Προς το περιεχόμενο

Πένες για κλασική κιθάρα


DesPi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ,

Παίζω κλασική κιθάρα και θα ήθελα να παίζω κάποια κομμάτια με πένα για καλύτερο ήχο.

Μπορείτε να μου προτίνεται πένες για κλασσική κιθάρα?

Έχω στο νου μου ροζ Dunlop 0.71 ::)

Εσείς τι λέτε? ???

:) :D ;) :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κλασική κιθάρα παίζετε με τα νύχια

 

αν θες να βάλεις ντε και καλά πένα δοκίμασε και ότι σου ακούγετε καλύτερο κράτα το

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φιλε...

 

Καλύτερο ήχο στην κλασσική, με πένα?? Τα προσεγμένα και φροντισμένα νυχια είναι που δίνουν το σωστό - καλό ήχο (σε συνάρτηση πάντα με τις ικανότητες). Μάλλον δε θέλεις να παίξεις κλασική κιθάρα, αλλά ΣΕ κλασική κιθάρα άλλου είδους μουσική. Αν ναι, τότε δε νομίζω να σε συμβουλέψει κανείς από μας καλύτερα από τη δική σου αίσθηση και τον ήχο που φαντάζεσαι στις νάυλον χορδές με πένα. Δοκίμασε, υπάρχουν πολλές και φθηνές μέχρι να καταλήξεις. Ξέρω οτι δε σε βοηθάω, αλλά...

The light was yellow, sir...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αλήθεια είναι οτι δεν θέλω να παίξω κλασικά κομμάτια στην κιθάρα.

Θα με βόλευε πολύ αν ήταν ακουστική και είχε όλες τις χορδες μεταλλικές για να μπορώ να παίζω πιο ελεύθερα διάφορα κομμάτια ...

Ομως το να αντικαταστήσω όλες τις χορδές και να μετατρέψω την κιθάρα σε ακουστική δεν νομίζω να γίνεται.... :'( :'( :'(

 

 

:) :D ;) :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομως το να αντικαταστήσω όλες τις χορδές και να μετατρέψω την κιθάρα σε ακουστική δεν νομίζω να γίνεται.... :'( :'( :'(

 

Όχι διότι θα ψάχνεις να βρεις τον καβαλάρη σου!, ο οποίος εννοείται πως δεν θα αντέξει την τάση που θα του ασκούν οι χορδές ηλεκτρακουστικής. Ποτέ σε κλασσική τέτοιες χορδές.

 

Η καλύτερη λύση στο θέμα σου είναι αυτό που σου προτείνει ο jethro. Αφού δεν θέλεις να παίξεις με δάχτυλα, δε μένει παρά να δοκιμάσεις και να βρεις την πένα που θα σε βολεύει. Και εγώ τυχαίνει και παίζω με πένα σε κλασσική, αν και το 90% των περιπτώσεων χρησιμοποιώ δάχτυλα. Κάτι σε medium πένες θα ήταν προτιμότερο αλλά αυτό είναι καθαρά επιλογή δικιά σου, των δαχτύλων και των αυτιών σου! ;)

 

Ελπίζω να σε βοήθησα.

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ,

Παίζω κλασική κιθάρα και θα ήθελα να παίζω κάποια κομμάτια με πένα για καλύτερο ήχο.

Μπορείτε να μου προτίνεται πένες για κλασσική κιθάρα?

Έχω στο νου μου ροζ Dunlop 0.71   ::)

Εσείς τι λέτε? ???

 

Όχι!!! ιεροσυλία!! μην το κάνεις!! :o ;D η κλασσική είναι νυκτό όργανο. :) Με το που διάβασα ''πένα σε κλασσική'' ανατρίχιασα. ;D

 

Να πάρεις ακουστική κιθάρα. >:( Στην ακουστική μπορείς να παίξεις και! με νύχια (έχεις ποιο απαλό ήχο όμως) και με πένα. ;)

 

*τα νύχια μου τα συντηρώ στο ίδιο μήκος εδώ και 24χρόνια. (Από τότε που ξεκίνησα κλασσική κιθάρα) είναι εθισμός σου λέω.....  :D

 

 

 

σε τελική ανάλυση, άσε μόνο το νύχι του δείκτη να αναπτυχθεί και θα έχεις μια φυσικότατη και φιλική προς την κιθάρα σου  και τις ναυλον χορδές της, ''πένα''.  Άσε που θα σκαλίζεις και την μύτη σου με καλύτερο αποτέλεσμα ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε οχι και ιεροσυλια, πενα σε κλασσική...

 

για γεματο ηχο σε κλασσικη χρησιμοποιω απλα χοντρες πενες. με λεπτες πενες και strumming συγχορδιων βγαζεις κατι πιο κοντινο σε ηχο ακουστικης. γνωμη μου δλδ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Η αλήθεια είναι οτι περισσότερο για τις συγχορδίες θέλω πένα και θα προσπαθήσω να δοκιμάσω όλες αυτες που προτίνατε και ελπίζω να βγει κάτι καλό!

Και βλέπουμε στο μέλλον για ακουστική αν και θα αργήσει πιστεύω η ώρα αυτή.

Όσοι χρησιμοποιήτε πένα σε κλασσική μπορείται να μου πείτε μάρκα και χιλιοστά? (αν σας είναι εύκολο)

:) :D ;) :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου