Προς το περιεχόμενο

2x Win10 σε διαφορετικούς δίσκους στο ίδιο PC


Yannis Methenitis
Η απάντηση από τον Yannis Methenitis,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, LK είπε

Ξέρω και γω...δεν μου χει συμβεί.

 

 

Ούτε εμένα μου έχει συμβεί είναι αλήθεια.

Από την μια σκέφτομαι ότι οι άδειες είναι ανά μηχάνημα (μητρική δηλαδή) και όχι ανά δίσκο, από την άλλη ότι αφού είναι άλλος ο σκληρός ίσως υπάρχει διαφορετικό verification εγκατάστασης.

Πάντως σε xp και 7άρια δεν είχα τέτοιο θέμα, δεν ξέρω τι παίζει στα 10άρια.

 

Όπως και να έχει, αφού ο Γιάννης πήρε καινούριο key, δεν θα έχει θέμα.

 

Αλλά πρώτα να περάσει το νέο κλειδί και μετά να εγκαταστήσει προγράμματα.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
9 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

 

Πάντως σε xp και 7άρια δεν είχα τέτοιο θέμα, δεν ξέρω τι παίζει στα 10άρια.

 

 

Αυτό μας έλειπε.....σιγα μην ειχαμε τετοιο θεμα και με τα 98 .😆

Το μια άδεια / ενας υπολογιστης....και online verification είναι χαζομάρες από τα 10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Παίδες μια χαρά δουλεύουν και οι δύο.

Με παραξένεψε το εξής:

  1. οτι χάλασε η εγκατάσταση του EzDrummer που ήταν ενα και μοναδικό πρόγραμμα εγκατεστημένο με όλα τα απαραίτητα που υποδηλώνει πως κατι τρέχει με το λειτουργικό ή το ίδιο το EzDrummer αφου μιλάμε για καθαρά Windows και legit πρόγραμμα.
  2. το ότι στο προφίλ μου της Microsoft ο υπολογιστής αυτός έχει το όνομα του νέου δίσκου αν και άλλαξα στα settings το key που φαίνεται δεν έλαβε υπ'όψη.

Θα το ψάξω το Σ/Κ και θα δράσω ανάλογα. Ισως τα αφήσω και ως έχουν. Βλέπουμε.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

 

Με παραξένεψε το εξής:

  1. οτι χάλασε η εγκατάσταση του EzDrummer που ήταν ενα και μοναδικό πρόγραμμα εγκατεστημένο με όλα τα απαραίτητα που υποδηλώνει πως κατι τρέχει με το λειτουργικό ή το ίδιο το EzDrummer αφου μιλάμε για καθαρά Windows και legit πρόγραμμα.

 

Αν άλλαξες το κλειδί των windows μετά την εγκατάσταση του EzDrummer, μου φαίνεται λογικό, γιατί είναι σαν να είχες εγκαταστήσει το EzDrummer σε άλλα windows (αυτά με το παλιό κλειδί).

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
  • Administrator
  • Λύση

Για να καταγράψω το αποτέλεσμα, όλα έβαιναν καλώς για κανα μήνα καθως το παρακολουθούσα πως θα πάει πριν αρχίσω να στήνω προγράμματα. Κάποιες φορές κατα την έναρξη των Windows  μου ζητούσαν να κάνω scan στον σκληρό. Περίεργα πράγματα.

 

Εγκατέστησα αργότερα Cubase 10.5, Waves plugins και EZ drummer και χάρηκα που δούλεψαν απροβλημάτιστα.

Έκανα κατι ελαφρές δουλίτσες αλλά σημαντικές.

 

Πριν 4 μέρες πάω να ανοίξω το λειτουργικό με τα μουσικά και να μια ΜΠΛΕ οθόνη...

Και μπαίνω στη διαδικασία να λύσω το πρόβλημα ψάχνοντας και ακολουθώντας οδηγίες απο ειδικούς και καμένους. How to Fix Windows 10 Error 0xc000021a. Καλός και σωστός ο κύριος παρακάτω.

 

 

Χαμένος χρόνος παιδιά. Δεν διορθώθηκε καθόλου. Πάω για format.

Δεν ξέρω αν τυχαία τα 'φτυσε ο SSD ή τα Win10 δεν τα πάνε καλά μεταξύ τους όταν συνυπάρχουν εγκατεστημένα σε 2 διαφορετικούς δίσκους, αλλά βαρέθηκα.

Συζητώντας και μ' ένα παλιό μέλος καταλήξαμε πως δεν υπάρχει κανενας απολύτως λόγος να μην συνυπάρχουν τα μουσικά με τα καθημερινά προγράμματα σε ένα λειτουργικό μιας και όλα είναι στο δίκτυο έτσι κι αλλιώς.

Η μόνη μου εμμονή απο παλιά είναι/ήταν το ότι όσο φορτώνει το registry των Windows γίνονται πιο αργά αλλά με διαβεβαίωσε ο φίλος πως αυτό είναι πια old news και δεν ισχύει πλέον.

 

Οπότε πάπαλα το πείραμα για μένα με τα διπλά Windows. Φαίνεται πως δεν είναι στημένα για τέτοια εφαρμογή ενώ θα έπρεπε κατα τη γνώμη μου. Να μπορώ να επιλέγω στην εκκίνηση ανεξάρτητα και διαφορετικά.

 

Τωρα μου μένει να ασχοληθώ με τις άδειες Waves και Steinberg και τη μεταφορά τους πάλι. Άλλη δουλειά δεν είχαμε... Το κακό είναι πως πρέπει να θυμάσαι και να παρακολουθείς την ορολογία που χρησιμοποιεί κάθε εταιρία και τις αλλαγες που γίνονται εν τω μεταξύ.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Yannis Methenitis είπε

Δεν ξέρω αν τυχαία τα 'φτυσε ο SSD ή τα Win10 δεν τα πάνε καλά μεταξύ τους όταν συνυπάρχουν εγκατεστημένα σε 2 διαφορετικούς δίσκους, αλλά βαρέθηκα.

 

 

Σε λίγο καιρό θα το δοκιμάσω κι εγώ και θα σου πω.

Γι' αυτό σου έλεγα "έρχονται και σε μας".

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Πας γυρεύοντας να χάσεις χρόνο. 

Αν θα επέμενα σε κάτι για όταν το τολμήσεις, είναι να κάνεις εγκατάσταση όταν υπάρχει ο δίσκος μόνος του στο κουτί. Μετα αφαίρεσε τον και εγκατέστησε στον δεύτερο. Ετσι ΙΣΩΣ δεν θα αναγνωρίσει ο ένας τον άλλον.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

 

Αν θα επέμενα σε κάτι για όταν το τολμήσεις, είναι να κάνεις εγκατάσταση όταν υπάρχει ο δίσκος μόνος του στο κουτί. Μετα αφαίρεσε τον και εγκατέστησε στον δεύτερο. Ετσι ΙΣΩΣ δεν θα αναγνωρίσει ο ένας τον άλλον.

 

Αυτός που έχει θα έχει ήδη τα windows είναι nvme, οπότε θα πρέπει να τον απενεργοποιήσω μέσα από το bios, δεν θα τον βγάλω.

Ο 2ος θα είναι ssd.

Δεν ξέρω αν θέλω να μην γνωρίζει ο ένας την ύπαρξη του άλλου (βαριέμαι κάθε φορά να επιλέγω boot menu στην εκκίνηση), θα δω στην πορεία.

 

Φρέσκα θα είναι όλα, trial and error θα είναι.

 

Για ότι κάνω πάντως θα ενημερώσω εδώ.

 

Αλλά διαβάζω ήδη για τα των σύγχρονων υπολογιστών, και μου φαίνονται κινέζικα γμτ.

Πρέπει να τα ξαναμάθω όλα απ' την αρχή, και μου φαίνεται κάπως ...

Και 10άρια υποχρεωτικά (ή πιο πρόσφατα).

Τα νέα πισιά δεν υποστηρίζουν παλαιότερα λειτουργικά.

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω με την δική σου περίπτωση, είναι γιατί δημιουργήθηκε πρόβλημα.

Από όσα έχω διαβάσει ως τώρα, μια χαρά λειτουργούν 2 εγκαταστάσεις στο ίδιο πισί, και με dual boot (να γνωρίζει δηλαδή η μια την ύπαρξη της άλλης).

Τι πήγε λάθος δηλαδή?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου