Προς το περιεχόμενο

4 Celestion μεγάφωνα σε έναν Rivera Venus 6 - ποιο σας αρέσει περισσότερο?



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ιδού ένα μικρό κλιπάκι που ανέβασαν οι τύποι από την Rivera. Δοκιμάζουν τέσσερα ηχεία της Celestion με το ίδιο ριφάκι (για την ακρίβεια, δυο διαφορετικά - ένα medium gain και ένα high gain - παιγμένα ακριβώς με τον ίδιο τρόπο και τα ίδια settings σε έναν Rivera Venus 6). Η ηχογράφηση έχει γίνει με ένα SM57 και ένα Royer R121.

 

 

Ποιο σας αρέσει περισσότερο? Αν και έχω την εντύπωση ότι η ηχογράφηση έγινε σε χαμηλές εντάσεις χωρίς τα ηχεία να "ιδρώσουν" λιγάκι (και ως εκ τούτου χωρίς να αποκαλύψουν και τυχόν σοβαρές ανεπάρκειες στο headroom), εμένα μου άρεσε περισσότερο το K100, ακολουθούμενο από το Vintage 30. Μου φάνηκε ότι είχε τα γλυκά και στρογγυλά μεσαία του Vintage 30 αλλά όντας πιο scooped σε αυτά, πιο σαφές και λίγο πιο "κοφτερό". Τι λέτε?

 

(Αυτό αποτελεί και ένα απλούστατο παράδειγμα του τεράστιου ρόλου που παίζει το μεγάφωνο στον τελικό ήχο του ενισχυτή...)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ κανένα από τα τέσσερα δε με ενθουσιάζει πραγματικά, κι εμένα μου άρεσε περισσότερο το Κ100, με το V30 να έπεται. Το G12T δε μου άρεσε σταλιά.

 

Ευχαριστούμε για το video σειρούλα, τελικά ο Venus είναι αξιοπρεπέστατο Αμερικάνικο alternate του λατρεμένου Lionheart.  :P

Τώρα που το σκέφτομαι...μιλημένοι ήταν; Ο Venus και η σειρά Lionheart βγήκαν σχεδόν ταυτόχρονα...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου αρέσουν τα Celestion.... έχω πλέον κακομάθει από τα EV.....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου αρέσουν τα Celestion.... έχω πλέον κακομάθει από τα EV.....

 

Μα δεν είναι αυτό το θέμα... κι εγώ παίζω με ένα παλιό EVL και με Tonker, αλλά άνοιξα το θέμα για να καταλάβω πόσο μπορούν να διαφέρουν τα γούστα μας στις χροιές των μεγαφώνων.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηands-down για μένα το V30 στην περίπτωση αυτή, σαν μεγάφωνο για live με τη μπάντα.

 

Το Κ100 όμως οτι θα καθόταν πιο ευκολα και καλά σε μια μείξη και οτι θα ήαν ιδανικό για lead παιξίματα.

 

Τα άλλα 2 μου φάνηκαν κάπου ανάμεσα.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ κανένα από τα τέσσερα δε με ενθουσιάζει πραγματικά, κι εμένα μου άρεσε περισσότερο το Κ100, με το V30 να έπεται. Το G12T δε μου άρεσε σταλιά.

 

Kαι εμένα η πρώτη προτίμηση ήταν το K100, μετά το V30, και μετά το... χάος!

 

Ευχαριστούμε για το video σειρούλα, τελικά ο Venus είναι αξιοπρεπέστατο Αμερικάνικο alternate του λατρεμένου Lionheart.  :P

Τώρα που το σκέφτομαι...μιλημένοι ήταν; Ο Venus και η σειρά Lionheart βγήκαν σχεδόν ταυτόχρονα...

 

Xμ, ενδιαφέρον... αν και έχουν μεγάλη διαφορά τιμής, και επίσης οι Lionheart παίζουν γύρω από EL84 αλλά οι Venus γύρω από 6v6...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν είναι αυτό το θέμα... κι εγώ παίζω με ένα παλιό EVL και με Tonker, αλλά άνοιξα το θέμα για να καταλάβω πόσο μπορούν να διαφέρουν τα γούστα μας στις χροιές των μεγαφώνων.

 

Τα V30 ήταν καλύτερο στα καθαρά ενώ το 70 anni στα σκληρά..... για μένα.

Πάντως αν ήθενα να βάλω ένα από αυτά πάνω θα έβαζα το Κ100.....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το V30 έχω την εντύπωση ότι κολλάει καλύτερα, πιο πλούσιος ήχος και πιο "crispy".

To G12T-75 ακολουθεί, βγάζει πιο μοντέρνο ήχο και ακούγεται πιο heavy, αλλά δεν πιστεύω ότι είναι το μεγάφωνο που θα βγάλει το καλύτερο από τον συγκεκριμένο ενισχυτή.

www.myspace.com/pogr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου