευσε με συγκεκριμένα έμπρακτα παραδείγματα ;)

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Βασικά, δικηγόρος μου είχε πει ότι δεν ισχύει η συστατική επιστολή στον εαυτό σου γιατί δεν υφίσταται σαν "έννοια" και σαν "πράξη" στο δικαστήριο να ανοίγεις επιστολές... Ξέρω κι εγω...

 

Γενικα, όπως έχω ξαναπεί, εγώ είμαι ήσυχος γιατι με προστατεύουν οι πελάτες μου και το πανεπιστήμιό μου... ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μόνος τρόπος να μάθουμε, είναι ίσως κάποιος που χρειάστηκε να υπερασπιστεί τον εαυτό του σε ανάλογη υπόθεση και κατέθεσε σαν αποδεικτικό στοιχείο έναν κλειστό φάκελο. (χλωμό να υπάρχει στο forum  :D)

 

Εχω την εντύπωση οτι πρεπει να βρεθει ενας δικηγόρος που να κατέχει το θέμα. Στην ελλάδα το ζήτημα ειναι αρκετα φλου και μονο με αναδρομή σε προηγούμενες δικαστικές υποθέσεις θα βγάλει κανεις άκρη για το τι θα συμβεί στο έργο του εαν κάποιος τρίτος αποφασίσει να το εκμεταλευτεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου