Προς το περιεχόμενο

tonelab SE προσομοιωση ακουστικής


kostdouk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες καλημέρα.

Μπορείτε να βοηθήσετε? θέλω να πετύχω όσο το δυνατόν πιο πειστικά γίνεται με την tonelab SE ήχο ακουστικής.

Να πώ ότι έχω 2 κιθάρες, gibson les paul και fender strat, η οποία και ενδείκνυτε από το manual σε συνδιασμό με τον black 2x12.

Τώρα γιατί αυτό το ερώτημα. Με την gibson δεν θα έλεγα ότι ο ήχος που πέρνω είναι ακουστικής, με την fender και στον neck μαγνήτη(manual)ενώ έιναι πολύ κοντά στον ήχο ακουστικής, ακουγεται σαν να ταστάρει(τζιτζίρισμα) η κιθάρα απο έντονα έως ήπια ανάλογα τις ρυθμίσεις,οπότε δεν έχω καταφέρει να πάρω έναν απόλυτα καθαρό ήχο. έπαιξα λίγο και με το presence και το NR και είδα ότι παίζουν κι αυτά το ρόλο τους βεβαίως.

άν μπορείτε να δώσετε κάποιες συμβουλές ή και λεπτομερείς ρυθμίσεις θα ήταν καλά

ή και κάποιο έτοιμο patch(έχω το software).

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, αφού τα έχωσες για strat και les paul, δεν χώνεις και για καμιά ακουστική; Ότι και να κάνεις δεν θα πλησιάσεις αρκετά.

 

 

Πάντως αν είχε piezo η κιθάρα, θα ήταν καλύτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι και να κάνεις δεν θα πλησιάσεις αρκετά.

Απολύτως σωστό

 

 

Πάντως αν είχε piezo η κιθάρα, θα ήταν καλύτερα.

Μόνο που θα ήθελε άλλο ενισχυτή ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες καλημέρα.

Μπορείτε να βοηθήσετε? θέλω να πετύχω όσο το δυνατόν πιο πειστικά γίνεται με την tonelab SE ήχο ακουστικής.

Να πώ ότι έχω 2 κιθάρες, gibson les paul και fender strat, η οποία και ενδείκνυτε από το manual σε συνδιασμό με τον black 2x12.

Τώρα γιατί αυτό το ερώτημα. Με την gibson δεν θα έλεγα ότι ο ήχος που πέρνω είναι ακουστικής, με την fender και στον neck μαγνήτη(manual)ενώ έιναι πολύ κοντά στον ήχο ακουστικής, ακουγεται σαν να ταστάρει(τζιτζίρισμα) η κιθάρα απο έντονα έως ήπια ανάλογα τις ρυθμίσεις,οπότε δεν έχω καταφέρει να πάρω έναν απόλυτα καθαρό ήχο. έπαιξα λίγο και με το presence και το NR και είδα ότι παίζουν κι αυτά το ρόλο τους βεβαίως.

άν μπορείτε να δώσετε κάποιες συμβουλές ή και λεπτομερείς ρυθμίσεις θα ήταν καλά

ή και κάποιο έτοιμο patch(έχω το software).

Ευχαριστώ.

 

Πας και εσύ να βρεις άκρη με το χειρότερο pedal effect που έχει πάνω η SE  :)...πραγματικά το acoustic simulation της είναι για τα πανηγύρια...δεν είναι η συγκεκριμένη πεταλιερα για αυτή τη δουλειά...

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικά το acoustic simulation της είναι για τα πανηγύρια.

 

+1000

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, αφού τα έχωσες για strat και les paul, δεν χώνεις και για καμιά ακουστική; Ότι και να κάνεις δεν θα πλησιάσεις αρκετά.

 

 

Πάντως αν είχε piezo η κιθάρα, θα ήταν καλύτερα. 

 

Ηλεκτροακουστική έχω. δεν είναι αυτό το ζητούμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας και εσύ να βρεις άκρη με το χειρότερο pedal effect που έχει πάνω η SE  :)...πραγματικά το acoustic simulation της είναι για τα πανηγύρια...δεν είναι η συγκεκριμένη πεταλιερα για αυτή τη δουλειά...

 

ο.κ λοιπόν δεν μπορείς πετύχεις  πειστική προσωμείωση, αλλά τουλάχιστον κάποια συμβουλή για το καλύτερο δυνατόν που μπορώ να έχω απ΄αυτό το μάπα εφέ? και δεύτερον τι έχετε να πείτε γι΄αυτό το ταστάρισμα(τζιτζίρισμα) που ανέφερα πιο πάνω?

οφείλεται στην ποιότητα του εφέ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω καταλαβει ακομα τι απαιτησεις εχεις, αλλα εγω ειχα βρει ενα patch της se που λεγεται Johnny Cash (αντι για τη δευτερη λεξη γραφει $). Ειναι λιγο μουντο, αλλα το πειραξα λιγο και ειδικα με την τελε μου βγαζει ωραιο ηχο. Με τους ταυρους και αλλες Gibson παραμενει μουντο-θολο, εκτος αν δουλεψω πολυ πριμα. Εκει ψαχνω βεβαια τροπο να μην χασω ογκο. Τελοσπαντων, μου αρεσει, ελπιζω να σε βοηθησει.

Αγάπη μου, χρειάζομαι τις κιθάρες μου, όπως εσυ τα παπούτσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια μαντεψιά, αν και δεν το χω κάνει:

στον ήχο που λες κόψε μεσαία, δοκίμασε και την ενδιάμεση θέση neck-middle, παίξε με μαλακιά πένα

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου