Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με στερεοφωνία monitors


funky_z

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

για ακόμα μια φορα χρειάζομαι τα φώτα σας!!Πρόσφατα αγόρασα τα studio monitors της KRK Rockit 5 G2 και με μεγάλη μου χαρά πήγα να τα συνδέσω!Αγόρασα λοιπόν και 2 καλώδια με άκρα από XLR(balanced) σε πολυφωνικό καρφί ώστε να λειτουργούν πολυφωνικά!Τα καλώδια από τα ηχεία καταλήγουν στην on board κάρτα ήχου του Η/Υ μου(Realtek High Definition)...Το πρόβλημα είναι ότι από τα ηχεία ΔΕΝ ακούω στερεοφωνικά!!!!Έχω την εντύπωση ότι ακούω και από τα 2 ηχεία τα ίδια μισα κανάλια με αποτέλεσμα σε άλλα τραγούδια να μην ακούω τη φωνή, σε άλλα να μην ακούω κιθάρες κτλ.

Σας παρακαλώ αν κάποιος ξέρει τι πρέπει να κάνω ας βοηθήσει!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

ΥΓ:Αν πρέπει να δώσω και άλλες πληροφορίες ενημερώστε με... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ποιες εξόδους της on-board δουλεύεις?

Έχεις βάλει μήπως αντάπτορα στο stereo out?

Δεν ανεβάζεις καμία φωτογραφία από καλώδια και τη σύνδεση να καταλάβουμε τι παίζει.

Επίσης στο control panel της κάρτας ήχου πρέπει να έχει pan, έχεις ορίσει Left & Right?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θεωρήσουμε ότι ο πύργος της φωτο ειναι ο δικός μου, οι 6 σημαδεμένες υποδοχές είναι της κάρτας ήχου. Στο σχήμα δίπλα έχω γράψει και τι αναγράφει κάθε μία! Στη μαρκαρισμένη υποδοχή συνδέω το καλώδιο που ξεκινάει από το ένα ηχείο, αφού έχω βάλει έναν αντάπτορα για να μετατρέψω το μεγάλο καρφί σε μικρο! Το άλλο καλώδιο δεν το συνδέω σε καμία από τις υπόλοιπες υποδοχές γιατί δεν ακούω τίποτα από αυτές! Το συνδέω σε μία από τις υποδοχές που βρίσκονται στο μπροστινό του Η/Υ και απο το panel της κάρτας ρυθμίζεις τι είσοδο ή έξοδο θες να το κάνεις!Έχω επιλέξει η μπροστινή είσοδος να είναι front speaker και αυτή γιατί στις άλλες περιπτώσεις πάλι δν άκουγα τίποτα!

Το panel της κάρτας το έχω ανεάσει σε φωτο.

Ευχαριστώ!

realtek.thumb.png.c18c0eb71d13865b7003b36a933ff25c.png

DSC01159.thumb.JPG.b5fcacd8a3c4b92a5fdecd17b605ab53.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζεσαι κάτι τέτοιο...

 

images?q=tbn:ANd9GcQ94QUMMeqcOr-tJKnVkx3Iwg642kEE5ZxhoPjrIVgQ5uaagsGNXHLSNkAO

 

... αν και αυτό που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χρειάζεσαι είναι μια κάρτα ήχου της προκοπής, να δεις την υγειά σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χρειάζεσαι είναι μια κάρτα ήχου της προκοπής, να δεις την υγειά σου!

 

Ε μα ναι... Monitors στην onboard; Λάθος...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Επειδή δεν τα πολυγνωρίζω αυτά. Να κάνω μία χαζή ερώτηση.

Όπως λες:

Αγόρασα λοιπόν και 2 καλώδια με άκρα από XLR(balanced) σε πολυφωνικό καρφί ώστε να λειτουργούν πολυφωνικά!

Με πολυφωνικό καρφί λειτουργούν πολυφωνικά... (κι έλεγα γιατί το Fantom μου παίζει μονοφωνικά, τα βύσματα είναι...)

Ερωτήσεις.

α) Δηλαδή το καρφί είναι stereo ή mono ?

β) Το καρφί είναι μεγάλο ή μικρό ?

 

Τα καλώδια από τα ηχεία καταλήγουν στην on board κάρτα ήχου του Η/Υ μου(Realtek High Definition)...Το πρόβλημα είναι ότι από τα ηχεία ΔΕΝ ακούω στερεοφωνικά!!!!

Έτσι όπως το λες, τα καρφιά είναι μικρά και όχι μεγάλα. Αφού δεν αναφέρεις πουθενά μετατροπέα.

Ερώτηση.

γ) Τα καλώδια τα πήρες ήταν έτοιμα ή σου τα έφτιαξε κάποιος ?

 

Έχω την εντύπωση ότι ακούω και από τα 2 ηχεία τα ίδια μισα κανάλια με αποτέλεσμα σε άλλα τραγούδια να μην ακούω τη φωνή, σε άλλα να μην ακούω κιθάρες κτλ.

Μάλλον κάτι παίζει με τα καλώδια - βύσματα και "μπερδεύει" το σήμα.

 

Παρατήρηση.

Τα καλώδια που πήρες καθώς καί τα βύσματα είναι balanced. Η είσοδος της κάρτας ΔΕΝ είναι balanced.

 


Αυτό που φαντάζομαι χωρίς να πολυγνωρίζω από αυτά.

Στέλνεις ένα stereo σήμα από την κάρτα σου σε ένα καλώδιο γιά χρήση balanced και όχι stereo.

Τι θέλω να πω.

Το σήμα φεύγει από την κάρτα stereo αλλά η είσοδος του μεγαφώνου το λαμβάνει ως balanced. Οπότε, εσωτεριικά το μεγάφωνο "διαβάζει" το L channel ως -1, το R channel ως +1 και την γείωση (GND) κανονικά ως γείωση (GND).

Εσωτερικά τα ενισχύει με την διαφορική μέθοδο (ενίσχυση) του balanced και γι'αυτό ακούς αυτό που ακούς.


Λύση.

Θα πρέπει να κάνεις διαχωρισμό του stereo σήματος από την κάρτα σου, στα καλώδια που πάνε στα ηχεία αν τα ηχεία σου δεν έχουν άλλη είσοδο εκτός από balanced.

Εάν τα ηχεία σου έχουν καί άλλη είσοδο εκτός από balanced, τότε από μικρό stereo καρφί που θα ξεκινάει από την έξοδο της κάρτας σου, πας στα ανάλογα βύσματα εισόδου των ηχείων σου.

 

EDIT

Με το βύσμα που σου παρέθεσε πιό πάνω ο manosx μπορείς να λύσεις το πρόβλημά σου, με τα ανάλογα καλώδια - βύσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι παιδιά ξέρω οτι πολυ καλύτερα θα ήταν με μια εξωτερική κάρτα ήχου αλλα προσ το παρόν τι να κάνω?Ρωτάω μηπώς υπάρχει κάποια λύση..!Οσο για τα RCA καλώδια εχει τέτοια έφοδο το ηχείο αλλα ειναι unbalanced που νομιζω οτι σημαινει μονοφωνικό!!Κάνω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου