Προς το περιεχόμενο

Αντοχή στα 170-180bpm


dalla_vale

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω να προσθέσω οτι στους drummers που βλέπω δεν με ενθουσιάζει τόσο η ταχύτητα αλλα το πώς σκεύτονται.Σε συνδιασμό αυτον των 2 υπάρχουν καποιοι εξωγηινοι πχ derek roddy,thomas lang. ;D Γιαυτο εκτός απο ταχύτητα είναι και το μυαλό να μην πας συνέχεια single stroke roll snare,tom 1,tom 2,floor,Crash/bass.Αλλά θα γούσταρα πολύ να έπεζα στα πόδια καμία 20-30 bpm απο οτι μπορώ τωρα.Στα 200bmp ρε αδερφέ έτσι για να την σπάσω του κιθαρίστα απο την banda μου γιατι φιάχνει με midi οταν κάνει κανα κομματι τρελές διπλομποτιες και μου την μπαίνει ετσι για πλάκα που δεν μπορώ να παίξω.χαχαχαχαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για single strokes στα πόδια ankle motion και suiffer (σουίφερ, δεν ξέρω αν το έγραψα σωστα στα αγγλικά...), είναι ίσως οι 2 ποιο γνωστές τεχνικές και ποιο ξεκούραστες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

swivel δεν είναι ακριβώς τεχνική απλά μια φυσική κίνηση-αντίδραση των μυών του ποδιού στην συνεχή καταπονησή τους. Μετατοπίζοντας λίγο την γωνία που πατάει το πόδι ξεκουράζονται κάποιε μυικές ομάδες και ενεργοποιούνται άλλες οπότε το πόδι δεν κουράζεται τόσο γρήγορα. Ξεκίνησε και καλά σαν τεχνική αλλα δεν είναι ότι καλύτερο για τα γόνατα......

Η καλύτερηη λύση είναι απλά να παίζεις και να αφήσεις τα πόδοα σου να βρούν τον δρόμο τους. Μ'αυτό τον τρόπο δεν θα τραυματισεις και τα γόνατά σου. ;) ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mιας και πιάσαμε τις τεχνικές ποδιού ποια τεχνική είναι αυτή;;

 

 

Στο 2.08

 

???

 

Slide ή κάπως έτσι απ ότι διάβασα, αλλά πως γίνεται;; Τι κίνηση κάνει το πόδι;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρίηχο μου φάνηκε ή κάτι σαν heel-toe. ???

Για τρίηχα γνωστή τεχνική από Bonham και πολλούς άλλους είναι η slide:

και heel toe:

:o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 180+ θές να δουλέψεις με αστράγαλους(ankles).  ;)

 

Ναι το ξέρω οτι θέλει αστράγαλους γιατί σε τέτοιες ταχύτητες πού βλέπω πχ τον κόλλια δεν σηκώνει καν τα πόδια του.Εχω ψάξει στο site του ακσήσεις που έχει αλλα λέει 3 επίπεδα το πρώτο είναι όλο το πόδι το δεύτετο είναι αυτό που χρησιμοποιώ και έγω σε ταχύτητες 145-170 καλά για 170 μετά απο 2 ώρες practice χαχαχα.Τότε το 3 επιπεδο ειναι αστράγαλους μόνο.Οπότε θα παίζω heel down η heel up;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η heel toe τεχνική μαρέσει πάρα πολύ αλλα έχω δοκιμάσει στο cobra που έχω μαζί με το toe stoper(δεν φεύγει το τιμημένο)τέλος πάντων το ποδι μου φτάνει στην αλυσίδα αλλα δεν σταυρόνω χτύπημα με το πίσω μέροσ του ποδιού μου.Μήπως πρέπει να παίζεις χωρίς παπούτσια.ΕΛΕΟΣ αν πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ξέρω οτι θέλει αστράγαλους γιατί σε τέτοιες ταχύτητες πού βλέπω πχ τον κόλλια δεν σηκώνει καν τα πόδια του.Εχω ψάξει στο site του ακσήσεις που έχει αλλα λέει 3 επίπεδα το πρώτο είναι όλο το πόδι το δεύτετο είναι αυτό που χρησιμοποιώ και έγω σε ταχύτητες 145-170 καλά για 170 μετά απο 2 ώρες practice χαχαχα.Τότε το 3 επιπεδο ειναι αστράγαλους μόνο.Οπότε θα παίζω heel down η heel up;

O Κόλλιας γράφει ότι βάζεις τον μετρονόμο στα 80bpm και παίζεις όγδοα δηλαδή σε κάνε μπιπ δύο χτυπήματα(δεξί(μπιπ)-αριστερό), δέκατα έκτα(τέσσερα χτυπήματα δηλαδή δεξί(μπιμ)-αριστερό-δεξί-αριστερό-.....) και τριακοστά δεύτερα(οκτώ χτυπήματα δεξί(μπιπ)-αριστερό-δεξί-αριστερό-δεξί-αριστερό-δεξί-αριστερό). Και ακάνεις εναλλαγές δηλαδή ξεκινάς με ογδοα,δεκαταέκτα και τριακοστά δεύτερα συνεχόμενα.Όταν νιώσεις 100% στα 80 ανεβάζεις τον μετρονόμο. Απλά είναι απλά θέλει εξάσκηση όπως σε βολευει heel up ή heel down. Tριακοστά δεύτερα στα 80bpm είναι 160bpmστα  δέκατα έκτα οπότε δεν βάζεις ankles εκεί.Όταν ανεβάσεις bpm τότε θα βάλεις στο κόλπο τους αστράγαλους.  Οι αστράγαλοι είναι άλλη φάση. Ο Κόλλιας απλά λέει ότι το παίξιμο είναι σε τρία επίπεδα

1)όλο το πόδι αργά

2)όλο το πόδι σχετικά γρήγορα με λίγο αστράγαλους

3)μόνοι αστράγαλοι

Η παραπάνω άσκηση σε βοηθά να ενσωματώσεις τα τρία επίπεδα ώστε στο μέλλον να εναλλάσεις ταχύτητες εύκολα και απροβλημάτιστα.

Kαι εκεί όμως θές τρελή εξάσκηση.... :P ??? που βέβαια με υπομονή και συνεχή προσπάθεια ανταμείβεται ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου