Προς το περιεχόμενο

Οι γείτονες που μένουν από πάνω σας, κάνουν φασαρία;


Οι γείτονες που μένουν από πάνω σας, κάνουν φασαρία;  

11 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Κάνουν φασαρία αυτοί που μένουν από πάνω σας;

    • Ναι αλλά είναι ανεκτή ακόμα και σε ώρες κοινής ησυχίας - γενικά προσπαθούν να μην ενοχλούν
      1
    • Ναι αλλά είναι ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΗ ακόμα και σε ώρες κοινής ησυχίας - δεν νοιάζονται καθόλου αν θα ενοχλήσουν
      5
    • Ναι αλλά μόνο σε ώρες μη κοινής ησυχίας
      0
    • Κάνουν ελάχιστη φασαρία όλο το 24ωρο
      5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μένω σε μια μικρή πολυκατοικία. Οι περισσότεροι είναι μεγάλης ηλικίας. Προσπαθώ να μη τους ενοχλώ. Προσέχω όταν παίζω κιθάρα, μετά τις 9 το βράδυ να μην ακούγομαι ιδιαίτερα.

 

Δυστυχώς από πάνω μου το ζευγάρι των ηλικιωμένων συχνά-πυκνά έχει τα εγγόνια από 2 γιους. Σκέτη «κόλαση». Τρέχουν, πηδάνε, πετάνε αντικείμενα (παιχνίδια, κέρματα). Πέρυσι ένα βράδυ ακουγόταν νον στοπ ένα τρενάκι. Δεν άντεξα και τους επισκέφτηκα. Η κυρία μου είπε ότι ο εγγονός της είχε πετάξει το τρενάκι κάτω από τον καναπέ και η ίδια δεν μπορούσε να το μαζέψει. Ζήτησα το κοντάρι της σκούπας, έπεσα στο πάτωμα, το κοπάνησα με το κοντάρι και σταμάτησε να λειτουργεί. 

Πριν λίγο καιρό γύρω στις 4 μ.μ., πάλι φασαρία. Καθότι κομμάτια από τη δουλειά, ανέβηκα πάνω με τις πυτζάμες. Τους παρακάλεσα να μου δώσουν τη δυνατότητα να ξεκουράζομαι 30 λεπτά. «Έχεις δίκιο, αλλά είναι παιδιά, και δεν καταλαβαίνουν». Προς ενημέρωσή σας, 50 μέτρα πιο κάτω υπάρχει πάρκο με παιδική χαρά. 

Αυτή την εβδομάδα, πάλι τα ίδια. Οπότε παρήγγειλα από το ίντερνετ ακριβές ωτοασπίδες και τώρα κάπως μπορώ να ηρεμήσω.

 

Το θεωρώ απαράδεκτο να μη σέβονται οι άλλοι τις ώρες κοινής ησυχίας. Το καλοκαίρι ένα βράδυ και μάλιστα Σάββατο, έπαιζα μπλουζ με τη μπαλκονόπορτα λίγο ανοιχτή, ήταν 10, και ο γείτονας από τη διπλανή οικοδομή, με διαολόστειλε. Οπότε σταμάτησα κατευθείαν.

  • Λυπάμαι 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένω Κυψέλη τα τελευταία 30 χρόνια.

 

Ιδιόκτητο διαμέρισμα (της γυναίκας) στον 4ο.  Στον 5ο επίσης ιδιόκτητο οροφοδιαμέρισμα. Πολυκατοικία του '70. Πονεμένη ιστορία και πέρα από αυτό καταφύγιο προβληματικών ζώων, γατιών και σκυλιών. Αρκετών (5-6). Γαυγίσματα μέχρι της 1 το βράδυ και από τις 5:30 πρωί.

Τώρα που σας γράφω πανικός. Γαυγίσματα και τρεχαλητά.

Και κάθε βράδυ σύρσιμο μεταλλικών επίπλων στην βεράντα. Δεν ξέρω γιατί.

 

Σώθηκα με ωτοασπίδες.

 

Καλοκαίρι με ανοιχτές μπαλκονόπορτες φασαρία και από κάτω από τον πεζόδρομο. Ωτοασπίδες πάλι.

 

Εμφανίζεται πέρσι το καλοκαίρι νεαρός ενοικιαστής για την γκαρσονιέρα δίπλα μου.

 

Ξεκινάει η μετακόμιση του με πάρτυ μέχρι τις 3-4 το πρωί. Δε λέω τίποτα. 

 

Μιλούσε όλη μέρα στο τηλέφωνο μέχρι τις 1-2 το βράδυ με γαιδουροφωνάρα. Δε λέω τίποτα. 

 

Παίζω κιθάρα χαλαρά σε ενισχυτή 5w στο 5 ώρα 11 το πρωί Σάββατο. Μου χτυπάει την πόρτα.

 

- Γειά σας, είμαι ο καινούργιος νοικάρης δίπλα.

- Καλώς όρισες, του λέω.

- Είμαι μεταπτυχιακός φοιτητής της Νομικής, μου λέει.

- Μπράβο, του λέω.

- Αυτό με την κιθάρα μου λέει, θα συνεχιστεί?

- Θα συνεχιστεί, του λέω, αλλά πάντα σε ώρες που δεν είναι κοινής ησυχίας. Σε αντίθεσή με εσένα που όλη μέρα μιλάς στο τηλέφωνο με την αγριοφωνάρα σου.

 

Έφυγε τσαντισμένος και συνέχισε το χαβά του. Το βράδυ σταμάτησε τη φασαρία στις 3.

 

Το πρωί στις 7 ακριβώς, πριν φύγω για το πεδίο του Άρεως για τον πρωινο μου περίπατο,  βάζω ραδιόφωνο Θέατρο της Δευτέρας στην ΕΡΤ και την κάνω. 

Γυρνάω, ετοιμάζομαι για δουλειά και αφήνω στο ράδιο Blackman και κυρίεεςς μουυυ.

 

Το απόγευμα που γύρισα παίρνω ενισχυτη και κιθάρα και πάω στην κρεβατοκαμαρα που ειναι μεσοτοιχία και παίζω καμμιά ώρα πεντατονικές. Τίποτα άλλο. Και όχι και ιδιαίτερα καλά.

 

Την επόμενη εβδομάδα τον βλέπω στο ασανσέρ με μια βαλίτσα κι ένα σακβουαγιάζ.

 

Καλό ταξίδι του είπα αλλά δεν μου απάντησε 😀. Και δεν τον ξαναείδα. Κλαψ. Κι έχει χάσει την βελτίωση μου στις πεντατονικές.

 

 

 

 

 

  • Like 2
  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ όταν έμενα σε πολυκατοικία , είχα μια φορά εναν φοιτητή από πάνω που δεν με άφηνε να κοιμηθώ.

Όλο φωνές -γέλια -κρότους κλπ μέχρι τα ξημερώματα.

Πήγα μια φορά ευγενικά......τίποτα.

Πήγα μια δεύτερη φορα ευγενικά τίποτα.

Ουτε και την τρίτη που πήγα ....έγινε τίποτα.

Την τέταρτη φώναξα την αστυνομία.

Όχι για να κάνει κάτι  σε αυτόν , αλλά για να αποτρέψει εμένα η παρουσία της να του κάνω ......κάτι κακό. 😁

 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Χάρης Ο είπε

Η αστυνομία έκανε τίποτα τελικα;

Τα κλασσικά,....συστάσεις...σε αυτούς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, LK είπε

Τα κλασσικά,....συστάσεις...σε αυτούς.

 

Εγώ θυμαμαι ενα περιστατικό που σου έφεραν την αστυνομία εσένα 😂

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Shelter είπε

Εγώ θυμαμαι ενα περιστατικό που σου έφεραν την αστυνομία εσένα 😂

Ναι...αλλά δεν είχα κάνει τίποτα τότε. 

Όμως...όμως,  κάποτε είχα γειτόνισσα (μεσοτοιχια) μια εισαγγελέα .

Έπαιζα κιθάρα (μάλιστα κλίμακες όλη την ώρα...πάνω κάτω-ανακάλυπτα το modal παίξιμο 😁) και καθε απόγευμα (εκτός απο το πρωινό ματς που δίναμε) ειχαμε και εσπερινό. 

Σταμάτα αυτή,  μπριτς εγώ. 

Σε μια φάση γυρνάει και μου λέει:"Δεν είναι μόνο οτι παίζεις....παίζεις και ΜΟΝΟΤΟΝΑ!!!!!.

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, LK είπε

Ναι...αλλά δεν είχα κάνει τίποτα τότε. 

Όμως...όμως,  κάποτε είχα γειτόνισσα (μεσοτοιχια) μια εισαγγελέα .

Έπαιζα κιθάρα (μάλιστα κλίμακες όλη την ώρα...πάνω κάτω-ανακάλυπτα το modal παίξιμο 😁) και καθε απόγευμα (εκτός απο το πρωινό ματς που δίναμε) ειχαμε και εσπερινό. 

Σταμάτα αυτή,  μπριτς εγώ. 

Σε μια φάση γυρνάει και μου λέει:"Δεν είναι μόνο οτι παίζεις....παίζεις και ΜΟΝΟΤΟΝΑ!!!!!.

Όπως έγραψα και στο άλλο θέμα, έπιασα το διαμέρισμα μου απο την πολύ αρχή. Πριν καν γινουν σχέδια. Συνεπώς ήμουν ο πρώτος που μπήκε μέσα στην πολυκατοικία. Για περίπου 1 χρόνο ήταν ιδανικά. Έκανα ότι μου ερχόταν χωρίς συνέπειες. Μετά σιγά σιγά άρχισε να αραιοκατοικείται μέχρι που απέκτησα κατοίκους στο απο κάτω διαμέρισμα κάτι ηλικιωμένους. Εγώ δεν ειχα ακόμη συνειδητοποιήσει τη διάδοση του θορύβου και εκτός απο ότι έπαιζα (μιλάμε τώρα ότι έπαιζα με fuzz) έβαζα στο στερεοφωνικο σχετικά δυνατά συνηθισμένος απο την προηγούμενη κατάσταση.

 

Μια μέρα μπήκα στο ασανσέρ και βρήκα κολλημένο ένα διάλογο σε χαρτάκια μέσα στην καμπίνα. Ενα χαρτάκι που έγραφε "Αγαπητέ συγκάτοικε, το παιξιμο σας ειναι συμπαθητικο, αλλά λιαν ενοχλητικό καθώς συμβαινει καθημερινά. Παρακαλουμε σεβαστειτε τους υπολοιπους. Λυπαμαι αλλά αυτή είναι η αλήθεια". Μετά δεύτερο χαρτι απο κάτω "Υπογραφη?" και απο κάτω τρίτο χαρτί "Ούτε εσεις υπογράψατε τη μουσική".

 

Αφού έπιασα όλους τους άλλους και βεβαιώθηκα ποιος ήταν ο OP του ασανσερ και ότι κανένας άλλος δεν είχε πρόβλημα, συνέχισα έχοντας απλά αυστηρό break στις ώρες κοινης ησυχίας.

Επεξεργασμένο από Shelter
  • Χαχα 1

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνουμε όλοι πολύ φασαρία και δεν βρίσκω τίποτα ενοχλητικό σε αυτό. Δεν λέω τίποτα δεν  μου λένε τίποτα.Μονο πρόβλημα όταν χτίζεται καμιά πολυκατοικία ή αν βαζουν τρυπανια κομπρεσέρ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
Στις 14/3/2024 στις 10:37 ΠΜ, Miltos23 είπε

Γεια σας αγαπητοί,

 

Έχω ένα debate με έναν φίλο για τους γείτονες που μένουν από πάνω μας.

Εκείνος υποστηρίζει ότι γενικά οι άνθρωποι σέβονται τους άλλους και προσέχουν να μην κάνουν φασαρία.

Στον αντίποδα πιστεύω ότι γενικά οι άνθρωποι ΔΕΝ σέβονται τους άλλους και ΔΕΝ νοιάζονται αν θα ενοχλήσουν τους άλλους και κάνουν φασαρία ακόμα και σε ώρες κοινής ησυχίας.

 

Έτσι λοιπόν αποφάσισα να ανοίξω αυτό το poll για να έχω ένα μεγαλύτερο δείγμα έρευνας.

 

Tην επόμενη φορά που θα συζητήσεις με κάποιον για το θέμα, ρώτα τον απλά αν ξέρει πότε είναι οι ώρες κοινής ησυχίας...

Οι περισσότεροι δεν έχουν ιδέα.

 

Όσο ζούσα στην Ελλάδα, η φάση με τους νέους γείτονες ήταν απλά να έχεις τύχη ώστε να μην είναι κανένας τους τελείως "κάνω ότι γουστάρω, ότι ώρα μου γουστάρει".

Αυτό που με βοήθησε εμένα πολύ με την κιθάρα, ήταν ότι μετά από ένα σημείο που χτίστηκε εμπιστοσύνη,ήξερα πότε λείπουν κάποιοι συγκεκριμένοι και τι δωμάτιο έχω πίσω από κάθε τοίχο.

Οπότε προσαρμοζόμουν ανάλογα.

 

Στο εξωτερικό, είδα ότι η πειθαρχία στους κανόνες,είναι ότι καλύτερο.

Στην Ελβετία δε, το συμβόλαιο του σπιτιού μου είναι 28 σελίδες και προβλέπονται τα πάντα όλα.

Έναν Έλληνα θα τον ξενίσει στην αρχή, αλλά αν δεν είναι κανένας άνιωθος που βάζει πλυντήριο μετά μεσάνυχτα, θα δει ότι μια χαρά είναι οι κανόνες καλής γειτονίας.

 

Επεξεργασμένο από Kanimothrios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου