Προς το περιεχόμενο

Hum προβλημα με Tonezone


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντικατεστησα εναν seymour duncan distortion με εναν tonezone και ειμαι ευχαριστημενος απο το ηχητικο αποτελεσμα αλλα εχω ενα θεματακι με hum στον tonezone.Εχω κανει σωστα ολες τις καλωδιωσεις και ακομα εβαλα ενα extra καλωδιο απο το baseplate του μαγνητη για εξτρα γειωση.Δυστυχως το προβλημα παραμενει.Να σημειωσω οτι με τον seymour duncan δεν ειχα θεμα θορυβου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ανεβασεις τουλαχιστον μια φωτογραφια απο το τι εχεις κανει δεν μπορει κανεις να βοηθησει. Ελεγξε ολες τις κολλησεις που εχεις κανει.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Exω κανει την κλασσικη συνδεσμολογια κοκκινο σημα,μαυρο-ασπρο μαζι και μονωμενα,πρασινο-γυμνο στο ποτενσιομετρο.Exω διαβασει στο νετ οτι ο tonezone εχει γενικα θεματα θορυβου εκ φυσεως.Κανας συμφορουμιτης με tonezone να μας πει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντικατεστησα εναν seymour duncan distortion με εναν tonezone και ειμαι ευχαριστημενος απο το ηχητικο αποτελεσμα αλλα εχω ενα θεματακι με hum στον tonezone.Εχω κανει σωστα ολες τις καλωδιωσεις και ακομα εβαλα ενα extra καλωδιο απο το baseplate του μαγνητη για εξτρα γειωση.Δυστυχως το προβλημα παραμενει.Να σημειωσω οτι με τον seymour duncan δεν ειχα θεμα θορυβου.

 

Από ένα σχετικό θέμα που είχα σε μια ibanez rg350 και ένα θέμα στο jem forum, ίσως φταίει το έξτρα καλώδιο που πάει απ το baseplate στη γείωση. Η κιθάρα σου έχει shielded cavities με ταινία ή αγώγιμη βαφή? Αν ναι, δε χρειάζεσαι γεiωση του baseplate. Έχει τύχει να μου κάνει hum σχεδόν σαν μονού στην ibanez και ήταν θέμα γείωσης (ground loop). Τσέκαρε φυσικά και το καλώδιο που πάει απ τη γέφυρα στη γείωση και όλο το wiring αλλά δοκίμασε και να αποσυνδέσεις το baseplate.

 

http://www.jemsite.com/forums/f35/tonezone-hum-problem-119127.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ παιδια ο θορυβος σταματησε(ισως βοηθησε αυτο το εξτρα καλωδιο απο το baseplate),σηκωνω τα χερια ψηλα δεν αλλαξα τιποτε αλλο και δεν ακουγεται κιχ τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ παιδια ο θορυβος σταματησε(ισως βοηθησε αυτο το εξτρα καλωδιο απο το baseplate),σηκωνω τα χερια ψηλα δεν αλλαξα τιποτε αλλο και δεν ακουγεται κιχ τωρα

 

Ok, τέλος καλό! Ίσως ήταν κάτι πέρα απ την κιθάρα(εμένα κάνει ο H/Y παρεμβολές καμιά φορά...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(εμένα κάνει ο H/Y παρεμβολές καμιά φορά...).

 

Μαγνήτες+σκληρός δίσκος=hum=σπαστικό :P Αλήθεια, μπορεί να γίνει κάτι που να το αποτρέπει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγνήτες+σκληρός δίσκος=hum=σπαστικό :P Αλήθεια, μπορεί να γίνει κάτι που να το αποτρέπει αυτό;

 

Έχω δοκιμάσει διάφορα αλλά μάλλον η απομάκρυνση της κιθάρας (και του παίκτη) σε απόσταση απ το pc είναι η καλύτερη λύση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου