Προς το περιεχόμενο

My CustomShop-Project3 ή...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα θέμα που μπορεί να έχει πολλούς τίτλους...σαν

"Μια πραγματικά rock κιθάρα" ή

"Βάφτε γρήγορα και φτηνά χωρίς πολύ τρίψιμο"...και άλλοι πολλοί.

Ας τα πάρουμε από την αρχή. Μου έδωσαν ένα σώμα που ο προηγούμενος είχε κάνει ασκήσεις μπογιατίσματος (μάλλον απέτυχε και γι αυτό το έδωσε). Συνήθως δεν ασχολούμαι με ήδη βαμμένα σώματα αλλά με έτρωγε να κανω δοκιμές. Αρχικά το έτριψα (ο γυιός μου για την ακρίβεια) με 60ρι γυαλόχαρτο με τριβείο και μετά με 600 και πάει λέγοντας για να αποκτήσει πάλι λεία επιφάνεια. Δεν χρησιμοποίησα sealer και τα λοιπά (ίσως έπρεπε) και το έβαψα κατευθείαν με ένα σπράυ που είχα ξεχασμένο στο υπογειο. Durocolor εφέ γρανίτης...όπως θα δείτε στις photos έφτιαξα μια πραγματικά rock (με υφή πέτρας δηλ) σαγρέ κιθάρα. Και δεν σταμάτησα εκεί...θυμηθηκα τα νειάτα μου και τη πλάκωσα στους αερογράφους. Τέλος λούστρο για συνολική προστασία. Το σώμα δεν έχει τελειώσει ακόμα αλλά μπορείτε να πάρετε μια αίσθηση.

http://www.customshop.gr/stratosphere.html

Πλεονεκτήματα

1) Κόστος όσο το spray, 15 ευρώ

2) Χωρίς πολύ τρίψιμο γιατί η σαγρέ αίσθηση ελλατώνει τις ατέλειες

3) Μοναδική αίσθηση και πρωτοτυπία

4) Έκανα τη πλάκα μου

Όπως βλέπετε υπάρχει μπράτσο και έχω σχεδιάσει και custom logo. Δεν το έχω εφαρμόσει ακόμα γιατί πιθανόν κάποιος να ενδιαφέρεται για το σώμα, οπότε μπορώ να σχεδιάσω άλλο logo.

Το δίβιδο τρέμολο είναι στο δρόμο και για pickguard προβλέπεται μεταλλικό (για να κάνω δοκιμές οξείδωσης), όπως και μεταλικό καπάκι για τα ελατήρια του τρέμολου. Μέχρι την άλλη εβδομάδα θα έχω κάνει και τις πρώτες δοκιμές εκτύπωσης σε πλαστικά pickguars.

Επειδή δεν πολυκαίγομαι να φτιάξω 4η Strat, εάν κάποιος ενδιαφέρεται, μπορεί να μου στείλει pm. Προτιμώ από Αθήνα-Αττική γιατί το συγκεκριμένο σώμα είναι "περίεργο" (αλλά τρομακτικά ενδιαφέρον).

Εάν πάλι μου μείνει, θα δοκιμάσω τους Vintage Tonerrider πάνω της...

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μαματη την εκανες...

 

να ρωτησω κατι αλλο???

 

πισω στην ταστιερα πως μπορω να γραψω κατι???

χρωματα και διαδικασια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πισω στην ταστιερα πως μπορω να γραψω κατι???

χρωματα και διαδικασια!!!

Tι εννοείς? Δεν κατάλαβα τι θέλεις να κάνεις. Πίσω στη ταστιέρα πού? στο head, στο μπράτσο?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν εννοείς όπως έχω σχεδιάσει το logo στο Head, αυτό γίνεται με waterslides (ατυχώς δεν έχω βρεί να πουλιούνται στην Ευρώπη)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα ζητω συγγνωμη απο τους noizητες που δεν μιλαμε με πμ αλλα μπορει να ενδιαφερει και αλλους!!!

 

αλλος τροπος δεν υπαρχει για να γραψεις σε εκεινο το σημείο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν εννοείς όπως έχω σχεδιάσει το logo στο Head, αυτό γίνεται με waterslides (ατυχώς δεν έχω βρεί να πουλιούνται στην Ευρώπη)

 

http://www.musikding.de/index.php/cat/c42_Folien.html

 

;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα ζητω συγγνωμη απο τους noizητες που δεν μιλαμε με πμ αλλα μπορει να ενδιαφερει και αλλους!!!

 

αλλος τροπος δεν υπαρχει για να γραψεις σε εκεινο το σημείο???

Nα γράψεις...μπορείς και με μαρκαδόρο!!!! Ή να χαράξεις και με laser...εξαρτάται από το πόσο επαγγελματικό θέλεις να φαίνεται

 

Μπράβο man!!, thanks, έχεις αγοράσει από εκεί? (τα γερμανικά μου είναι ανύπαρκτα)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο man!!, thanks, έχεις αγοράσει από εκεί? (τα γερμανικά μου είναι ανύπαρκτα)

 

Ναι, έχω αγοράσει. Έχει και αγγλική μετάφραση το site. Τυπικοί Γερμανοί στις παραδόσεις (εξαιρείται ο Όλαφ, που είναι στο Βερολίνο έτσι κι'αλλιώς).

 

Μπορείς να το κάνεις με laser ή inkjet (για χρώμα). Επιβάλλεται φυσικά βερνίκι από πάνω (αλλά το ξέρεις ήδη) και για μεγαλύτερες χαλκομανίες βολικό θα ήταν και ένα "βελτιωτικό ύγρο" για decals, από μαγαζί με είδη μοντελισμού.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και για μεγαλύτερες χαλκομανίες βολικό θα ήταν και ένα "βελτιωτικό ύγρο" για decals, από μαγαζί με είδη μοντελισμού.

...μπάαααα πολυουρεθάνη 2 συστατικών δουλεύει τέλεια

http://www.customshop.gr/bwa.html

ήδη δοκιμασμένο

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου