Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή 100W σε 10W


mick77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kατι αλλο που μπορεις να κανεις(αν εχεις βεβαια καποιο τεχνικο που κατεχει και τον εμπιστευεσαι) ειναι να μονταρεις τον τελικο,ωστε οι λαμπες να μπορουν να λειτουργησουν εναλλακτικα(με διακοπτη) και σαν τριοδοι.Αυτο απ οσο ξερω ριχνει σημαντικα τα watts(δεν ξερω ακριβως ποσο)

 

Αυτο ριχνει πολυ λιγο τα βατ, (δηλαδη απο 100 να γινουν καπου 70), αλλαζει και τον ηχο. Επισης, αν δεν το εχει ηδη ο ενισχυτης θελει αρκετες μετατροπες για να το κανεις (πιστευω δεν αξιζει, παει και ακριβα), ενω αναλογα με τον ενισχυτη πιθανως και να μην γινεται (λογο κατασκευης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Jezus, από πέντοδο σε ψευτοτρίοδο μάλλον θα έχει μεγαλύτερη απώλεια και δεν είναι και δραματικό να γίνει. Μια αντιστασούλα στα ποδαράκια. Τώρα βέβαια, όσες περισσότερες οι λάμπες, τόσο πιο δύσκολη η υλοποίηση.

Ξέρω και που μπορείς να το κάνεις  ;) ......... αν γίνεται βέβαια.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.palmergear.com/pdi09.shtml

 

Αυτο που μου προτειναν θα κανει λες δουλεια?

Σκεφτηκα για Volume pedal sto effect loop αλλα δεν μπορω να βαλω γιατι απλα δεν εχει effect loop. :)

 

Μπορω να βαλω Drop volume αναμεσα στα μεγαφωνα (και οχι ηχειο !!!!  ;D ) και στην κεφαλη ή καμια σχεση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο ,που,ποτε και γιατι !!!!

 

http://www.palmergear.com/pdi09.shtml

 

Αυτο που μου προτειναν θα κανει λες δουλεια?

Σκεφτηκα για Volume pedal sto effect loop αλλα δεν μπορω να βαλω γιατι απλα δεν εχει effect loop. Smiley

 

Μπορω να βαλω Drop volume αναμεσα στα μεγαφωνα (και οχι ηχειο !!!!  Grin ) και στην κεφαλη ή καμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια συγγνωμη αλλα δεν ειναι ωραιο να απαντατε μονολεκτικα ,προσπαθω να βγαλω μια ακρη και ευχαριστω ολους οσους βοηθανε αλλα επειδη δεν ξερω και πολλα απο ενισχυτες καλο θα ειναι να λετε κατι παραπανω.

 

Φιλικα παντα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια συγγνωμη αλλα δεν ειναι ωραιο να απαντατε μονολεκτικα ,προσπαθω να βγαλω μια ακρη και ευχαριστω ολους οσους βοηθανε αλλα επειδη δεν ξερω και πολλα απο ενισχυτες καλο θα ειναι να λετε κατι παραπανω.

 

Φιλικα παντα ;)

 

Καταρχάς μπορείς να μου απευθύνεσαι στον ενικό. Είμαι ένα παιδί, όχι πολλά παιδιά. (αστειεύομαι)  ;)

 

Κατά δεύτερον και φιλικά πάντα, με το να ακους τον έναν και τον άλλον που σου "προτείνουν" χωρίς να έχουν καταλάβει τι θέλεις θα βρεις κακό μπελά. Και δεν θα φταίνε αυτοί που σου πάντησαν σ'αυτό το thread.

 

Αυτό που σου πρότειναν είναι ένα DI. Το attenuation που κάνει αφορά το σήμα που πηγαίνει στην κονσόλα. Αν καθήσεις να διαβάσεις την περιγραφή (ή δεις το σχεδιάκι) θα καταλάβεις ακριβώς για ποιον σκοπό είναι φτιαγμένο.

 

Τα πράγματα είναι απλά: θέλεις κάτι που να ρίξει την ένταση σε "λογικά" επίπεδα. Οι λύσεις είναι, δυστυχώς, μετρημένα κουκιά (με την προοπτική πάντα ότι θέλεις να προσεγγίσεις όσο είναι ανθρωπίνως δυνατό τον ήχο που έχει ο ενισχυτής σου στα "πολλά βατ", αλλά με μικρότερη ένταση):

 

1) Isolation box

2) Attenuator

3) Αγορά άλλου ενισχυτή

 

Όλα τα υπόλοιπα είναι, κατά τη γνώμη μου πάντα, ημίμετρα έως επικίνδυνα/αδύνατα.

 

 

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα μαλιστα...... καταλαβα ;D Ξερεις πιστευω οτι τα θεματα και οι αποριες που εχουμε ολοι θα τελειωναν πιο γρηγορα αν απαντουσαν ολοι ετσι οπως εσυ.Βεβαια απο την αλλη μερια κουβεντα κανουμε και εινα καλο να ακους διαφορες γνωμες. Κατα 90% θα παρω ενα 5 - 10 watt λαμπατο μικρο και θα αφησω τα υπολοιπα για καποιον που ξερει παραπανω απο ηλεκτρικα κυκλωματα !!!!! :) Το επομενο θεμα λοιπον ειναι οτι εχω προβλημα με τα πεταλια μου και συγκεκριμενα με ενα Silicon Fuzz (το γνωστο μπλε Fuzz JH Dunlop) και με Overdrive.ΛΕω να ανοιξω ενα καινουργιο θεματακι γιατι μπορω να πω οτι με καλυψατε με την μετατροπη.

Ρεζουμε !!!   Μπορει καποιος να κανει μετατροπη αν ξερει απο ηλεκτρονικα και απο ενισχυτες αλλα παντα πιστευω οτι κατι θα λειπει απο τον ηχο του.Τα λεω σωστα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου